Hobbit bajką dla dzieci ?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Hobbit czyli tam i z powrotem

#1: Hobbit bajką dla dzieci ? Autor: BeornSkąd: Sosnowiec WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej .
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek) , banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .

#2:  Autor: ElanorSkąd: Lublin WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Bajka - nie, ale baśń - owszem Śmiech .
Dylematy moralne? przecież są one w jakiś sposób cześcia baśni właśnie, przynajmniej w klasycznym ujęciu.
Ale najdokładniej powiedziałabym - Hobbit jest baśnią dla wszystkich, nie tylko dla dzieci. Oczywiście zgodnie z poglądami samego Tolkiena - vide "O basniach"

#3: Czu "Hobbit" to bajka Autor: ScarletSkąd: Piotrków Tryb. WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Czytając "Hobbita" jakoś nie mogę zakwalifikować go do bajek. Pewnie dlatego iż traktuję go jako "wstęp" do "Władcy Pierścieni", chociaż czytałam go na końcu. A to, że napisany jest innym językiem ściadczy o tym , że to była jedna z pierwszych książek wydanych drukiem przez Tolkiena. Chyba nikomu to nie przeszkadza, bo ludziom się podoba, pewnie tak jak mi Z przymrużeniem oka

#4:  Autor: RunyaSkąd: Wrocław WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Ja także czytałam "Hobbita" dopiero po WP.
Wydaje mi się, że określenie bajka nie pasuje do tej książki. Bajka kojarzy mi się raczej z ewidentną historią, gdzie cała opowieść, postacie, morał etc. wyłożone są w jednym wymiarze.
A baśń jest jakby głębsza, ma więcej wymiarów, które odkrywa się w ciągu całego życia i za każdym kolejnym przeczytaniem można znaleźć w niej coś nowego, jakiś nowy aspekt.
"Hobbit" to baśń dla każdego, jak już to napisała Elanor i ja się pod tym stwierdzeniem podpisuję.

Pozdrawiam!

Runya Elfik

#5: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Autor: Vainamoinen WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Beorn napisał(a):
Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej

wiem.onet.pl napisał(a):
Bajka, epicka opowiastka wierszem lub prozą w formie przypowieści, zawierająca naukę moralną bądź dydaktyczną, posługująca się typowymi cechami (charakterami), niekiedy upostaciowanymi w zwierzętach, roślinach, przedmiotach.

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.

Cytat:
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek)

Podaj mi cytat z jakiejś bajki, gdzie autor zwraca się do czytelnika.

Cytat:
banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .

A myślałem że to tzw. "tło fabularne".

Cytat:
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .

Ważnie dylematy moralne? ROTFL.

#6: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Autor: WatcherSkąd: Chodzież WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Vainamoinen napisał(a):

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

#7: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Autor: Vainamoinen WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Watcher napisał(a):
Bez przesady Uśmiech High fantasy to raczej epickie starcie dobra ze zlem, a tu mamy w uproszczeniu skok na kase Uśmiech

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy. Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.

#8: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Autor: WatcherSkąd: Chodzież WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Vainamoinen napisał(a):

Przyjmuję zasadę, że wszystkie teksty o Śródziemiu to high fantasy.
Nie mogę się z tym zgodzić Uśmiech Po pierwsze, to Hobbit wcale nie rozgrywał się pierwotnie w Śródziemiu (hi Ner Uśmiech ). Po drugie, czy wg Ciebie teksty lingwistyczne to też high fantasy? Z przymrużeniem oka
Cytat:

Ewentualnie mogę sklasyfikować Hobbita jako "powieść fantasy z elementami romansu pikarejskiego" Uśmiech

Stanisław Jaworski napisał(a):
romans pikarejski - (...) przedstawiająca życie "łotrzyka", bohatera z nizin społecznych, który posługując się różnymi środkami, kłamstwem i przebiegłością, musi stawić czoło najrozmaitszym przygodom.
Jestem za Uśmiech

Strona 1 z 5