Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Sic hobbitur ad astra (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 08-08-2002 00:55    Temat wpisu: Sic hobbitur ad astra Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszyscy, którzy czytali "Listy" mogą kojarzyć tekst z tematu.
Dla niewtajemniczonych i sklerotyków Z przymrużeniem oka powiem, że w Liście 17. Tolkien wspomina, że:
Cytat:
Otrzymałem jedną pocztówkę odwołującą się, jak sądzę, do recenzji w "The Times". Były na niej tylko te słowa: sic hobbitur ad astra

Bardzo mnie to zaintrygowało, zwłaszcza, że takie tajemnicze pocztówki kojarzą mi się ze "Skazanymi na Shawshank"... A to super film!
W każdym bądź razie chciałbym sobie zrobić tatuaż o takiej treści zapisanej tengwarem - sindarinem.
Poniżej zamieszczam plik, bo pewne próby tłumaczenia już podjąłem, a właściwie podjęła na moją prośbę nameless.
Apeluję do wszystkich specjalistów i fanatyków o sprawdzenie poprawności tego pliku, ewentualne poprawki, zmiany itp.
Proszę o mejle, albo PW, albo wiadomości na GG.

MiMaS
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 14-11-2002 08:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

skoro już odpowiadam autorowi to właściwie mogę to wkleić i tutaj Z przymrużeniem oka

generalnie zapis ten jest poprawny pod warunkiem, że właśnie taki chciałeś uzyskać Z przymrużeniem oka odpowiedź może brzmi absurdalnie, ale właśnie taka jest poprawna odpowiedź na większość pytań dotyczących tengwaru...

jeżeli decydujesz się na zapis Pismem Beleriandu w formie najprostszej dla współczesnego człowieka, czyli zupełnie alfabetycznej, to jest wszystko ok.. możnaby ewentualnie rozważyć czy zamiast podwójnej tengwy umbar w słowie 'hobbitur' nie użyć jednej z tyldą lub linią pod spodem - tak się często zapisuje podwojone spółgłoski.. jednak biorąc pod uwagę, że w całym tekście w ogóle nie ma żadnej tehty to może zostać tak jak jest czyli dwa umbar kolejno..

inna sprawa, że można było wybrać inny sposób zapisu, np. klasyczny sindarin z tehtami.. wtedy cały napis wygląda zupełnie inaczej (wg mojego oTT tak: sic hobbitur ad astra ).. efekt moim skromnym zdaniem ciekawszy, choć dla przypadkowego czytelnika trudniejszy do odczytania..

oczywiście wszelkie spekulacje na temat sposobu zapisu nie zmieniają faktu, że przedstawiony przez Ciebie obraz jest również poprawny.. kwestia gustu w sumie..
Powrót do góry

Cirdan
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 108

Wysłany: 09-09-2008 10:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszystkich czujących się pewnie w tengwarze prosiłbym jeszcze raz o zerknięcie tego, co sporządziła dla mnie nameless.
No bo wiedza cały czas rośnie, podejście do tolkienowskich jezyków też pewnie ewoluuje, także przez 6 lat coś się mogło zmienić.

Wielkie wielkie dzięki.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Lingwistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Sic hobbitur ad astra (Strona 1 z 1)

Skocz do: