The Peoples of Middle-earth po polsku
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 17, 18, 19  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> The History of Middle-earth

#145:  Autor: vater WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ja choć nie jestem aktywnym make-posterem to z zawsze z chęcią czytam dyskusje innych, a to forum przeczytałem już chyba od deski do deski. Odkąd przeczytałem o pomyśle wydania polskiego tłumaczenia HoME XIII w zasadzie regularnie zaglądam i do tego wątku. Jednocześnie jestem bardzo cierpliwy i w pełni rozumiem, że taka praca rodzi się z pasji i jest wykonywana w prywatnym czasie, na co nie zawsze można sobie pozwalać. Więc jeśli o mnie chodzi, nadal będę czekał aż pojawi się możliwość lektury i na pewno nie omieszkam jej skomentować.

#146:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Túrin Dagnir napisał(a) (zobacz wpis):
Tak trochę znikąd, kładąc się wczoraj spać, zapytałem sam siebie: czy coś bardzo podobnego nie dzieje się z projektem polskiego tłumaczenia The Peoples of Middle-earth? Cały pomysł na to narodził się w mojej głowie prawie dekadę temu, gdy po zauważeniu przeze mnie w ukochanym przez nas wszystkich temacie "HoMe nie tylko dla orłów", że prawie wszystkie teksty z HoMe XII zostały już przełożone, M.L. odparł (cytuję z pamięci) "no to pozostaje tylko złożyć to wszystko w ładnego pdf-a". Przystąpiliśmy do dzieła, wielu świetnych ludzi włożyło mnóstwo pracy w dokończenie tłumaczeń, redagowanie i ujednolicenie tekstów. Nie mieliśmy prawie żadnych problemów, by uzyskać zgody na wykorzystanie dotychczas zrobionych przekładów (od razu zgodziła się np. Adaneth, prawdziwa legenda, jeśli chodzi o fanowskie tłumaczenia Tolkiena na polski, czy Noatar, który wiele lat był moim mentorem, gdy sam zaczynałem się tym zajmować). Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem naszej inicjatywy, wielu życzyło nam powodzenia, pisało, że czeka z niecierpliwością na efekty naszej pracy. Maile z pytaniami dostawałem nawet na innych forach, gdzie pisałem pod tym samym nickiem.

Mieliśmy wielkie plany, ale każdy z nas miał też swoje życie. Szkołę, studia, pracę. I cała inicjatywa jakby ugrzęzła. Z czasem zdałem sobie sprawę, że nie dam rady wiele więcej z siebie dać w tej materii. Stery przejął Ominous, zawsze pełen entuzjazmu do całego pomysłu. Od czasu do czasu zerkałem na postępy prac i widziałem, że progres jest.

To jest odwieczny problem tego typu inicjatyw. Żadna osoba nie zrobi wszystkiego, nie da rady. Zawsze występują wąskie gardła, przy czym często z niczyjej zlej woli. Raczej składają się na to zbiegi okoliczności, czy zwyczajnie dopada nas życie, mija entuzjazm. I tyle.

Cytat:
Tylko tak sobie myślę. Fandom tolkienowski naprawdę widział już lepsze czasy

Oczywiście, że tak i boję się, że dużo lepiej już nie będzie. Być może serial na netflixie coś ruszy. Może ewentualna ekranizacja Dzieci Hurina, ale na ile nie wiem. Wszystko zależy od ich charakteru i popularności.
Vinyar Tengwa tysz padł, to samo Parma Eldalamberon

Cytat:
Trudno jednak o stwierdzenie, że polski fandom rozwija się zbyt mocno.

Raczej się zwija niż rozwija. Język

Cytat:
Mówcie co chcecie, ale mi brakuje tych niewinnych tematów nowych członków w stylu "to kim właściwie był Gandalf?".

Pewnie, że tak.

Cytat:
U mnie zainteresowanie Tolkienem przywiędło, gdy zwyczajnie zabrakło mi tematów do dyskusji i nowych tajemnic do odkrywania, zabrakło nowego materiału. Myślę, że nie jestem w tym wyjątkowy.

I masz całą odpowiedź. Innej nie ma.

Natomiast uwagi co do samego PeME, zostawiam samym uczestnikom projektu.

Strona 19 z 19