Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Co pociąga nas w wizji świata stworzonego przez Tolkiena? (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bonia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 287

Wysłany: 13-07-2008 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja w zasadzie nie tęsknię do Śródziemia Uśmiech Dlaczego miałabym tęsknić skoro ono jest wokół mnie? Geograficznie rzecz ujmując stepy Rohanu niewiele się różnią od stepu ukraińskiego czy pampy argentyńskiej, Góry Mgliste od Alp czy Himalajów, skrzętnie uprawiane pola Shire od pól Anglii, Niemiec czy Polski, nawet Fangorn czy Mroczną Puszczę dałoby się zlokalizować. Codzienne życie hobbitów czy dużych ludzi też raczej nie specjalnie odbiega od życia jakie prowadzili nasi przodkowie. Emocje, ambicje, marzenia ludów Sródziemia nie różnią się niczym od tych jakie były i są udziałem ludzi od Kaliforni przez Nigerię po Japonię, nawet te, które były udziałem elfów. No może orkowie jakoś inaczej teraz wyglądają, ale różnica jest tylko w wyglądzie - słownictwo i charakter pozostały bez zmian. Otacza mnie Śródziemie, żyję w V lub VI erze tego samego Śródziemia, Śródziemia w którym dokonał się postęp technologiczny, w którym karabiny maszynowe i zdalnie sterowane rakiety zastąpiły miecze i łuki, a internet zastąpił palantiry. Tylko i aż tyle.
A co "innych" wartości, to czy w jakimkolwiek stopniu straciły swoją aktualność słowa Aragorna: "W osobliwych czasach, tak samo jak w zwykłych, wiadomo, co się godzi. Dobro i zło nie zmienia się z biegiem lat. I to samo oznacza dla ludzi co dla krasnoludów albo elfów. Człowiek musi między dobrem i złem wybierać zarówno we własnym domu jak w Złotym Lesie.

Ostatnio zmieniony przez bonia dnia 14-07-2008 17:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 15-07-2008 01:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam taki pomysł, że tym co nam Tolkien dostarcza może być przestrzeń i otwartość. Kilka razy spotkałam się z utworami autorów realistycznych, które podobały mi się mniej czy bardziej, ale zawsze pozostawiały niedosyt. Pozostawiały poczucie, że świat w tych utworach jest zamknięty, stabilny, zdegenerowany albo trywialny. Że nie ma tu żadnego zaskoczenia, że nie można liczyć na zmiene na lepsze, bo świat taki właśnie jest. Dobijająco powtarzają się w nim jego wady. I nikt nie wyciąga wniosków z poprzednich klęsk. Tolkienowe utwory mają przestrzeń nieznanego - geograficznie i kulturowo - świata, mają otwartośc na nowość, to jest świat, który się staje, się dopiero rozwija, to jest swiat młody, który się dopiero uczy, to są ery, jak nasza era pionierów i odkrywców. Ten świat ma też wznoszenie się w górę, to co nieważne staje się ważne, to co mało warte jest warte, to co niedoceniane staje się sednem, to co codzienne zmienia się w to co niecodzienne, a "cisi posiądą ziemie" Uśmiech Utwory dziejące się wspólnczesnie i tyczące realnego świata z pewnoscia nie zawierają takich iluzji i nie dają takich nadziei. Realizm, który nam przedstawiają te utwory służy do mówienia czytelnikowi - jesteś łajzą, świat to bagno a życie jes bez sensu. Nawet jeśli to prawda, a podejrzewam, że nie do końca, to nic nie stoi na przeszkodzie pisać utworów bardziej pozytywnie nastrajających, mówiących czytelnikowi - możesz wiele, a jak będzie nas dużo możemy jeszcze więcej, świat jest okrutny i bez sensu, ale to wy musicie walczyć z tą jego okrutnością i zdobywać ten sens dla siebie i niego. I to jest wielkie. Nie stan zastany jest wielki, i niezmienny i nie można mu bić pokłonów, jak przestraszony robol w zigguracie, któremu pokazano zaćmienie. Stan zastany jest wyjściem do stanu lepszego. Co fajnego w opisywaniu bagna i w czytaniu o nim? Co fajnego w biciu pokłonów przed status quo, przez pisanie o nim? Przecież czytelnik znając z życiowego doświadczenie owo bagno wolałby zapewne przeczytać o przejściu przez nie, wyjściu z niego albo wspólnym osuszeniu go Śmiech
poz Uśmiech
tal

von Veron
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 29-12-2008 15:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie pociąga, a raczej ciągnie z całej siły jak mocny magnes, jedno:
Śródziemie = Przygoda, i to taka z wielkiej litery. Smoczek Fascynujące są również postacie. Np. Tom Bombadil, enty. A jeśli ktoś spróbuje wyobrazić sobie potęgę Gondoru, szarżujących Rohańczyków, ciszę Fangornu i wspaniałą Lorię, całe życie będzie tęsknił za Śródziemiem!

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Co pociąga nas w wizji świata stworzonego przez Tolkiena? (Strona 5 z 5)

Skocz do: