Co sie stało z Błękitnymi Istari?
Idź do strony 1, 2  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Beren i Lúthien, Dzieci Hurina oraz Niedokończone Opowieści

#1: Co sie stało z Błękitnymi Istari? Autor: LaureglinSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cytat:
O pozostałych dwóch nie wiadomo nic pewnego, gdyż nie odegrali oni zadnej roli w historii Pn. Zakątka Śródziemia.

Sądzę, że zostali wysłani na wschód, jednak to nic pewnego więc chcialbym sie dowiedzieć czegoś na ten temat. Mile widziane argumenty poparte cytatami.

Laureglin

#2:  Autor: MenTh0l WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Niestety nie dysponuję cytatami bo nie mam przy sobie książek Tolkiena, ale wydaje mi się że Istari ci w istocie zostali wysłani na wschód. Nie wiem czy jest to poparte jakimś cytatem ale wydaje mi się że coś na ten temat czytałem... Proponuję poszperać w 'Księdze niedokończonych opowieści"- tam gdzi jest opis jak rada Valarów wybiera piątke która wyruszy do Śródziemia. Jest tam chyba mowa o Olorinie i [chyba, nie pamietam juz] Kurumo wiec moze bedzie tez cos o błekitnych Istari...

#3:  Autor: OskiSkąd: Gdynia WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cytat:
Następni z kolei pojawili się Mithrandir i Radagast, a potem inni, którzy się skierowali do krain wschodu i nie występują w tym opowieściach

Oto cytat z końcówki Silmarilionu opisujący przybycie Istarich. Chyba już nic dodawać nie trzeba.

#4: Moim zdaniem można jeszcze temat trochę przedłużyć:) Autor: LaureglinSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
W skócie chodzi mi o to dlaczego żaden z tych Istari których dobrze znamy nie próbował skontaktowac się z pozostałymi o których nic nie wiemy , a także czy Sauron próbował zwieść ich albo "przenieść" na swoją strone.Jeśli nie posiadacie cytatów może jakieś sugestie?????
Pozdrawiam Laureglin

#5:  Autor: AvariSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
W przypisach do szkicu o Istarich, w NO można się dowiedzieć co Tolkien pisał w listach o tych czarodziejach:
z listu z roku 1958 napisał(a):
Sądzę, że wysłani zostali w znacznie dalsze okolice, na Wschód i na Południe, do okupowanych przez wroga krain nie znanych Númenóryjczykom. Nie wiem, czy odnieśli jakieś sukcesy, obawiam się jednak, że skończyli podobnie jak Saruman, choć nie dokładnie tak samo. Podejrzewam też, że to oni są odpowiedzialni (pośrednio lub bezpośrednio) za powstanie różnych kultów i praktyk "magicznych", które przetrwały upadek Saurona.

#6: Re: Moim zdaniem można jeszcze temat trochę przedłużyć:) Autor: GokuSkąd: Kame House WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Laureglin napisał(a):
czy Sauron próbował zwieść ich albo "przenieść" na swoją strone.Jeśli nie posiadacie cytatów może jakieś sugestie?????

z FAQ Tolkienowskiego
Na Pieciu Czarodziejow tylko trzech pojawia sie w opowiesci. Czy wiadomo cos o dwoch pozostalych napisał(a):

Bardzo niewiele. Nie zachowaly sie imiona jakie nadano im w Srodziemiu, jedynie tytul Ithryn Luin (Blekitni Czarodzieje) - bo ubrani byli wlasnie w blekit. Imionami ktore nosili w Valinorze byly Alatar i Pallando. Gdy Istari po raz pierwszy przybyli do Srodziemia, Saruman i Blekitni Czarodzieje podrozowali na wschod, ale tylko Saruman powrocil. W eseju o Istarich napisano: "lecz czy pozostali na Wschodzie, wypelniajac tam zadania dla ktorych ich poslano, czy tez zgineli lub jak niektorzy twierdza zostali zniewoleni przez Saurona i zostali jego slugami, nie wiadomo" (NO, s. 390).

Tolkien mowiac od siebie byl bardzo malo wyrazny w tej kwestii. W jednym z listow napisal ze nie wiedzial "nic jasnego" o pozostalej dwojce; "Sadze ze udali sie jako wyslannicy do odleglych krain na wschodzie i poludniu, daleko poza zasiegiem Numenorejczykow: misjonarze w krajach zajetych przez nieprzyjaciela, prawde mowiac. Czy odniesli jakies sukcesy nie wiem; ale obawiam sie ze zawiedli, tak jak Saruman, chociaz niewatpliwie w inny sposob; i podejrzewam ze byli zalozycielami lub zapoczatkowali tajemne kulty i tradycje magiczne ktore przetrwaly upadek Saurona." (Letters, s. 280).

#7:  Autor: yossarianaSkąd: Toruń WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cytat:
Nie zachowaly sie imiona jakie nadano im w Srodziemiu, jedynie tytul Ithryn Luin (Blekitni Czarodzieje) - bo ubrani byli wlasnie w blekit. Imionami ktore nosili w Valinorze byly Alatar i Pallando.

W People of ME, Tolkien mówi o nich: Morinehtar i Romestamo (albo Romenstar), co znaczy Pogromca Ciemności i Pomagający na wschodzie (choć to dość kulawe tłumaczenie Skrzywienie ) Każdy z Istari został przysłany przez określonego Maiara, Błękitni - przez Oromë.

O ich zadaniu pisze Tolkien:
Cytat:
Their task was to circumvent Sauron: to bring help to the few tribes of Men that had rebelled from Melkor-worship, to stir up rebellion ... and after his first fall to search out his hiding (in which they failed) and to cause [? dissension and disarray] among the dark East ...

A gdzieś jeszcze dodaje, że tylko ostatni, który przybył do Śródziemia, czyli Gandalf, pozostał wierny, i że Ithryn Luin nie wypełnili swojej misji. A wiemy też, że Błękitni poszli na Wschód z Sarumanem. On wrócił. Oni nie.
Tolkien sugerował też, że to "dzięki" Błękitnym na wschodzie przetrwały mroczne kulty po upadku Saurona.

Pozostają pytania:
Jeżeli byli "źli", to skąd te imiona? Czy na nie zasłużyli, czy miały oznaczać ich misję?
Jeżeli zawiedli, to czy zdradzili jak Saruman (o czym mogłyby świadczyć te mroczne kulty), czy jak Radagast - nie wypełniając misji. To przecież wielka różnica.
Kto nadał im imiona? Dlaczego w Quenya?
Dlaczego Sauron, albo przynajmniej Saruman, ich nie wykorzystał? Przecież skoro ten ostatni niemal załatwił Gandalfa, bez którego ludzie by przegrali, to trzech na jednego zakończyłoby sprawę.
I co się z nimi stało po upadku Saurona? Gandalf wrócił, o Sarumanie toczyła się gdzieś tu chyba dyskusja, a co z Ithryn Luin?

Te pytania to tylko tak na początek... Super śmiech

Pozdrawiam

#8:  Autor: LaureglinSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Cytat:
Kto nadał im imiona? Dlaczego w Quenya?
Dlaczego Sauron, albo przynajmniej Saruman, ich nie wykorzystał? Przecież skoro ten ostatni niemal załatwił Gandalfa, bez którego ludzie by przegrali, to trzech na jednego zakończyłoby sprawę.
I co się z nimi stało po upadku Saurona? Gandalf wrócił, o Sarumanie toczyła się gdzieś tu chyba dyskusja, a co z Ithryn Luin?

Dlaczego w quenii to chyba oczywiste nadane zostały im w Amanie(najprawdobodobniej przez mieszkańców )moim zdaniem jeśli wysłał ich Orome to znaczy że byli jego pomocnikami (byc może jeszcze za czasów jego "wypadów" do Śródziemia).
Możliwe że Saruman wykorzystał ich w jakiś sposób na wschodzie do swoich celów.Nie wiemy jednak nic o tym czy działali osobno czy razem.Myślę jednak że wybrali droge zawładnięcia prymitywnymi ludami Haradu i dlatego niewypełnili swej misji.

Strona 1 z 2