Kompendium czy Encyklopedia
Idź do strony Poprzednia  1, 2  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Linki

#9:  Autor: FrangernSkąd: Piękne Miasto Kraków ;) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cóż... Jeśli kogoś interesuje coś w rodzaju tolkienowskiej "Encyklopedii" to niech zobaczy stronę www.wikipedia.pl. Dość dużo haseł jest mojego autorstwa( oops, zawstydzenie przepraszam za to samochwlstwo):

Adrahil, Aldamir, Amandil, Amlaith, Anardil, Angamaitë, Angelimar, Anárion, Arador, Aragorn, Aragorn I, Arahad I, Araphant, Aratan, Arathorn I, Arathorn II, Artamir, Arvedui
Belecthor I, Belegorn, Berúthiel
Calimehtar,Castamir, Cemendur, Ciryandil
Denethor I, Dírhael
Eldacar, Elendil, Elendur, Eofor, Eradan, Estelmo, Eärendil z Gondoru, Eärnil I, Eärnil II, Eärnur
Falastur, Faramir z Gondoru, Fengel, Finduilas z Dol Amrothu, Forlong, Forthwini, Fíriel
Gilraena, Golasgil
Herion, Hirluin, Hyarmendacil I, Hyarmendacil II, Húrin I, Húrin II, Húrin z Emyn Arnen
Imrahil, Isildur, Ivorwena
Kiryon
Lothíriel
Malbeth, Mardil, Marhari, Marhwini, Meneldil, Minardil, Morwena z Lossarnach
Narmacil II, Númendil
Ohtar, Ondoher, Ornendil, Ostoher
Pelendur
Rómendacil I,Rómendacil II
Sangahyando
Tarcil, Telchar, Telemnar, Telumehtar, Thengel, Théodwina
Valacar, Valandil z Arnoru,Valandur, Vidugavia, Vorondil
Éomund ze Wschodniej Bruzdy

Anfalas, Annúminas
Calembel
Dagorlad
Lamedon,Lossarnach
Zatoka Belfalas

Bitwa o Obóz
Królowie Żeglarze
Wielki Mór

#10:  Autor: nameless WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
też coś mi siętak widzi Jestem rozwalony a czy działa ktoś z was może w kategorii "Śródziemie" na polskiej wikipedii? możnaby to całkiem ciekawie rozwinąć, a na razie malutko tam...

#11:  Autor: Mithrandir_RotNSkąd: Valinor WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Osobiście zastanawiam się nad encyklopedią, ale "fanfikową". Czyli z dodatkami własnymi. Bo przecież tyle jest białych plam... Tylko nie wiem, jak to zostanie odebrane. W sumie uruchomienie takiego projektu to kilka chwil pracy...

#12:  Autor: Astor1914 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Swego czasu istniało sporo stron Wiki (internetowe encyklopedie edytowane przez użytkowników), które opisywały świat Tolkiena. Do dzisiaj została jedna stosunkowo duża o nazwie Śródziemie Wiki. Myślę, że właśnie takie strony mają przyszłość, ponieważ każdy może je edytować, a nie tylko jedna osoba, która jest właścicielem strony. Uważam, też że jest lepsza od Wikipedii pod względem łatwości edytowania. O tym, że taki system się sprawdza można się przekonać na angielskojęzycznych stronach tego typu (np. One Wiki to Rule them All, czy Tolkien Gateway), gdzie można znaleźć każdą informację ze świata Tolkiena.

#13:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Nie przepadam za formułą wikipedii. Uważam, ze powinno istnieć formalne grono redaktorów cieszących się opinią znawców danego tematu. W tej sytuacji, każdy może zaproponować i napisać hasło, ale dopiero po akceptacji powinno być widoczne. Nie oszukujmy się, nie wszystkich wiedza i umiejętności są takie same. Dla kogoś świętością będzie Silmarillion i będzie miał w Mam coś dla ciebie to co napisano w HoME, zwłaszcza w ostatnich trzech tomach.
To jest szczególnie trudne w przypadku kompendium dotyczącego literackiego świata przedstawionego. W przypadku świata realnego można mieć własne poglądy, ale fakty, przynajmniej w teorii pozostają obiektywne. W przypadku literackiego świata przedstawionego dużo większa część wiedzy i wiadomości, jest kwestią poglądów, co lubimy, czego nie, co uważamy za kanon i dlaczego? W efekcie bez kontroli taki projekt prędzej czy później się rozjedzie i straci swą podstawową wartość, jaką jest zgromadzenie w jednym miejscu pewnej puli informacji.

#14:  Autor: Astor1914 WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
M.L. napisał(a):
Nie przepadam za formułą wikipedii. Uważam, ze powinno istnieć formalne grono redaktorów cieszących się opinią znawców danego tematu. W tej sytuacji, każdy może zaproponować i napisać hasło, ale dopiero po akceptacji powinno być widoczne. Nie oszukujmy się, nie wszystkich wiedza i umiejętności są takie same. Dla kogoś świętością będzie Silmarillion i będzie miał w Mam coś dla ciebie to co napisano w HoME, zwłaszcza w ostatnich trzech tomach.
To jest szczególnie trudne w przypadku kompendium dotyczącego literackiego świata przedstawionego. W przypadku świata realnego można mieć własne poglądy, ale fakty, przynajmniej w teorii pozostają obiektywne. W przypadku literackiego świata przedstawionego dużo większa część wiedzy i wiadomości, jest kwestią poglądów, co lubimy, czego nie, co uważamy za kanon i dlaczego? W efekcie bez kontroli taki projekt prędzej czy później się rozjedzie i straci swą podstawową wartość, jaką jest zgromadzenie w jednym miejscu pewnej puli informacji.

Strony Tolkien Gateway czy One Wiki to Rule them All na razie się nie rozeszły. A na stronach Wiki są odpowiedni administratorzy, o odpowiedniej wiedzy, którzy kontrolują edycja innych użytkowników.

#15:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Astor1914 napisał(a) (zobacz wpis):
Strony Tolkien Gateway czy One Wiki to Rule them All na razie się nie rozeszły.

I życzę by się nie rozeszły. Zresztą w przypadku Tolkien Gateway mam wrażenie, że mamy tam do czynienia z solidnym komitetem redakcyjnym, który dba o poziom wpisów i nie ma tam wolnoamerykanki.

Cytat:
A na stronach Wiki są odpowiedni administratorzy, o odpowiedniej wiedzy, którzy kontrolują edycja innych użytkowników.

I bardzo dobrze. To podstawa. Dobry komitet redakcyjny czy administracyjny, o odpowiedniej wiedzy daje gwarancję, że strona będzie trzymać poziom.

#16:  Autor: Gruss WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Fajnie jak by w Polsce powstała encyklopedia, godna Tolkien Gateway, tworzona przez grupę znających się na rzeczy redaktorów. Szkoda tylko, że takie projekty zanim się zaczną to się już skończą. Smutek

Strona 2 z 2