Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Świat Tolkiena w Kosmosie - o gwiazdach i nie tylko (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 172

Wysłany: 07-09-2009 21:03    Temat wpisu: Niebo nad Śródziemiem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ponieważ lubię czasem w porze nocnej pogapić się w to, co mam nad głową, podjęłam próbę zgromadzenia w listę wszystkich znanych mi tolkienowskich odpowiedników przeróżnych ciał niebieskich. Oto skromny efekt Z przymrużeniem oka :

GWIAZDY:
Helluin - Syriusz

PLANETY (w legendarium występują jako 'gwiazdy'):
Elemmirë - Merkury
Eärendil/Gil-Estel - Wenus
Carnil - Mars
Alcarinquë - Jowisz
Lumbar - Saturn
Luinil - Uran
Nénar - Neptun

KONSTELACJE:
Menelmacar/Menelvagor - Orion
Wilwarin - Kasjopea
Valacirca - Wielki Wóz
Remmirath - Plejady

Korzystałam z 'Silmarillionu', 'Władcy...', 'Morgoth's Ring' (na samym koniuszku przy indeksie tekst 'Star-names') i 'Encyklopedii...' Fostera

Tylko tyle udało mi się ustalić. Wciąż niezlokalizowane pozostają konstelacje Telumendil, Soronúmë i Anarríma. Może zostały 'odszyfrowane' w jakimś źródle, którego nie znam? Albo ich quenejskie nazwy tworzą jakieś aluzje do nazw znanych nam gwiazdozbiorów (nie siedzę w językach, więc nie mam pojęcia)? Gdyby ktoś chciał coś dorzucić do tej listy, zapraszam Uśmiech

Ostatnio zmieniony przez Faelivrin dnia 07-09-2009 21:20, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Nero
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 215
Nieobecny(a): Wędruję po Sferach...

Wysłany: 07-09-2009 21:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Telumendil, Soronúmë i Anarríma.

Soronume to Orzeł.

Źródło: http://elendili.pl/viewtopic.php?p=72286#72286

Powrót do góry

Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 07-09-2009 21:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzięki za ciekawego linka, idę czytać Spox
Tak to jest, jak człowiek chce być staroświecko-porządny i szuka w samych książkach, a nie idzie na łatwiznę pt. Google...wszystko się okazuje być pod nosem, zrobione (lepiej!) już dawno przez kogoś innego Z przymrużeniem oka

Alqualaure
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 557
Nieobecny(a): Błąkam się pewnie po świecie, Númello Rómenna ar Formello Hyarmenna ;)

Wysłany: 07-09-2009 21:46    Temat wpisu: Re: Niebo nad Śródziemiem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nio dobra <Łabądek wyciąga notatki, które natworzyły się, kiedy razem z Szynszylą gapiłyśmy się całymi nocami na nocne niebo.>

Z tychże notatek i listy english-quenya wynika, że:
Cytat:
SIRIUS Niellúnë, Nierninwa -LT1:262

oraz:
Cytat:
Helluin, name of the star Sirius, and Luinil, name of another blue-shining star (or planet).

A propos Wenus:
Cytat:
Tancol ("k") noun "Signifer", "the significant star" = Venus (MR:385). The literal meaning is apparently *”sign-bearer”,

Przy okazji mi się przypomniało. W lecie na niebie odkryłyśmy Grupę Fingona. Zaliczają się do niej Orzeł, Lutnia (czy Lira - nie wiem, jak było w polskim tłumaczeniu Silma), Lisek, który stał się nożem, oraz Strzała (niewystrzelona).
(A łabądek to tam krąży tylko przypadkiem...)

Sądzę, że warto by też podać znaczenie quenejskich nazw. Przetłumaczę tu listę podaną przez Faelivrin:
GWIAZDY:
Helluin - Syriusz - Helle - niebo, luin - niebieski.

PLANETY (w legendarium występują jako 'gwiazdy'):
Elemmirë - Merkury - Ele - gwiazda, mire - klejnot
Eärendil/Gil-Estel - Wenus - Earendil - przyjaciel morza, Gil-Estel (to sindarin) - Gwiazda Nadziei
Carnil - Mars - Carn - czerwony, il - w którejś wersji gwiazda
Alcarinquë - Jowisz - promienny, wspaniały
Cytat:
Alcarinquë, "The Glorious", name of a star/planet (SA:aglar - there spelt "Alkarinquë", but the Silmarillion Index has "Alcarinquë". The celestial body in question seems to be Jupiter, MR:435). Cf. also Alcarin,

Lumbar - Saturn - Lumbo - cień, chmura
Cytat:
Lumbar name of a star (or planet), tentatively identified with Saturn (MR:435), evidently connected to lumbo, lumbulë (Silm)

Luinil - Uran - Luin - niebieski, il - kiedyś: gwiazda, ALE:
Cytat:
(SA; Luinil is tentatively identified with Neptune, MR:435).

Nénar - Neptun - Neen - woda, ALE:
Cytat:
Nénar noun name of a star (or planet), evidently derived from nén "water" (Silm), tentatively identified with Uranus (MR:435)

Wygląda na to, że pomyliłaś Uran z Neptunem Złośliwy uśmiech

KONSTELACJE:
Menelmacar/Menelvagor - Orion - Menel - niebo, macar - władający mieczem (Menelvagora nie znalazłam)
Cytat:
Taimavar masc. name "Shepherd of the Sky", Orion (LT1:268; Orion is called Telumehtar or Menelmacar in Tolkien's later Quenya)
(...)
Taimondo, also Taimordo masc. name "Orion" (LT1:268; Orion is rather called Telumehtar or Menelmacar in Tolkien's later Quenya)

Wilwarin - Kasjopea - Motyl
Valacirca - Wielki Wóz - Vala - Valar, potęga, circa - sierp
Cytat:
Valacirca noun "Sickle of the Gods", a name of the Great Bear (Big Dipper) constellation (SA:val-, MR:388, KIRIK, OT/OTOS/OTOK)

No, to by było na tyle...
<zaszywa się z powrotem w eseju o kreacjoniźmie i ewolucji>

Śmierć: NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. JESTEM TYLKO JA.

Półeczka w Bibliotece Minas Tirith
Mój dA
LiveJournal
Powrót do góry

Faelivrin
Członek Kompanii Thorina

Wysłany: 07-09-2009 22:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Wygląda na to, że pomyliłaś Uran z Neptunem

Nie sądzę. I już wyjaśniam, dlaczego nie sądzę Z przymrużeniem oka
We wspomnianym przeze mnie tekście 'Star-names' z Morgoth's Ring Christopher pisze, że teza o dopasowaniu Nénar-Uran i Luinil-Neptun pochodzi z artykułu w Vinyar Tengwar.

Cytat:
In an article by Jorge Quinonez and Ned Ragget, Nölë i Meneldilo, Lore of the Astronomer, published in the periodical Vinyar Tengwar no. 12 (July 1990) the authors concluded that my father originally intended Nénar ('N') for the planet Neptune, but transferred the identification to Luinil, Nénar thus becoming Uranus

I to by się zgadzało z Twoimi źródłami, jednakże na końcu tekstu Ch. Tolkien pisze:
Cytat:
...I could well imagine (it would not be uncharacteristic) that as he reflected on these names my father amused himself by extending the list to include all the planets [...] and whimsically, as one might say, with a sense both of appropriateness (associating the stem nén- 'water' with the sea-god) and essential inappropriateness, wrote in the N of Neptune above Nénar.

Co prawda ponoć to 'N' zostało później struck out, a sama analogia zbudowana raczej w ramach zabawy, ale nie kłopoczmy się detalami Język
Mnie osobiście przekonuje 'związek' quenejskiego słówka z nazwą planety-imieniem rzymskiego boga wód Uśmiech

Nénar jako Neptun figuruje też w cytatach z linkowanego wątku na Elendilich.

Zauważ też, że w podanych przez Ciebie cytatach występuje słowo tentatively, czyli 'niezobowiązująco', 'niepewnie'.

Jako że jest to kwestia nieco mętna, myślę że każdy może dokonać odpowiedniego dla siebie dopasowania Uśmiech

[A już inną bajką są dywagacje Christophera, czy to w ogóle możliwe, że gwiazdy Luinil i Nénar (które wg Silma należały do nowych, jaśniejszych gwiazd stworzonych tuż przed przebudzeniem elfów) są odpowiednikami tak słabo widocznych ciał niebieskich, jak Uran i Neptun]

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Świat Tolkiena w Kosmosie - o gwiazdach i nie tylko (Strona 3 z 3)

Skocz do: