Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Chronologiczne ułożenie dzieł Mistrza (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Islar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 14-07-2008 09:39    Temat wpisu: Chronologiczne ułożenie dzieł Mistrza Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem dopiero na początku przygody z literaturą Tolkiena. Skończyłem Hobbita, czytam WP. Ale co dalej. W jakiej kolejności nalezy czytać książki Tolkiena aby sie nie pogubić??
Powrót do góry

Greenleaf
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 14-07-2008 11:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po WP najlepiej sięgnąć po "Silmarillion". Jeśli polubisz nastrój tej książki i trochę inny styl niż ten we "Władcy Pierścieni", to możesz śmiało sięgnąć po "Dzieci Hurina", "Niedokończone opowieści"..To oczywiście nie wszystko,ale zajmie ci trochę czasu Język

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1059
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 14-07-2008 11:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Imho, czytasz w dobrej kolejności. Uśmiech Najlepiej zacząc od Hobbita, potem WP, az po Silmarillion, HoME, Liść Niggle'a, Łazikantów itp. Myślę, że teraz warto siegnąc po Silmarillion, wtedy bedziesz miał w miare kompletny obraz tolkienowskiego swiata. Z przymrużeniem oka Natomiast jest już temat, w którym częściowo poruszono problem kolejności czytania, tu.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Meldagor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 447

Wysłany: 14-07-2008 14:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Natomiast jest już temat, w którym częściowo poruszono problem kolejności czytania, tu.
Oraz tu(wbrew pozorom nie jest to o historii Środziemia jako HoMe, ale jako wszystkich książkach Tolkiena związanych ze Śródziemiem).

Również jestem za tym, aby po WP sięgnąć po Silmarillion. A to dlatego, że "otwiera on możliwości" przeczytania pozostałych dzieł - np. sięgając po Dzieci Hurina warto wiedzieć "co to za wojna z Morgothem?" albo "jaki znowu Beleriand?". Z przymrużeniem oka
A dalej to zależy od znajomości angielskiego. Jeżeli ktoś sprawnie nim włada, może sięgać po HoMe, jeżeli nie - Niedokończone Opowieści, potem Dzieci Hurina (a w między czasie należy polować na allegro i w bibliotekach na KZO Język ).
Wydaje mi się, że książki niezwiązane z Ardą, jak Łazikanty, mr. Bliss, Liść, dzieło Niggle'a itd. możemy czytać w dowolnej kolejności i w dowolnym momencie (np. między WP a Silem).
Powrót do góry

evenstar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 13-09-2008 22:17    Temat wpisu: Chronologiczne ulozenie dziel mistrza Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

wpis przeniesiony z innego skasowanego tematu
by elfy
-------------------------

Witam!
Jestem nowicjuszem jezeli chodzi o czytanie ksiazek pana Tolkiena dlatego zwracam sie do Was z uprzejma prosba o podanie chronologiczne od czego wlasciwie mam zaczac (nie chodzi tu o chronologie w sensie wydanie dziel)
Chodzi mi o to by nie czytac "opowiesci" tolkienowskich od srodka zaczynajac np Wp
Uzylem opcji szukaj i znalazlem oto te 2 tematy ktore nie zadowolily mnie w 100%
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=4147
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1791
oraz ten
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=119
Niestety nie bylo w nich sprecyzowanej dokladnie odpowiedzi dlatego pisze jeszcze raz podobny temat do w/w
Napisane bylo tam zeby czytac w tej kolejnosci:
Hobbit --> Władca Pierścieni ---> Silmarillion ---> Niedokończone Opowieści ---> Zaginione Opowieści i reszta Historii Śródziemia.
Niestety spotkalem sie z innymi "wersjami czytania" dlatego pytam
m.in wiem ze sa jeszcze dzieci hurina dlatego chce byscie podali tak "jak historia opowiada" bo ktos mi powiedzial ze 1 jest salmir bo to jest opowiesc o calym swiecie i bogach jak zyli w srodziemiu 2 maja byc wlasnie owe dzieci hurina bo to jest o krasnoludach 3 to hobbit 4 wp(wiadomo jaka kolejnosc) a potem niedokonczone opowiesci
nie stac mnie bylo na zakup tylu ksiazek dlatego sciagnalem e-book'i i tutaj screen co mam:
http://files.filefront.com/UO0082jpg/;11782193;/fileinfo.html
chcialbym tez wiedziec czy to co mam to wszystko co napisal Tolkien bo chce przeczytac wszystko tak jak wczesniej powiedzialem i w chronologicznie poukladanym przez opowiesci a nie rok wydania czyli od stworzenia do konca(niedokonczone opowiesci to jak slyszalem dopowiedzienie wszystkiego wiec chyba to na koncu)
Bardzo bylbym wdzieczny gdyby ktos napisal wyczerpujaco czyli co pierwsze,i dlaczego(o czym jest dana czesc) i czy mam wszystkie ksiazki
Powrót do góry

Meldagor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 447

Wysłany: 13-09-2008 23:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W dziełach Tolkiena mamy doczynienia z trzema erami Śródziemia (czwarta jest, zdaje mi się, ledwie zarysowana). Jeżeli chcesz czytać chronologicznie, tj. które wydarzenia były pierwsze, należałoby robić to w ten sposób:

1. Silmarillion.
Dzieli się on na pięć części: Ainulindalë, Valaquenta, Quenta Silmarillion, Akallabeth, Pierścienie Władzy i trzecia era.
Ainulindalë - opowiada o stworzeniu świata.
Valaquenta - przedstawia istoty duchowe, które zstąpiły na ziemię.
Quenta Silmarillion - cała historia I ery świata.
Akallabeth - spójna historia z II ery.
Pierścienie Władzy i trzecia era - ogóny zarys tego, co działo się w Śródziemiu w II erze oraz szybkie streszczenie Władcy Pierścieni.

2. Dzieci Hurina.
Jedna spójna opowieść z I ery (była ona w formie skróconej w Silmarillionie).

3. Hobbit.
Jedna spójna opowieść z końcówki III ery.

4. Władca Pierścieni.
Zakończenie III ery.

5. Niedokończone opowieści:
Część pierwsza - historie z I ery.
Część druga - historie z II ery.
Część trzecia - historie z III ery.
Część czwarta - wyjaśnienie pary zagadnień dotyczących głównie III ery.

Aczkolwiek, jeżeli bardzo zależy Ci na dokładnej chronologii i masz ochotę skakać z książki do książki, możesz przeczytać to w kolejności:

1. Silmarillion: Ainulindalë, Valaquenta, Quenta Silmarillion.
2. Dzieci Hurina.
3. Niedokończone opowieści: Część pierwsza, Część druga.
4. Silmarillion: Akallabeth, Pierścienie Władzy i trzecia era.
5. Hobbit.
6. Władca Pierścieni.
7. Niedokończone opowieści: Część trzecia, Część czwarta.

Bardziej chropnologicznie się już chyba nie da. Z przymrużeniem oka

Poza tym jest jeszcze Księga Zaginionych Opowieści, ale tego w księgarniach nie ma, a na allegro chodzi po 150zł za jedną książkę z trzech, więc to Cię raczej nie interesuje. No i jeszcze reszta History of the Midddle-Earth, niestety nie przetłumaczona.

A reszta książek Tolkiena (Łazikanty, Pan Bliss, Rudy Dżil i jego pies itd.) raczej nie jest powiązana ze Śródziemiem, więc nie ma znaczenia, kiedy je przeczytasz.
Powrót do góry

evenstar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 14-09-2008 07:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Meldagorze o to dokladnie mi chodzilo udzieliles mi bardzo wyczerpujacej odpowiedzi nie tak jak bylo w tych poprzednich tematach o chronologii dziekuje i zostaje mi juz tylko ... zabranie sie do czytania jeszcze raz dzieki i pozdrawiam
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany wpisów lub pisania odpowiedzi    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Chronologiczne ułożenie dzieł Mistrza (Strona 1 z 1)

Skocz do: