Kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Hobbit czyli tam i z powrotem

#1: Kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf? Autor: ThoronnilSkąd: gniazdo w zadymionym krakowie WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
na czacie zadalem pytanie: 'kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf?"
cytat: "a w nich po prostu roi sie od goblinow, hobgoblinow, i orkow najgorszego gatunku"
padly rozne spekulacje, podobno wedlug Daya sa to urukowie.
chodzi o fragment, w ktorym Bilbo nie chce isc przez puszcze mroku, gdy Gandlaf zamierza opuscic kompanie. Baggins proponuje isc na polnoc , ale wtedy Gandalf odpowiada mu moim cytatem Uśmiech

ps. zeby tylko nie wyroslo nam z tego tematu SG Uśmiech

#2: Re: Hobgoblins Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thoronnil napisał(a):
na czacie zadalem pytanie: 'kim sa hobgoblini o ktorych wspomina Gandalf?" (...) padly rozne spekulacje, podobno wedlug Daya sa to urukowie.

Day jest mało wiarygodny. Tym niemniej nie jest to raczej mieszanka Hobbitów z Goblinami. Raczej jakiś szczep Goblinów. Może tak jak Hobbici (Halflings) to Mali Ludzie to Hobgobliny to Mali Orkowie, skarleli Orkowie.

Cytat:
ps. zeby tylko nie wyroslo nam z tego tematu SG Uśmiech

A tjo już zależy od Neratina. Super śmiech

#3:  Autor: ThoronnilSkąd: gniazdo w zadymionym krakowie WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
heh, skaczacych goblinow odpuscmy sobie Uśmiech , a co do urukow? - potrzebny cytat ale podobno to tylko spekulacje Uśmiech ja mysle ze to po prosttu niespojnosc swiata wP i H jak zwykle... ale ten przedrostek 'hob' nie daje mi spokoju - musial miec jakis cel...
ktos powiedzial ze to bylo, aby Bilbo poczul sie nieswojo Elfik
ps. i od watchera i od neratina bo to oni rozwineli gigantow Uśmiech

#4:  Autor: M.L.Skąd: Mafiogród WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thoronnil napisał(a):
heh, skaczacych goblinow odpuscmy sobie Uśmiech ,

Zgoda.
Cytat:
a co do urukow? - potrzebny cytat ale podobno to tylko spekulacje Uśmiech

Nio niestety, boję się, że żadnego cytatum nie ma.
Cytat:
ja mysle ze to po prosttu niespojnosc swiata wP i H jak zwykle...

Dlaczego niespójność?
Cytat:
ale ten przedrostek 'hob' nie daje mi spokoju - musial miec jakis cel...

Należy zapytać lingwistów, co ten przedrostek oznacza w jezykach Tolkiena, i będziemy mieli jakąś poszlakę.
Cytat:

Coż w tym jest. Patrz definicja u Fostera:
Cytat:
HOBGOBLINS Evil creatures of the Ered Mithrim. Mentioned only in a passage in which zzzzGandalf is trying to frighten Bilbo, hobgoblins were probably Orcs, perhaps Uruk-hai.

Cytat:
ps. i od watchera i od neratina bo to oni rozwineli gigantow Uśmiech

Tjo fakt, sorry Watcher. oops, zawstydzenie Spazmy

#5:  Autor: Vainamoinen WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thoronnil napisał(a):

Ten ktoś to ja byłem.

M.L napisał(a):
Coż w tym jest. Patrz definicja u Fostera:
Foster napisał(a):
HOBGOBLINS Evil creatures of the Ered Mithrim. Mentioned only in a passage in which zzzzGandalf is trying to frighten Bilbo, hobgoblins were probably Orcs, perhaps Uruk-hai.

Z kolei Day twierdzi, że "hobgobliny" to późniejsza nazwa nadana przez ludzi Urukom. Ale to nie trzyma się kupy. Skoro to nazwa nadana w IV Erze, to dlaczego Gandalf używa tego słowa w czasie wyprawy do Ereboru? IMHO spójniejsza jest wersja Fostera Jestem za I moja Uśmiech

#6:  Autor: ThoronnilSkąd: gniazdo w zadymionym krakowie WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
hm, w Hobbicie są fragmenty, mowiace, ze niektorzy Tukowie brali za zony elfki. a moze niektorzy np. Bagginsowie z Sackville Super śmiech preferowali goblinki? jesli mozliwe sa pomiedzy nimi krzyzowki to ten przedrostek 'hob' oznaczalby hobbita a goblin goblina. lecz czy historia ardy udokumentowala taki zwiazek?? Tiaaaa

#7:  Autor: Vainamoinen WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thoronnil napisał(a):
hm, w Hobbicie są fragmenty, mowiace, ze niektorzy Tukowie brali za zony elfki. a moze niektorzy np. Bagginsowie z Sackville Super śmiech preferowali goblinki?

Posłużę się tłumaczeniem Skibniewskiej, bo Braiter nie mam pod ręką.
Cytat:
Powiadano, że dawnymi czasy ten i ów Tuk brał żonę z plemienia czarodziejów (nieżyczliwi twierdzili że to były gobliny); ); rzeczywiście Tukowie zawsze mieli w sobie coś niezupełnie hobbickiego, a od czasu do czasu zdarzało się, że ktoś z członków tego rodu wyruszał w świat szukać przygód. Taki Tuk znikał dyskretnie, a rodzina nie rozgłaszała sprawy;

Taaak. Powiadano. Ludzie (i hobbici) potrafią wymyślać naprawdę NIESTWORZONE historie o swoich sąsiadach. Zwłaszcza o takich, którzy zniknęli dyskretnie, a ich rodzina nie rozgłasza sprawy.

Thoronnil napisał(a):
jesli mozliwe sa pomiedzy nimi krzyzowki to ten przedrostek 'hob' oznaczalby hobbita a goblin goblina.

Dość ciekawa etymologia, ale...

Thoronnil napisał(a):
lecz czy historia ardy udokumentowala taki zwiazek?? Tiaaaa

No właśnie Uśmiech

#8:  Autor: AvariSkąd: Dol Amroth WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Thoronnil napisał(a):
hm, w Hobbicie są fragmenty, mowiace, ze niektorzy Tukowie brali za zony elfki.

hmmmm... hmmm... nie twierdziłabym tego tak pochopnie...
Cytat:
It was often said ( in other families) that long time ago of the Took ancestors must have taken a fairy wife.

więc "wróżkę" lub "czarodziejkę" nie elfkę.

Poza tym jak ty to sobie wyobrażasz: elfy miały około 6 stóp wzrostu, a hobbici ledwo dociągali do 3 stóp Oh nie! maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa wal głową w ścianę

Strona 1 z 5