Silmarillion po łozińsku - propozycje nazw
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 21, 22, 23  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Twórczość fanowska

#169:  Autor: KaileSkąd: Gdańsk WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Łozina Łoziną, ale mi sie Orla Perć podoba i zaakceptowałabym to w normalnym Silmarillionie Uśmiech
Poza tym wydaje mi sie ze Lozinski bardziej spalszczal nazwy wlasne, niz szukal ich znaczenia. Patrz Bilbo Bagosz, nazwal go Bagosz od "Baggins", a nie Workacz albo .. Torbacz Jestem rozwalony od znaczenia "Baggins". Ale Lozina to jeszcze nic! W czeskim WP jest "Bilbo Pytlik", czyli po prostu Bilbo Torebka Jestem rozwalony

#170:  Autor: MaraSkąd: Szara Przystań (Gdynia) WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Kaile napisał(a) (zobacz wpis):

Lozina to jeszcze nic! W czeskim WP jest "Bilbo Pytlik", czyli po prostu Bilbo Torebka Jestem rozwalony

Norwegowie robią tak samo. U nich jest Bilbo Lommelun, czyli Bilbo Pogodna Kieszonka (lomme - kieszeń, lun - pogodny, opanowany, miły)

Z okazji wklejenia złozionionego fragmentu z rozdziału O rozpirzeniu Zasieka kilka nazw, które należało z tej okazji przerobić:

Nan Elmoth - Las Elmącki
Singollo - Szaropelleryna
Obręcz Meliany - Snutkokrąg
Las Region - las Miejscownik
Esgalduina - Skrytowoda lub Skrytolistna (Od domniemanego znaczenia nazwy: Rzeka skryta pod zasłoną z liści)
Mablung Twardoręki - Mabłąg Ciężkołapy
Ogrody Lorien - Sennikowe grządki
Naugrimowie - Skarlaki
Nauglamir - Skarlakorale (od: skarlakowe korale)
Szare Elfy - Szelfy
Tysiąc Grot - Mnogo Jam/Mnogojam

#171:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Mara napisał(a) (zobacz wpis):
Norwegowie robią tak samo. U nich jest Bilbo Lommelun, czyli Bilbo Pogodna Kieszonka (lomme - kieszeń, lun - pogodny, opanowany, miły)

Z okazji wklejenia złozionionego fragmentu z rozdziału O rozpirzeniu Zasieka kilka nazw, które należało z tej okazji przerobić:

Nan Elmoth - Las Elmącki
Singollo - Szaropelleryna
Obręcz Meliany - Snutkokrąg
Las Region - las Miejscownik
Esgalduina - Skrytowoda lub Skrytolistna (Od domniemanego znaczenia nazwy: Rzeka skryta pod zasłoną z liści)
Mablung Twardoręki - Mabłąg Ciężkołapy
Ogrody Lorien - Sennikowe grządki
Naugrimowie - Skarlaki
Nauglamir - Skarlakorale (od: skarlakowe korale)
Szare Elfy - Szelfy
Tysiąc Grot - Mnogo Jam/Mnogojam

Nie wszyskie mi się podobają, ale kilka to perełki.
Snutkokrąg, Sennikowe grządki, Skarlakorale, które można przerabiać bez trudu w zależności jaka jest nazwa krasnoludów. Mnogojam. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Pardzo fajne. I cieszę się, że idea łozinienia, ciągle nie umiera.

#172:  Autor: LassemistaSkąd: Konstancin among the trees. WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Skarlaki przeczytałam jako Skalarki i mam z tego wiele radości. Śmiech
Ale moim faworytem jest Las Elmącki.

Strona 22 z 23