Pierścień jako grzech
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna  :|=|:
Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena -> Władca Pierścieni

#1: Pierścień jako grzech Autor: ascetaSkąd: Racibórz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Wyczytałem gdzieś (ale bez podania źródła), że WP dla Tolkiena to była refleksja nad słowami z modlitwy:''i nie wódź nas na pokuszenie''. I jak się nad tym zastanowiłem to faktycznie elementy układanki zaczęły mi pasować. Wszystko we ''Władcy'' obraca sie wokół Pierścienia, który uzależnia ludzi (i nie tylko).
I pomyślełem czy aby nie potraktować Pierścienia jako odpowiednika grzechu w koncepcji chrześcijańskiej. (co wobec w/w zamiaru Tolkiena jest oczywiste gdyż to on jest elementem który kusi).
I rzeczywiście podobieństwa są duże. Pierścień podobnie jak grzech wciąga powoli acz skutecznie. W obydwu przypadkach strategia ''teraz sobie dogodzę a zerwę z tym później’’ jest wadliwa bo później taka możliwość jest coraz mniejsza. Zarówno grzech jak i Pierścień najlepiej odrzucić od razu. Nie wolno dać sie zwieść nietrwałym zyskom za cene późniejszej katastrofy.
Za każdym razem kusi się dobrami które człowiekowi są nienależne (bo Pierścień nie jest dla ludzi tak samo jak i nieśmiertelność).
Przy czym jednak zarówno z grzechem jak i Pierścieniem da się walczyć da się mu opierać. Nie ma tu więc jakiegos fatum. Dodatkowego wsparcia doznaja w tym osoby, które znalazły się w takiej sytuacji wbrew swej woli (Frodo).
Natomiast Gollum wszedł w posiadanie Pierścienia morderstwem czyli od początku postępował źle. W związku z czym pogrąża sie coraz bardziej gdyż dał się wciągnąć w spiralę grzechu już na początku. Nie można więc powiedzieć że stał się zły bez swej winy.
Końcowe skutki są takie że człowiek jest jednocześnie niesczęsliwy ale i uzależniony (co też moze być właściwe dla grzechu)
Acha. No i zawsze jest jakaś nadzieja (nawet dla Golluma była). To taki chrześcijański element.

Czekam na inne opinie

#2:  Autor: Tom GooldSkąd: Sosnowiec WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Jednak bez źródła się chyba nie obejdzie, bo zdaje się, że podajesz wnioski z jakiegoś opracowania biograficznego.
Żeby się ustosunkować do tego musimy wiedzieć co to za źródło, czy to aby pełnoprawny materiał dowodowy. Uśmiech

#3:  Autor: ascetaSkąd: Racibórz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
No i tak to jest z materiałem znalezionym w sieci. Wyczytałem, że Tolkien stwierdził,że WP powstał jako efekt rozmyślań nad tym fragmentem modlitwy. Reszta to moje przemyślenia.
Niestety nie było żadnego odnośnika do źródła. Nie wiem czy to w Listach mozna znaleźć takie stwierdzenie, czy może Tolkien komuś tak powiedział i zostało to zapamiętane a później gdzieś zapisane. Takie twierdzenie wydało mi się jednak dość rozsądne.
Zobaczymy, może inni foumowicze coś wiedzą.

#4:  Autor: mizarekSkąd: Włocławek WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
heh a nie pamietacie co Mistrz Tolkien mowil???
On nie chcial zawierac jakichkolwiek podtekstow w swoich dzielach....jasne, mozna sie tam wielu takowych dopatrzec, ale to jest takie szukanie na sile...
pozdrawiam Uśmiech

#5:  Autor: TallisKeetonSkąd: Oleśnica WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Tom Goold napisał(a):
Jednak bez źródła się chyba nie obejdzie, bo zdaje się, że podajesz wnioski z jakiegoś opracowania biograficznego.

to było w "Drodze do Śródziemia" T.Shippeya. Dobrze pamietam, bo niedawno czytałam ją 3 raz Uśmiech
poz
tal

#6: Pierścień jako grzech Autor: PreciousssSkąd: Gdańsk WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Trochę mi się to nie zgadza Skrzywienie
Pierścień zawsze mi się kojarzył z "łatwiejszą" drogą do osiągnięcia czegoś - tą złą, grzeszną drogą, która tylko pozornie do tego celu prowadzi... ale nie mieścił mi się nigdy do szufladki pt. "grzech".
Grzeszyć można "myśłą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem" - Pierścień nie był każdym grzechem, a jednocześnie nie mogłabym stwierdzić, że był tylko nim Skrzywienie
Był siłą złą, potężniejszą, niż wola najszlachetniejszych, siłą niepojętą, którą chciałoby się wykorzystać Złośliwy uśmiech
asceta napisał(a):

Przy czym jednak zarówno z grzechem jak i Pierścieniem da się walczyć da się mu opierać.

No właśnie nie do końca... Gdyby Tolkien chciał z Pierścienia zrobić symbol grzechu, to ostatni występ Froda na Górze Przeznaczenia byłby pesymistycznym stwierdzeniem, że z grzechem ostatecznie nie da się zwyciężyć - a chyba nie o to chodziło Tolkienowi Nie Nie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

#7:  Autor: AdanSkąd: Uć WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Zgodzę się z Preciousss. Pierścień ostatecznie został zniszczony, ale przecież nie zniszczono całego zła. Nie zniszczono grzechu. Śródziemie nie stało się po wrzuceniu pierścienia do Orodruiny bezgrzesznym rajem.

#8: Re: Pierścień jako grzech Autor: ascetaSkąd: Racibórz WpisWysłany: Dzisiaj o
    ----
Preciousss napisał(a):
Pierścień zawsze mi się kojarzył z "łatwiejszą" drogą do osiągnięcia czegoś - tą złą, grzeszną drogą, która tylko pozornie do tego celu prowadzi... ale nie mieścił mi się nigdy do szufladki pt. "grzech".
Grzeszyć można "myśłą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem" - Pierścień nie był każdym grzechem, a jednocześnie nie mogłabym stwierdzić, że był tylko nim Skrzywienie

Tu nie chodzi o to, że Pierścień jest grzechem, tylko o to że kuszenie do grzechu przypomina kuszenie Pierścienia.
Cytat:

asceta napisał(a):

Przy czym jednak zarówno z grzechem jak i Pierścieniem da się walczyć da się mu opierać.

No właśnie nie do końca... Gdyby Tolkien chciał z Pierścienia zrobić symbol grzechu, to ostatni występ Froda na Górze Przeznaczenia byłby pesymistycznym stwierdzeniem, że z grzechem ostatecznie nie da się zwyciężyć - a chyba nie o to chodziło Tolkienowi Nie Nie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech

Ale Frodo wygrał? Przez przypadek lub przez przeznaczenie (jak sugeruje autor).
Jest tu jednak różnica między takim tolkienowskim Pierścieniem a wagnerowskim- który jest fatum nie da się od jego działania uwolnić.
Sądzę, że Tolkienowi chodziło o to że samemu nie można z grzechem wygrać, że trzeba liczyć na wyższą pomoc. Ostatecznie w koncepcji chrześcijańskiej wszyscy ludzie są grzeszni, grzeszą i będą grzeszyć ale mpgą liczyć na pomoc Bożą.

Strona 1 z 4