H1: Jak oceniacie filmowe odwzorowanie krasnoludów ?
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Film

#1: H1: Jak oceniacie filmowe odwzorowanie krasnoludów ? Autor: GoldenSkąd: Shire WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Jak ogólnie oceniacie filmowe odwzorowanie krasnoludów ?? Jak już musicie wybrać to który Waszym zdaniem został najlepiej wykreowany ???

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

Jeżeli o mnie chodzi to jak mam zestawić postacie z filmu z tymi które zostały stworzone przez moją wyobraźnie podczas czytania książki to Balin i Dwalin wypadli bardzo dobrze, Oin, Gloin i Dori (noo może jeszcze Bifur) nieco gorzej od moich dwóch głównych typów ale dalej na poziomie. Ta szóstka ka ma dla mnie taki magiczny klimat jaki bije od krasnoludów.
Reszta niestety w moim odczuciu pozostawia nieco do życzenia i są tacy jak dla mnie trochę za bardzo na wesoło zrobieni...

suma summarum 6 postaci ocenionych przeze mnie na plus, z 13 to chyba przyzwoity wynik i nie powinienem narzekać Z przymrużeniem oka

Ostatnio zmieniony przez Golden dnia 03-01-2013 00:34, w całości zmieniany 2 razy

#2:  Autor: Geirve WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Troszkę, mam wrażenie, scenarzyści nieuważnie czytali Hobbita (i WP). Dwalin jest bardzo fajny, ale taki mięśniak pasowalby raczej na Doriego, kanonicznie najsilniejszego. Z kolei nie wiem czemu filmowy Dori ma być tym, który odczytał znaki (i w ogóle robi wrażenie uczonego - skądinąd może być fajna postać, mam nadzieję, że jakoś ją rozbudują) - tu by raczej pasowal Ori, biegle poslugujący się alfabetem elfów. Nie mam zastrzeżeń do Balina (z wyjątkiem tego, że powinien był pożyczyć Bilbowi plaszcz, gdy ten mókł na koniu - czemu nie pożyczył?).

Co do Thorina (czemu go tam nie ma? czyżby oficjalnie przyznano, że nie jest krasnoludem? Z przymrużeniem oka ), to, jak już pisalam, lepszy z niego Aragorn niż z filmowego Aragorna. Kili z kolei bylby świetnym Legolasem. (Filiego jako krasnoluda najłatwiej mi zaakceptować z tej trójki). Postacie są jednak charakterologicznie na tyle ciekawe, że to (na razie) wybaczam. Brakuje mi rozbudowania charakterów innych krasnoludów, wolałabym to, niż ganianie się z orkami i skakanie po skałach.

#3: Re: Jak oceniacie filmowe krasnoludy ? Autor: elfySkąd: 010101 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Golden napisał(a) (zobacz wpis):
Jak ogólnie oceniacie filmowe odwzorowanie krasnoludów ??
[...]
Zdjęcie całej gromady:
http://www.geektown.co.uk/wp-content/uploads/2011/07/12-dwarves-hobbit. jpg

Proszę zmień nazwę tematu wg zasad i przydałoby się zamiast linku wstawić obrazek na forum...

#4: Re: Jak oceniacie filmowe krasnoludy ? Autor: GoldenSkąd: Shire WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Nie mam zastrzeżeń do Balina (z wyjątkiem tego, że powinien był pożyczyć Bilbowi płaszcz, gdy ten mókł na koniu - czemu nie pożyczył?).

też mnie to zirytowało na samym początku, w kilku scenach podczas deszczu Bilbo moknie jak kura w tej swojej marynareczce, a powinien siedzieć opatulony za dużym płaszczem...

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Co do Thorina (czemu go tam nie ma? czyżby oficjalnie przyznano, że nie jest krasnoludem?

nie wiem jak nie dostrzegłem braku Thorina na zdjęciu Zdziwienie

elfy napisał(a) (zobacz wpis):

Proszę zmień nazwę tematu wg zasad i przydałoby się zamiast linku wstawić obrazek na forum...

temat postu zmieniony, co do zdjęcia jak tylko znajdę mniejszy rozmiar to oczywiście podmienię, bo to zdjęcie dając jako obrazek, jest bardzo duże i zdeformowało by forum.

#5:  Autor: SirielleSkąd: Himring / Midgard WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
To nie problem, skrypt forum zmniejszy obrazek do dozwolonych rozmiarów (użyj opcji "załaduj obrazek") Jestem za

#6:  Autor: AntaresSkąd: Krosno WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Oin i Gloin wyglądają najlepiej, Dwalin i Balin także dają radę. Ta czwórka najbardziej mi się podoba jako krasnoludy Jestem za
Reszta już średnio, ale najbardziej nie pasuje mi Kili (gdzie jego broda??), Bofur (dziwna czapka) i Bombur (jego tusza jakoś tak sztucznie wygląda).
Thorin byłby idealny, gdyby miał dłuższą brodę. W zasadzie można się przyzwyczaić Uśmiech

#7:  Autor: lady dragonSkąd: Valinor / śródziemie WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Jak dla mnie najlepsi są Oin , Gloin , Balin Dwalin , Bifur no i może bofur. Co do reszty to mają w sobie mało krasnoluda zwłaszcza Kili fili i Thorin. Elfik

#8:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ogolnie ucfzucia mam mieszane, tym bardziej, że autorzy graja dobrze, wiec nawet kiedy wizualnie dany przedstawiciel rasy khazadów mi zupełnie nie pasuje (Thorin, Fili, Kili), albo częściowo nie pasuje (Ori, Bombur) to w filmie te postaci ogólnie kupuję. Ku memu przerażeniu nawet uszanka Bofura w filmie mi nie przeszkadzała. Jak widać z 13 krasnoludów 8 w większym lub mniejszym stopniu pasuje do mojej wizji rasy, więc w sumie źle nie jest.

#9:  Autor: TallisKeetonSkąd: Oleśnica WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Trudno to mówić o odwzorowaniu, bo opisy w książce są tak mało dokładne, że prawie wszystko musieli z zakresu wyglądu postaci stworzyć sami. Jeden czy dwu wyróżnia się siwą brodą, albo warkoczykami a poza tym to trudno by było ich odróżnić, gdyby wykreować ich wyłącznie na bazie ksiązki. No a różnokolorowe brody i jaskrawe - w tym czerwone! kaptury to by był śmiech na sali. Dostalibysmy nie 13 krasnoludów ale 13 skrzatów ogrodowych. Nie Nie
poz Uśmiech
tal

#10:  Autor: NutriasobolowaSkąd: Miasto Powodzi WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Najlepszymi krasnoludami są (pod względem wyglądu): Balin (tylko w życiu bym nie pomyślała, że Dwalin to jego brat), Gloin - jako jedyny posiadający porządną brodę, oraz Bofur, mimo czapki Z przymrużeniem oka . Mimo wszystko spośród nich najbardziej podobał mi się Thorin - od razu widać, że to władca, poza tym super zagrany Jestem za . Przyzwyczajenie się do wyglądu reszty jeszcze trochę mi zajmie, ale na duży plus jest, że żadnych dwóch nie można ze sobą pomylić. Natomiast nie do końca podoba mi się broń, jak dla mnie zbyt fantazyjna.

#11:  Autor: thorgal20Skąd: Gondor[Poznań] WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Jak w Sieci pojawiły się zdjęcia krasnoludów to z początku miałem zastrzeżenia do wyglądu Thorina, Filego i Kilego. Ale w filmie Thorin prezentował się już zdecydowanie lepiej i się przyzwyczaiłem, fakt wyglądał na prawdziwego następcę królewskiego rodu, natomiast Fili i Kili aż razili w oczy tym swoim nie krasnoludzkim wyglądem (jeden niczym Rohirrim a drugi jakby z Gondoru) No ale z drugiej strony, już o tym pisałem, to taki zabieg aby pokazać, że to są młode krasnoludy i jakoś je trzeba było wyróżnić spośród pozostałych. Do reszty kompanii Dębowej Tarczy nie mam zastrzeżeń. W ogólnym rozrachunku wypadają dobrze.

#12:  Autor: GrimboldSkąd: Riderrmarchia ,skromny dom na pograniczu z lasem Fangorn WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Większość krasnoludów mi pasuje Kili i Fili ... No cóż nie wyglądają zbyt krasnoludzko ale jednak podobają mi się Język A Thorin naprawdę pasuje na Aragorna Super śmiech Jestem rozwalony
Przy pierwszym zwiastunie już myślałem że zamiast Thorina dali jakiegoś Dunedaina Rządzę Super śmiech Jestem rozwalony
Ale najbardziej krasnoludzki jest Gloin. Niestety z bronią zchrzanili wszystko mi się pomieszało powinien choć jeden krasnolud powinien mieć porządny Topór, a nie jakieś buławy i żelazne kije. Gloin ma porzadniejszy ale to jeszcze nie to...

#13:  Autor: thorgal20Skąd: Gondor[Poznań] WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cytat:
Niestety z bronią zchrzanili powinien choć jeden krasnolud powinien mieć porządny Topór, a nie jakieś buławy i żelazne kije. Gloin ma porzadniejszy ale to jeszcze nie to...

Grimbold najbardziej krasnoludzką broń to miał Dwalin. Z kolei podczas prologu jest pokazana armia krasnoludów uzbrojona w topory, młoty, miecze itp. Także na pewno jak dojdziemy już do Bitwy Pięciu Armii to zobaczymy podobny oręż.

#14:  Autor: AdamobSkąd: Szwędam się po Eriadorze. WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Co do Krasnoludów, zdaje mi się że wszystkim się podoba Gloin i Oin, bo to styl wprost zerżnięty z WP, co w sumie jest pożądane żeby pokazać podobieństwo w rodzie Z przymrużeniem oka

Ale że ten styl już nam się opatrzył, wszedł w krew i dlatego złego słowa na niego nie powiemy.

Balin i Dwalin również jak na krasnoludy przystało mają brody i wszystko, w zasadzie niewiele się różnią od klasycznych przedstawień (choć są to dwa calkowicie różne przedstawienia Uśmiech )

a dalej już wg mnie fajnie pokazane róznice w kulturowe Uśmiech

Bifur Bofur i Bombur Uśmiech świetni stylizowani na jakichś Rosjan lub wręcz Sybiraków Uśmiech Bifur chyba nawet Wspólnej Mowy nie zna. Czapka uszatka Bofura, rozlane rumiane rysy Bombura. Uderza mnie słowiańskość mimo że bruneci Uśmiech

Dori Ori i Nori Uśmiech Tu z koleji elegancja Francja, przoduje Dori, którego każda kwestia rozczulała mnie do sedna, Ori również widać że to ktoś pracujący umysłowo niż fizycznie. nori z koleji praktycznie chyba niezauważalny. Ale wymyśla fryzura wpasowuje się w koncepcję Uśmiech

Thorin Fili i Kili - poza tym co zostało powiedziane, a zwłaszcza że Fili i Kili muszą być do Thorina podobni, to zwrócę tylko uwagę że w Hobbicie brody mieli żółte i przynajmniej jeden tak ma Uśmiech

#15:  Autor: GrimboldSkąd: Riderrmarchia ,skromny dom na pograniczu z lasem Fangorn WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
thorgal20 napisał(a) (zobacz wpis):

Cytat:
Niestety z bronią zchrzanili powinien choć jeden krasnolud powinien mieć porządny Topór, a nie jakieś buławy i żelazne kije. Gloin ma porzadniejszy ale to jeszcze nie to...

Grimbold najbardziej krasnoludzką broń to miał Dwalin. Z kolei podczas prologu jest pokazana armia krasnoludów uzbrojona w topory, młoty, miecze itp. Także na pewno jak dojdziemy już do Bitwy Pięciu Armii to zobaczymy podobny oręż.

Rozumiem ale chodziło mi głównie o naszą kompanię bo o armię się nie martwię Jestem rozwalony
Pozdr
Grimbold Gandalf na Cienistogrzywym

#16:  Autor: NindëSkąd: Lothlórien (Halinów) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ja tam żadnych zastrzeżeń nie mam. Uśmiech Cieszę się, że różnią się od siebie wyglądem, a nie mamy 13 kopii Gimlego. Śmiech Nawet Fili i Kili jakoś mnie specjalnie nie razili.

#17:  Autor: ellaronaSkąd: Bielawskie Śródziemie/Poznań WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Gdy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia krasnoludów byłam bardzo negatywnie nastawiona. Gdy zobaczyłam film pierwszy raz, miałam takie same odczucia jak wyżej opisane (Kili i Fili- ludzie, Oin, Gloin i Balin- krasnoludy pełną gębą, reszta dziwne stroje, dziwne bronie itp.). Jednak na 2 seansie zobaczyłam coś innego. Krasnoludy uciekające z Ereboru to prawdziwi Khazadzi. Nasza 13 w filmie to zbieranina wygnańców bez domu, którzy parali się różnymi pracami stąd tak różny wygląd. Może to tylko moje wrażenia, ale myślę, że PJ chciał podkreślić to co mówił Balin, że to rzemieślnicy, górnicy itd. Ostatecznie krasnoludy mnie do siebie przekonały, prócz Oriego. Ori mnie denerwuje i nie podoba mi się wcale.

#18:  Autor: Geirve WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
A to mi się podoba. Powinni dodawać do biletów.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.

#19:  Autor: NerwenaSkąd: Kalisz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Według mnie Kili w ogóle nie przypomina krasnoluda. Bombur to czysty Obelix ("Asterix i Obelix"). Możliwe, że już nie mieli co wymyślać, ale mogli się bardziej postarać w kwestii krasnoludów, aby wyglądały jak krasnoludy.

#20:  Autor: Caranthir.Skąd: Pochodzę z Ankh-Morpork, choć urodziłem się tutaj WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Według mnie krasnoludy z ,,Hobbita'' były takie jakieś... niekrasnoludowate Super śmiech . Ogólnie nie podobały mi się i nie odpowiadały moim książkowym wyobrażeniom. Niektóre wyglądały strasznie sztucznie (Balin szczególnie), a inne w ogóle nie przypominały krasnoludów. Podczas oglądania filmu strasznie zaciekwiły mnie te wielkie różnice wzrostu między krasnoludami. Przecież one w ogóle były niskimi istotami, a nie malały na starość. Np. taki Kili wcale nie wygląda jak krasnolud. Thorin także. Wygląda on jak człowiek z krzaczastymi brwiami, ale krasnoluda to ja w nim dostrzec nie mogę. Bombur, jak to słusznie zauważyła Nerwena, jest zżynanym Obelixem. Wielki brzuch i włosy, które wyglądają jak jakieś rude obwarzanki Pserwa . W ogóle między tymi ,,krasnoludami'' było wiele różnic. Jeden jak beczka, drugi szczupły, trzeci wysoki, czwarty bardzo niski, piąty siwy, szósty strasznie młody, siódmy pomarszczony... według mnie masakra. Myślę, że się nie postarali i wyszło jak wyszło Super śmiech .

#21:  Autor: CelembrianaSkąd: Eryn Lasgalen WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Car, nie zgodzę się z Tobą. Nie Nie Balin i Glóin wyszli najbardziej "krasnoludowato" Pserwa Takie jest moje zdanie. Ale z całą resztą masz rację. tak, tak, zgadzam się Thorin wygląda jak człowiek, Kili (choć przystojny Love ) wygląda jak podróbka Aragorna. Skrzywienie (lepsza od oryginału Śmiech ) Fili.... Fili podobnie. Chociaż nie aż tak bardzo jak Kili. Obaj są dla mnie po prostu niskimi ludźmi. Poza tym, ktoś na tym forum porównywał zdjęcie z WP i H. W WP krasnoludy są wyraźnie wyższe. Cóż... Mimo wszystko, podczas oglądania filmu stwierdziłam, że obawiałam się czegoś gorszego. Kilku krasnoludów wyszło im naprawdę świetnie (jak na PJ i jego bandę Z przymrużeniem oka )

#22:  Autor: BrandywinaSkąd: Nie uwierzysz, a jeśli nawet, to nie trafisz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Dla mnie wszystkie krasnoludy były ciut za bardzo wysokie, napakowane i opatulone w te futrzane płaszcze nie ma mowy Moje odwieczne wyobrażenie krasnoludów było miksem krasnoludków z disneyowskiej Królewny Śnieżki i krasnoludów opisanych w H., czyli jak dla mnie niskich grubych siwych staruszków w kapturach Uśmiech Więc krasnoludy w H1 są bardzo, ale to bardzo różne, najlepiej w moich oczach wypadł Dori, i Gloin. IMHO z większym entuzjazmem powitałabym Kompanię 13 PJowskich Gimlich, bo chociaż z Gimlego zrobili pajaca, niestety Smutek , to charakteryzacja była niezła.

#23:  Autor: SigrúnSkąd: Tychy, Kraków WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ja nie mam większych zastrzeżeń co do wyglądu filmowych krasnoludów. Opisy z "Hobbita" były bardzo skąpe i cieszę się, że twórcy filmu nie poszli tą drogą. Chyba bym się popłakała ze śmiechu, a potem z rozpaczy, gdyby krasnolody miały różnokolorowe brody (właśnie sprawdziłam, że Dwalin miał niebieską. Może farbował. Super śmiech ) i kaptury.

Że nie wyglądają jak typowe krasnoludy? Racja, ale przecież każdy krasnolud ma własną osobowość, inny styl, upodobania, zawód. To wszystko wpływa ja jego wygląd, ubiór, fryzurę. Dziwne gdyby wszyscy wyglądali jak klony Gimlego. Poza tym chodzi też o to aby widz mógł od razu ich odróżnić i zapamiętać. Nie przeszkadza mi nawet Kíli ze swoją krótką brodą, dzięki temu widać, że jest najmłodszy.

Co do Thorina to nawet bez brody do pasa wygląda dostojnie i od razu wiadomo, że to przyszły król. Richard Armitage podał bardzo ciekawe wytłumaczenie, dlaczego Thorin ma krótką brodę. Nie zapuścił jej w hołdzie dla upokorzenia jakiego doświadczyli jego ojciec i dziadek, gdy podczas ataku Smauga smoczy ogień osmalił im brody. Takie zachowanie pasuje mi do Thorina, wyobrażam sobie, jak za każdym razem gdy przycina brodę, wspomina straty i upokorzenia jakich doświadczył jego lud. Brodę zapuści dopiero gdy odzyska Erebor i zostanie królem.

#24:  Autor: EilífSkąd: Wielki Zielony Las (Łagów Lubuski) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
O, mi najbardziej podobał się Thorin (nie tylko dlatego, że Richard Armitage zwala z nóg Język ) Raczej właśnie dlatego, że tak doskonale odwzorował Thorinową dumę i królewskość, jego umiejętność przewodzenia i tęsknotę za tym, co zostało mu odebrane. Za to Bombur też zdawał się bardzo, ehm, wiernie oddany Z przymrużeniem oka
Ogólnie rzecz biorąc, sportretowanie krasnoludów przez PJ cieszy się moją aprobatą, choć Fili i Kili bardziej by się nadawali na brodatych elfów, gdyby takowi istnieli Elfik

#25:  Autor: TallisKeetonSkąd: Oleśnica WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Celembriana napisał(a) (zobacz wpis):
Balin i Glóin wyszli najbardziej "krasnoludowato" Pserwa

zgadzam się Uśmiech I jeszcze bardziej na krasoluda wygladał ten duży berserker z tatuażami, ee Dwalin?

Cytat:
Thorin wygląda jak człowiek, Kili (choć przystojny Love ) wygląda jak podróbka Aragorna. Skrzywienie (lepsza od oryginału Śmiech ) Fili.... Fili podobnie.

Thorin wygląda jak Klingon, Kili jak randżer Dunedain (jeszcze z łukiem), a Fili jak Rohirrim. A i jest też Obelix Uśmiech Pocieszni są to prawda, na szczęście kilku wygląda lepiej jak na ród Durina przystało. Swoją drogą wszyscy wolelibyśmy bardziej powazne i krasnoludzkie postacie ale to przecież Hobbit a nie LOTR wiec imo Obelix i ska aż tak mi nie przeszkadzają. Jestem za
poz Uśmiech
tal

#26:  Autor: I-n-n-a WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Jak dla mnie to Balin emanuje taką jakąś fajną energią. Podobają mi się jego opowieści i dialogi.
Również Bofur wypada bardzo dobrze.
Jeśli miałabym wskazać kogoś kto mi w ogóle nie odpowiada to byłby to Kili.

#27:  Autor: EilífSkąd: Wielki Zielony Las (Łagów Lubuski) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wygląd wyglądem, ale Kili i Tauriel???

Prawda, Balin i Bombur wypadają bardzo dobrze. Gloin też wygląda nieźle, choć zdjęcia żony i synka za pazuchą to pomysł, jakkolwiek zabawny, nieco kiepski.

Ja mimo wszystko lubię też bardzo Thorina. Richard może i młody, ale majestat oddaje zapewne lepiej, niż niejeden starszy byłby w stanie.

#28:  Autor: I-n-n-a WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Eilíf napisał(a) (zobacz wpis):
Wygląd wyglądem, ale Kili i Tauriel???

Teraz to już nie umieją nakręcić filmu/serialu bez takich elementów. A jeszcze naście lat temu znalazłby fajne filmy i bez takich nawiązań.

#29:  Autor: AnnaelSkąd: Szare Przystanie WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Znalazłam kiedyś taką galerię nie wiem kto to wymyślił

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18463/krasnoludy-z-hobbita-w-wersji- zenskiej

a więc to by była Bilbówna i Thorinówna Jestem rozwalony

Strona 1 z 1