Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Ogólna dyskusja

#25:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wszystko fajnie, ale ciągle nie ma wypełnienia 200-letniej luki między Pruskimi Tolkynami, a bezpośrednimi przodkami Tolkiena, który w połowie XVIII wieku przybyli do Anglii. Bez wypełnienia tej luki, to tylko hipoteza, pociągająca, interesująca, prawdopodobna, ale jednak tylko hipoteza.

#26:  Autor: GaladhornSkąd: Bamfurlong (Moczary) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Dziś wieczorem mam otrzymać z Niemiec skan strony z ksiąg parafialnych z najstarszym przykładem nazwiska Tolkien (w tej właśnie formie) – z okolic Królewca. Opublikuję go na Tolkniętym Blogu.

Patrick Plew z Niemiec badający genealogię tamtej okolicy, pisze, że w 1540 nie odnotowuje się jeszcze żadnego Tolkiena w parafii Schoenwalde (wg mojej teorii może to być czas, gdy Tolkienowie jeszcze nie przybyli w te okolice ze wsi *Tolkien/Tolksdorf). W 1620 jest tylko jeden Tolkien (zapisywany Tollkien) w tej parafii. Potem jest już całe zatrzęsienie Tolkienów (z różnymi wariantami zapisu w tej samej rodzinie). Mam szansę zdobyć dane z dokumentu "Türkensteuer" w XVI, gdzie odnotowano wszystkich, którzy wsparli podatkiem zbrojenie się przeciw Turkom w Świętym Cesarstwie Rzymskim: są tam podobno niemieccy Tolkienowie.

Oczywiste jest, że w Prusach Wschodnich nie znajdziemy raczej dokumentu, który mówi: Pewien Tolkien z miejscowości X w Prusach migruje do miejscowości Y w Saksonii.

Jest jednak szansa, że znajdziemy zapis w Saksonii: Pewien Tolkien z Prus zrobił to i to...

Trzeba dalej szukać. Po tym, jak udało mi się zrekonstruować dzieje mojej rodziny do 7 pokoleń wstecz, wierzę, że to samo można zrobić z Tolkienami.

#27:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
W archiwach w Anglii pewnie możnaby znaleźć skąd dokładnie przybył pierwszy z rodziny Tolkiena. Możliwe, ze byłoby także miejsce narodzin. Wtedy można poszukać w księgach parafialnych i wtedy, jeżeli przetrwały da się sprawdzić szlak migracyjny. Warunek wstępny, trzeb wiedzieć skąd dokładnie przybył do Anglii pierwszy z Tolkienów, listy przewozowe i inne dokumenty powinny przetrwać. Rejestrując się w parafii w Anglii powinien tez podać nie tylko poprzednie miejsce zamieszkania, ale także miejsce urodzin.

#28:  Autor: GaladhornSkąd: Bamfurlong (Moczary) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Dziwić może, dlaczego ktoś z Anglii albo Niemiec nie dokonał takich szczegółowych badań. Dostęp do angielskich i niemieckich archiwów jest dla nas, mieszkańców Polski, trudniejszy niż dla Brytyjczyków czy Niemców. Jeżeli chodzi o Niemców, myślę, że istotny jest tu powojenny kompleks "ziem utraconych". Młode pokolenia przez całe dziesięciolecia nie zajmowały się sprawami Prus, Śląska i innych krain, bo nie chciały wchodzić na ziemię ziomkostw i "rewizjonistów".

Ja bardzo chętnie zająłbym się od razu szukaniem od góry (czyli szukaniem przodków XVIII-wiecznego Johna Benjamina Tolkiena), ale łatwiej jest mi badać dzieje nazwiska Tolkien/Tollkühn na terenie dzisiejszej Polski. Staram się całą sprawą zainteresować The Tolkien Society oraz tolkienistów niemieckich - im łatwiej szukać listów przewozowych, nagrobków, wzmianek w lokalnych źródłach. Na razie mam odzew w Niemiec i powoli zbieram coraz więcej informacji.

#29:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Dziwić może, dlaczego ktoś z Anglii albo Niemiec nie dokonał takich szczegółowych badań.

Szczerze pisząc nie bardzo mnie to dziwi. W dzisiejszych czasach, kiedy naukę rozlicza się z osiągnięć, poprzez systemy punktacji, algorytmy i tym podobne bzdury, coraz mniej jest miejsca na zajmowanie się czymś dla czystej pasji. Po drugie takie tematy są dzisiaj niemodne, po trzecie, to bardzo żmudna praca wymagająca tygodni, o ile nie miesięcy poszukiwań w archiwach, często lokalnych.

Cytat:
Dostęp do angielskich i niemieckich archiwów jest dla nas, mieszkańców Polski, trudniejszy niż dla Brytyjczyków czy Niemców.

Łatwość rozleniwia.

Cytat:
Jeżeli chodzi o Niemców, myślę, że istotny jest tu powojenny kompleks "ziem utraconych". Młode pokolenia przez całe dziesięciolecia nie zajmowały się sprawami Prus, Śląska i innych krain, bo nie chciały wchodzić na ziemię ziomkostw i "rewizjonistów".

Owszem, ale przeciez na początek to sprawdzenie skąd Johann Benjamin przybył. Czy z Saksonii Wettinów, czy z dolnej Saksonii czyli Hanoweru, a może z Bremy, Hamburga lub Holsztynu. Bo niemal na pewno nie bezpośrednio z Prus Książęcych. Tu nie ma więc mowy o rewizjonizmie.

Cytat:
Na razie mam odzew w Niemiec i powoli zbieram coraz więcej informacji.

Życzę powodzenia.

#30:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tak na szybko spojrzałem na stronę National Archives i maja tam dokumenty (akty urodzin, chrztów, małżeństw i zgonów Luterańskiej parafii na Strandzie w Londynie (RG 4/4625 i sąsiednie sygnatury), do której należał Johann Benjamin i jego dzieci.
Jest także rejestr pogrzebów na cmentarzu Bunhill Fields Burial Ground, City Road, za lata 1816 to 1819 (RG 4/3994) gdzie w 1819 roku został pochowany Johann Benjamin być może, gdzieś w tych dokumentach byłaby informacja o miejscu narodzin pierwszego Tolkiena, który przybył do Anglii.

#31:  Autor: GaladhornSkąd: Bamfurlong (Moczary) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Dziękuję, M.L. Twoja rada jako tolkienisty i jednocześnie historyka jest zawsze bardzo cenna! Jestem świeżo po szperanu w archiwach śląskich i niemieckich w sprawie mojej matczynej rodziny z Pilchowic na G. Śląsku (Wolff). Czas zatem zacząć szukać kolejnego po XVIII-wiecznym praprapradziadku przodka Profesora Tolkiena i spróbować zrobić to, co powinienem zacząć robić już na samym początku moich badań. Bo początki nazwiska Tolkien już mam raczej rozeznane (najdawniejsze formy, ich znaczenie, miejsce najdawniejszego występowania ludzi o nazwisku Tolkien itd.).

Zapraszam na Tolkniętego. Codziennie prawie coś tam pisze o postępach badań:

http://tolkniety.blogspot.com

#32:  Autor: GaladhornSkąd: Bamfurlong (Moczary) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Niesamowite! W ciągu 5 minut znalazłem dzięki Twoim wskazówkom akt zgonu Johna Benjamina Tolkiena (y)

Widzę, że jest tam w czym szukać!

Strona 4 z 8