Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: O fanfiction - opinie i dyskusje ogólne (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Monivrian
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 76

Wysłany: 25-07-2011 11:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja mam takie pytanie do osób, które znają się na gatunkach fanfikowych.
Mam 59 stron tekstu, który rozgrywa się w moim własnym stworzonym świecie, ale występują w nim kilka postaci Tolkiena. Nazwałabym to Crossover, ale chyba to dotyczy fanfików łączonych książek juz opublikowanych, a nie tych dotyczących mieszania świata z książki publikowanej ze światem , który dopiero co powstaje w mej głowie. Nie wiem jak nazwać ten mój twór, ale na razie nazywam to 10% fanfik, a 90% twórczość własna. Zna ktoś nazwę na takie coś??
Powrót do góry

Niofo
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 180

Wysłany: 25-07-2011 17:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monivrian, mam taki koncept - zmień imiona postaci Tolkienowskich, to będziesz miał już 100% twórczości własnej i problem z głowy Śmiech
Ale na poważnie, myślę że to raczej podchodzi pod crossover.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 25-07-2011 18:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Teoretycznie każdy miks światów to crossover, ale IMO ta definicja jest zarezerwowana do połączenia dwóch różnych światów nienależących do piszącego. Monivrian porusza się we własnym świecie, a tylko przywołuje w nim kilka postaci Tolkiena, wiec jednak to nie jest crossover, tylko twórczość własna z zapożyczeniami. Dużo zależy tez od tego, na czym polega pożyczenie bohaterów, czy trafiają do nowego świata ze świadomością tejże zmiany, czy wydaje im się, że są u siebie. W tym ostatnim przypadku będzie alternative universe. Chyba, że zaćmienie to element fabuły Z przymrużeniem oka Ciężko stwierdzić, podobnie jak w przypadku Mirkwood czy Ostatniego władcy pierścienia - fan fiction, czy własny świat z zapożyczonymi elementami? W końcu mamy podobne imiona, główne zdarzenia, ale cała reszta jest inna, bardziej odmienna niż AU.

Jeśli pożyczone postaci są bardzo zmienione, to popieram pomysł Dziecka Amanei - zamień imiona, zrób z nich własne postaci. Pisanie fan fików ogranicza, poruszanie się po całkowicie swoim świecie daje wolność twórczą. Jeśli chcesz potrzymać nawiązanie do Ardy najwyżej gdzieś wspomnij, że były inspirowane tolkienowskimi.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Monivrian
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 25-07-2011 18:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Staram się by postacie nie odbiegały od książkowego oryginału. Wiedzą też, że nie są u siebie.

Nawet Morgoth czuję sie bezpieczniej, że nie ma w nim Valarów i może robić co chce, bo nic nie chroni świata przed nim.

Pewnie, kiedyś pokażę całość na forum, ale chyba jeszcze nie teraz.
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 25-07-2011 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Hmm, to to chyba po prostu będzie AU hmmmm... Podobnie, jak w opowiadaniach, gdzie postaci z Ardy trafiają do współczesnej Anglii itp.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Monivrian
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 06-08-2011 01:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Prawdopodobnie tak, aczkolwiek mój świat mocno różni się od Ardy. Jest bardziej niejednoznaczny niż świat stworzony przez Tolkiena.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Twórczość fanowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: O fanfiction - opinie i dyskusje ogólne (Strona 2 z 2)

Skocz do: