MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 95, 96, 97  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka

#721:  Autor: vater WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
A ja muszę przyznać, ze po kilkukrotnym przeczytanie tego tekstu (Nauczanie..., O Lembasach...) dochodzę do wniosku, że sposób narracji bardziej pasuje do tego, którego spuścizną są późniejsze rozmowy Gandalfa z Frodem i Gimilim. Więc, sam w sobie rzeczywiście mógł być kiedyś dodatkiem do WP lub innej nieznanej nam opowieści np z II Ery. Wydaje mi się, że - mimo tego co wcześniej twierdziłem - umieszczenie go w XII tomie HoME wraz z innymi dodatkami nie było przypadkowe i może tam powinien pozostać...

btw.. był kiedyś tutaj projekt polskiego wydanie XII tomu, ale pewnie z braku czasu i chętnych do pomocy prace zostały wstrzymane.

#722:  Autor: Isiliel WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
vater napisał(a) (zobacz wpis):
btw.. był kiedyś tutaj projekt polskiego wydanie XII tomu, ale pewnie z braku czasu i chętnych do pomocy prace zostały wstrzymane.

Nie zostały. Właśnie ślęczymy nad dosłownie ostatnim tekstem Uśmiech jeszcze tylko powtórna korekta całości i będzie można wydawać Jestem rozwalony

#723:  Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Proponuje kontynuować wątek PoME po polsku we właściwym temacie:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4817&start=136 Jestem za

Wpis autorstwa erui przeniesiony Spox

#724:  Autor: vater WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Bardzo mnie cieszy dalsza praca nad XII tomem HoME. Ogólnie ja już sam siebie przekonałem, że Dangweth Pengolodh jest czymś w rodzaju uzupełnienia całości legendarium, a nie dodatkiem do Silmarillionu.

Mam jednak inne pytania:

- gdzie Tolkiem umieścił by "Eldarińskie określenia rąk, palców i liczebników"?
- czy tekst "Los i Wolna Wola" nie jest w zasadzie kontynuacją wątku podjętego w "Ósanwe-kenta"?

#725:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
vater napisał(a) (zobacz wpis):

- gdzie Tolkiem umieścił by "Eldarińskie określenia rąk, palców i liczebników"

Nie wiem. W przypadku bardzo późnych tekstów, często wywracających wcześniejsze koncepcje, należy je chyba traktować, jak sugerował Christopher, jako rozważania z piórem w ręku. Przykładowo wersji świętej, nieskalanej Galadrieli nie da się pogodzić nie tylko z Silmem, ale także z Władcą. Znowu "Eldarińskie okreslenia" kłóca się z "O Quendich i Eldarach", nie da się tych tekstów łatwo wpleść w kanwę legendarium. Moim zdaniem mogą funkcjonować tylko jako oboczności.

Cytat:
- czy tekst "Los i Wolna Wola" nie jest w zasadzie kontynuacją wątku podjętego w "Ósanwe-kenta"

W jakimś sensie jest, ale nie tyle kontynuacją, co powrotem do rozważań i to po latach. I jednak nie jest zwykłą kontynuacją ale lingwistyczno-filozoficznymi rozważaniami nad tym jak rozumieć pojęcia przeznaczenia i wolnej woli. Więc nie wiem czy tak po prostu można ten tekst wiązać z Ósanwe.

#726:  Autor: kwiatolecSkąd: Poznań WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Zgłaszam się jako chętny do kupna wydania jednotomowego Uśmiech

#727:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wiele wskazuje, że pierwszy skład jednotomowego wydania będzie jeszcze przed świętami. Wtedy będzie wiadomo jakie to wielkie i co z tym dalej. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

#728:  Autor: Abe WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Wiele wskazuje, że pierwszy skład jednotomowego wydania będzie jeszcze przed świętami. Wtedy będzie wiadomo jakie to wielkie i co z tym dalej. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Jestem za Zatem czekam na więcej informacji i zapisy na zakup tej edycji Uśmiech

Strona 91 z 97