Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: prekursorzy Tolkiena (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 01-10-2008 22:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Ja bym epigonem pisarzy wiktoriańskich Tolkiena nie nazwała, i, o ile mi wiadomo, nie nazywała go tak też współczesna krytyka. Ale moim zdaniem to zależy przede wszystkim od tego, do jakich dzieł Tolkiena przywiązujemy największą wagę. Bo faktycznie, wczesne utwory (szczególnie The Cottage of Lost Play - wiktoriański do bólu) mogłyby równie dobrze wyjść spod pióra kogoś o 50 lat od Tolkiena starszego. Hobbit w sumie też (choć tu trzeba pamiętać, że konwencja bajki dla dzieci narzuca pewne ramy każdemu pisarzowi). Ale Władca Pierścieni to, uważam, zupełnie inna historia.

Dlatego napisałem, ze przez przekorę można by zadać takie pytanie. Bo oczywiście, że Tolkien wychodzi poza konwencję wiktoriańskiej i edwardiańskiej powieści. Ale jak słusznie zwróciłaś uwagę, starsze utwory Tolkiena te z lat nastych i dwudziestych można by uznać za epigońskie wobec literatury wiktoriańskiej i edwardiańskiej, a w każdym razie wpisują sie w pewną konwencję. Późne utwory to już nowa jakość. Dlatego dla mnie Tolkien jest pomostem między tymi dwoma światami literackimi. Wyrasta z jednego i wrasta w drugi, a właściwie nie tyle wrasta co tworzy go. No dobrze współtworzy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: prekursorzy Tolkiena (Strona 2 z 2)

Skocz do: