Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: Śródziemie - co jest na wschodzie? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nikanor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 07-08-2011 07:58    Temat wpisu: Śródziemie - co jest na wschodzie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam takie pytanie...

Jeśli Śródziemie to obszar w którym rozgrywa się WP, Hobbit i część Silmarillionu, czyli Eriador, Arnor, Gondor, Harad, Rhovanion, Mordor, Rhun, zatopiony Beleriand (może coś pominąłem), a Valinor-Aman leżał pierwotnie na zachód od niego, to czy nazwa Śródziemie wskazuje na to, że jednak jest jeszcze jakaś kraina, wyspa lub jakakolwiek ziemia na wschód od Rhun?

Jeśli tak, to kto (lub co) ją zamieszkiwał/zamieszkiwało?

Natolin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 382

Wysłany: 07-08-2011 10:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na wschód od Rhun znajdowało się Cuiviénen, miejsce przebudzenia elfów i Hildórien, gdzie powstali ludzie, dalej były góry Orokarni.

Co było dalej na wschód? Znalazłem to na cioci Wikipedii, więc trzeba na to brać (bardzo) dużą poprawkę:
Cytat:
Na wschód od Śródziemia miał leżeć całkowicie bezludny kontynent zwany Rómenor (qu. Kraj Wschodni) lub Ziemia Słońca. Znajdował się tam łańcuch górski zwany Ścianami Słońca, którego najwyższym szczytem był Calormë. Po Przemianie Świata Rómenor mógł zostać zniszczony lub usunięty z Ardy. Nazwa tej ziemi nie pojawia się w twórczości Tolkiena, lecz została nadana później.
Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-08-2011 12:01    Temat wpisu: Re: Śródziemie - coś na wschód? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nikanor napisał(a) (zobacz wpis):
Mam takie pytanie...
Jeśli Śródziemie to obszar w którym rozgrywa się WP, Hobbit i część Silmarillionu, czyli Eriador, Arnor, Gondor, Harad, Rhovanion, Mordor, Rhun, zatopiony Beleriand (może coś pominąłem), a Valinor-Aman leżał pierwotnie na zachód od niego, to czy nazwa Śródziemie wskazuje na to, że jednak jest jeszcze jakaś kraina, wyspa lub jakakolwiek ziemia na wschód od Rhun?

Mniej więcej Uśmiech Raczej na wschód od Gór Błękitnych. Ale dedukcja ze wschodem dobra. Z przymrużeniem oka .mam pomysł!!!

Być może mapki z załączników bardziej obrazowo sprawę wyjaśnią. Po szczegóły warto zajrzeć do Atlasu Śródziemia Karen Fonstad.

Cytat:
Jeśli tak, to kto (lub co) ją zamieszkiwał/zamieszkiwało?

Rozumiem, że pytasz, kto zamieszkiwał tereny, w których dzieją się wydarzenia III Ery w Erach I i II?

Początkowo gdzieś niedaleko trzecioerowego morza Rhún (to jest pozostałość po Morzu Helcar, które istniało tam w Erach I i przypuszczalnie II aż do Wojny Gniewu) przebudzili się Elfowie. Ale w większości wyemigrowali podczas Wielkiej Wędrówki, o tym później Język. W każdym razie o terenach w pobliżu Morza Helcar niewiele wiadomo Nie Nie . Żyli tam Elfowie Nelyar i Tatyar Avari. Najprawdopodobniej w Górach Mglistych (Hithaeglir) przebudzili się Khazadowie i mieszkali tam w I Erze Długobrodzi, zaś w Górach Błękitnych (Ered Luin) tuż przy Beleriandzie żyły szczepy Ognistobrodych (Firebeards) i Przysadzistych (Broadbeams), przypuszczalnie w Górach Żelaznych (Ered Engrin), a później po tym, co z nich zostało Z przymrużeniem oka Żelaznych Wzgórzach (Iron Hills) i może nawet w Górach Orocarni (za morzem Helcar, późniejszym Rhûn) mieszkały inne szczepy Khazadów. Uśmiech Saurona ;D .

W I Erze po terenach Eriadoru, Rhovanionu, Gondoru kręcili się przede wszystkim Lindarowie (Teleri), którzy wyruszyli na Wielką Wędrówkę ale nie chcieli przekroczyć Anduiny, zwani później Nandorami (Ci, którzy zawrócili). Możliwe, że później dołączyli do nich Nelyar i Tatyar Avari, czyli Elfowie z grupy Noldorów i Lindarów (Telerich), którzy nie wyruszyli na Wielką Wędrówkę, ale zmienili zdanie Pserwa .Elfy, te osiedliły się głównie w lasach wzdłuż i w dolinie Anduiny oraz u ujścia Anduiny (Późniejsze Mirkwood i Lothlórien). Bardzo możliwe, że szlakami handlowymi i towarzyskimi podróżowali po Eriadorze Khazadowie rożnych szczepów- kontakt utrzymywali Długobrodzi z Ognistobrodymi i Przysadzistymi. Kręciło się tam pewnie wiele bestii Morghota, bo gdzieś to paskudztwo po zniszczeniu Utumno musiało się rozleźć. Z przymrużeniem oka Przypuszczalnie zawędrowało tam również sporo ludzi, zarówno Edainów jak i Easterlingów ( więcej o ludziach zerknij tu: http://www.tolkien.com.pl/ennorath/tolki/ludz.php ). Ale na ogół w Eriadorze rosły nieprzebrane lasy. Uśmiech
O tych lasach mówi do Pippina Drzewiec:

J.R.R Tolkien, WP, Dwie Wieże napisał(a):
Dopiero gdy nadciągnęły Wielkie Ciemności, elfy odpłynęły za Morze albo uciekły do odległych dolin, gdzie ukryły się, lecz dotychczas śpiewają pieśni o dawnych dniach, które już nigdy nie wrócą. Nigdy. Tak, tak, ongi puszcza ciągnęła się stąd aż po Góry Księżycowe, a ten nasz las był tylko jej ostatnim zakątkiem na wschodzie.
Były to czasy swobody. Mogłem wtedy całe dni przechadzać się i śpiewać, a nie słyszałem nic, prócz echa mojego własnego głosu odbitego od gór. Nasza puszcza podobna była do lasu Lothlorien, ale bujniejsza, mocniejsza, młodsza. A jak pachniało tutaj powietrze! Nieraz przez cały tydzień nie robiłem nic innego, tylko oddychałem.

Góry Księżycowe, o których mówi Drzewiec to prawdopodobnie Ered Luin. Po Wojnie Gniewu morze pochłonęło środkową partię Gór Błękitnych (Ered Luin), a w wyrwie między Ossiriandem a Thargelionem, terenów znajdujących się w Beleriandzie u podnóża gór rozlała się zatoka Lhûn (Księżycowa). Innych terenów, które można byłoby określić jako Góry Księżycowe nie pamiętam. Nie Nie Za górami Ered Luin leżał Beleriand. Zerknij na mapki, to powinno nieco rozjaśnić temat. Uśmiech Saurona ;D Po terenach z morzem Helcar (później Rhûn), najdalej na wschód wędrowali Elfowie Avari.

w II Erze, po zatopieniu Beleriandu w Eriadorze istniały władztwa Elfów, które nie popłynęły do Amanu: Noldorowie Gil-Galada w Forlindonie, Lindarowie, głównie Falathrimowie i resztki Sindarów i Laiquendich (najogólniej Teleri) Cirdana w Harlindonie, dalej Noldorowie (głównie) oraz Sindarowie w Eregionie (Ost-i-Edhil), a po roku 1697 II Ery w Górach Mglistych w Imladris, jeszcze dalej za Górami Mglistymi (Hithaeglir) stale i niezmiennie Nandorowie oraz emigrujący Sindarowie oraz Noldorowie w: Lindorinandzie (późniejszym Lothlórien) i w Eryn Galen (późniejsze Mirkwood).
Khazadowie Długobrodzi stale drążyli Góry Mgliste od I Ery w Khazad-dûm, inne szczepy Khazadów pozostały w Ered Luin, w dawnych kopalniach, żyli również Khazadowie w Hithaeglir, w Ered Mithrin, na Żelaznych Wzgórzach. Ludzie- Edainowie na wyspie Númenor, na południu i na wybrzeżach.

Mam nadzieję, że trochę pomogłam. Uśmiech

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Nikanor
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 07-08-2011 14:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ojć. Chodziło mi o to właśnie, co jest, albo może być, na wschód od wschodu Rhun. Za Cuivenen i Hildorien. I czy wiadomo coś więcej o tych terenach, jeżeli jakiekolwiek tereny tam w ogóle są.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2724
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-08-2011 18:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nikanor napisał(a) (zobacz wpis):
Ojć. Chodziło mi o to właśnie, co jest, albo może być, na wschód od wschodu Rhun. Za Cuivenen i Hildorien. I czy wiadomo coś więcej o tych terenach, jeżeli jakiekolwiek tereny tam w ogóle są.

Nie wiemy zbyt wiele, jest mało materiałów. hmmmm... Za morzem Rhûn i na południe od Mordoru, w Khandzie, Haradzie, a zwłaszcza Umbarze żyli Easterlingowie i Południowcy, sprzymierzeńcy Saurona. Wiadomo np. że w roku 1248 Easterlingowie np. podjęli najazd na terytoria Gondoru, jednak armia Gondoru nie tylko zniszczyła ich wojska, ale też wszystkie obozowiska i osiedla na wschód od morza Rhûn. Czyli musiały tam być spore tereny.

Powierzchnia Wewnętrznego Morza Helcar wg Karen Fonstad to 1 025 000 mil kwadratowych, podczas gdy późniejszego Morza Rhûn już tylko 17 898 mil kwadr. Przykładowo powierzchnię Haradu szacuje na ok. 486 775 mil kwadratowych. Rhûn już nie. Nie Nie Mapy Fonstad nie dochodzą dalej na wschód niż morze i nieco terenów przyległych, zerknij na załącznik, nie słyszałam też o szczegółowych notatkach Tolkiena na temat krain, o które pytasz. Nie Nie hmmmm...

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Śródziemie - co jest na wschodzie? (Strona 1 z 1)

Skocz do: