Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 25-08-2011 17:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A'propos tych pagórków - Bieszczady, to moim zdaniem zdecydowanie niehobbickie pagórki. Raz, że są za duże (w końcu to nie pagórki, tylko góry...) dwa, że Bieszczady słyną z połonin, otwartych przestrzeni, natomiast hobbickie wzgórza wyobrażam sobie bardziej jako zalesione.
Goodle maps pokazuje mi owo Sierakowo gdzieś na Mazurach - fakt, tam teren niezbyt pagórkowaty. Ale bardziej na zachód, pas pomorza jest o wiele bardziej pocięty różnorakimi dolinami i wzgórzami (choćby Trójmiejski Park Krajobrazowy - teren tam lata w dół i w górę niby dusza Feanora po Mandosie). Dodatkowo nie ma tych bieszczadzkich połonin, tylko wszystko jest elegancko zalesione - bardzo hobbicko moim zdaniem. Dlatego ja usytuowałabym owa wioskę właśnie gdzieś bardziej na zachód.
Co zaś do Mrocznej Puszczy - fakt, nasze Gdańskie lasy nie umywają się do waszych, bieszczadzkich =D
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3820

Wysłany: 28-08-2011 19:52    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sierakowo Sławieńskie leży blisko Koszalina, to nie Mazury:
http://www.sierakowo.wioskitematyczne.org.pl/czytaj,103,jak_dojechac.ht ml

Nie bardzo rozumiem zarzuty odnośnie umiejscowienia wioski? Przecież to nie jest, nie wiem, inicjatywa jakiegoś towarzystwa tolkienowskiego, które przemierzyło świat/kraj i uznało, że ten oto teren jest idealnym Hobbitonem, a tylko mała inicjatywa mająca na celu aktywizację dzieci i młodzieży na wsi, jak i ożywienie jej mieszkańców i przy okazji dająca części mieszkańców dorywcze zajęcie. Owszem, wioskę budują/budowali pasjonaci Tolkiena, ale nie dla JRRT i jego fanów powstała. Nie widzę też powodu, by biorąc udział w owej wędrówce przez Mroczną Puszczę nie wyobrazić sobie tego, czego nie ma w naturze - w końcu to pewnie coś w rodzaju larpa, a takowe często odbywają się w zamkniętym pomieszczeniu i tylko od wyobraźni uczestników zależy czy widzą scenerię, w której rozgrywa się gra, czy nie. Tak samo, jak na Tolk Folku nie ma 'prawdziwych' wyjętych ze Śródziemia plenerów, a odbywa się Bieg Hobbicki i inne atrakcje. Innymi słowy to nie jest zbudowany za duże pieniądze mega park rozrywki, a jedynie mała inicjatywa ożywiająca społeczność lokalną i przyciągająca trochę turystów.

Aczkolwiek przyznaję, że przez to nie jest to też miejsce dla maniaków Tolkiena, bardziej dla turystów spoza fandomu zainteresowanych bajkowym klimatem. Chyba, że fani wybraliby się tam grupowo po uprzednim kontakcie z pomysłodawcą tematyki wioski, pasjonatem, który wioskę budował - autorem odezwy, która na pierwszej stronie tematu cytował Adiemus (o ile adres e-mail niżej jest nadal aktualny, a sam pomysłodawca nadal uczestniczy w projekcie):
Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
Sam sobie odpowiadam Język Bo oto na Forum endore (http://www.forum.endore.org/followup.php?id_post=1568&dsn=minastir ith&dskr=1163220) znalazlem poniżej następujący wpis:
Cytat:
Uwaga!
Wolne Ludy!

Z okazji rocznicy urodzin Bilba Bagginsa pragniemy zaprosić przedstawicieli wszystkich Wolnych Ludów Śródziemia do Hobbitonu (w Sierakowie Sławieńskim woj. zachodniopomorskie).

Uroczystość odbędzie się w dniach 24. 25. 26. miesiąca września a uświetnią ją:
- terenowa gra role plaing (Odtworzone zostaną wydarzenia z pierwszej części „Władcy Pierścieni” – przeprawa do Wichrowego Czuba)
- warsztaty gry na instrumentach etnicznych zakończone wspólnym koncertem (próba odwzorowania muzyki ludowej okolic Shire)
- stworzenie i wystawienie przedstawienia teatralnego na motywach „Hobbita” lub jednej z elfickich pieśni opowiadających o Dawnych Dniach (z wykorzystaniem techniki teatru cieni i teatru czarnego)
Ponadto:
- nauka i treningi żonglerskie, tańca z ogniem oraz innych sztuk (przygotowanie pokazu kuglarskiego godnego gospody „Pod Rozbrykanym Kucykiem”)
- warsztaty ceramiczne (próba odtworzenia ludowych wzorów garncarstwa hobbickiego)
- Odkrywanie tajników krasnoludzkiej metalurgii (warsztaty z podstaw kowalstwa w XIX-wiecznej kuźni)

Obchody urodzin zakończy Wielka Zabawa przygotowana wspólnie przez wszystkich gości na cześć Biba Bagginsa oraz mistrza Tolkiena.

Jak powszechnie wiadomo mieszkańcy Zachodu to osoby twórcze i pełne pomysłów. Wobec tego formuła naszego spotkania pozostaje otwarta, a program będzie wzbogacany na bieżąco w miarę pojawiania się nowych koncepcji ze strony Szanownych Gości – zapraszamy do współtworzenia uroczystości urodzin Biba Baginssa!

Hobbici z Shire.

p.s.: Dla wszystkich gości przewidziany jest nocleg (należy zaopatrzyć się w śpiwór) oraz wyżywienie (dla chętnych, w cenie 15 pln za dobę). Jako, że ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA najlepiej jest zgłosić swój przyjazd do 17.09.04.
Pomysły, życzenia, pytania, zgłoszenia kierujcie pod adres: idziakp@wp.pl

Moja relacja z owych urodzin Bilba jest na początku wątku, są tam też zdjęcia:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=35997#35997
Jak się domyślam z dalszych wpisów i linkowanego reportażu wioska się rozwinęła od czasu, gdy w niej byłam.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

leazard
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 05-09-2011 19:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A czy nie myślicie że za bardzo wepchnięto Tolkiena w komercje. Przecież przynajmniej wg mnie Tolkien powinien być czymś intymnym, prywatny osobnym dla każdego, a tutaj narzuca się wygląd Shire ludziom(w dodatku nie najdokładniej). Chodzi mi o to czy nie powinno się poznawać Śródziemia tylko przez książkę a nie przez wioski i filmy. Ja bardzo żałuję że pooglądałem film przed przeczytanie książki, ale jakoś tak się stało. I to film a nie książka narzuciła mi obraz Środziemia po części. Nie chcę szukać dziury w całym ale wydaje mi się to ważne żeby ludzie dalej byli oczarowywani magią książki a nie jakiś wiosek, bo magia książki trwa przez całe życie a wioskę się poogląda i co?

Mi to jednak nie przeszkadza i potrafię czerpać ze źródeł Śródziemia i cieszyć się TOlkienem. To niewiarygodne ile dał mi TOlkien. Przecież bez niego byłbym tak ubogi tak ubogi... nie wiem jak on to zrobił...

A teraz powstaje jakaś wioska, czy Tolkien byłby z niej zadowolony przecież wędrówka z książką jest najlepszą wędrówką z Pierścieniem to jest pewne!

Śmierć to tylko kolejna ścieżka. Znika szara, deszczowa zasłona tego świata i wszystko spowija srebrzysty blask. A potem widzisz, Białe wybrzeże. I to, co za nim, daleką zieloną krainę, skąpaną w blasku wschodzącego słońca.
Powrót do góry

thorlong
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 42

Wysłany: 05-09-2011 20:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydaje mi się, że za bardzo się tym wszystkim przejmujesz. Jak chcą niech budują wioskę..., czy to zaburzy twoją wędrówkę z książką? Raczej nie.
Będzie to niezła atrakcja dla dzieci, ja sam osobiście nie czuje pociągu do obejrzenia owej wioski.

Tolkien sam pisał, że jego książka ma służyć do miłego spędzenia czasu czytając, nie jako inspiracja życiowa. Myślę, że nie obeszło by go to specjalnie gdyby się dowiedział, że takie miejsce powstaje.

Cytat:
A czy nie myślicie że za bardzo wepchnięto Tolkiena w komercje.

Takie czasy- teraz wszystko co może przynieś zyski się wykorzystuje. Najlepszym sposobem na to jest ignorancja, mentalności ludzi nie zmienisz tak łatwo.

Właśnie dzięki takim zabiegom książki Tolkiena przeczytano w tylu krajach i na taką skale. Za popularność trzeba płacić. WP mimo wszystko miało sporo szczęścia, gdyż film wcale nie był taki zły.

A to, że takie miejsca powstają wcale nie oznacza, że Tolkien nie może być czymś prywatnym dla każdego.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Wioska Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim (Strona 4 z 4)

Skocz do: