Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

Temat: Przesądne krasnoludy (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elfblondyna
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 20

Wysłany: 31-07-2002 12:01    Temat wpisu: Przesądne krasnoludy Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W hobbicie zauwarzyłam pewien przesd z naszego świata. Że 13 przynosi pecha. Podczas proszenia krasnoludy także urzyły argumentu, że jest ich 13, a 14 Gandalf odejdzie wkońcu. A więc i w Ardzie istniały przesądy podobne do naszych Spox

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 31-07-2002 15:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

ciekawe spostrzeżenie...

faktycznie liczba 13 wg. tego co jest w Hobbicie oznaczałaby również w Śródziemiu liczbę pechową.

Cytat:
Domagaliście się, żebym znalazł czternastego uczestnika wyprawy, no i wybrałem pana Bagginsa. Jeżeli ktoś uważa, że wybrałem niewłaściwą osobę i niewłaściwe miejsce, proszę bardzo, ruszajcie w trzynastu, narażajcie się na pecha, skoro wam się podoba, albo wracajcie do kopalni węgla.

Cytat:

- Za gruby jestem, żeby łazić jak mucha po ścianie - rzekł. - Dostałbym zawrotu głowy albo przydepnąłbym sobie brodę, a wtedy znów zostałaby was pechowa trzynastka.

W WP już nic niestety o pechu nie ma a szkoda bo chętnie bym się dowiedział czy może także bali się, że im czarny kot przejdzie przez drogę Jestem rozwalony

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 31-07-2002 17:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku napisał(a):
W WP już nic niestety o pechu nie ma a szkoda bo chętnie bym się dowiedział czy może także bali się, że im czarny kot przejdzie przez drogę Jestem rozwalony
O czarnych kotach nic nie bylo (oprocz tych od Beruthiel Uśmiech Saurona ;D ), ale na pewno "nie lubieli" kiedy droge przebiegaly im czarne Nazgule...
Pewne objawy "wiary w przesady" mozna znalezc w wypowiedzi Aragorna, ktory beszta Frodo, gdy ten zartuje, ze zmieni sie w widmo. I zdaje sie cos w Rohanie lub Gondorze... musze poszukac, bo nie pamietam dokladnie.

Powrót do góry

Magda Kroczak
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 31-07-2002 18:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a):

Pewne objawy "wiary w przesady" mozna znalezc w wypowiedzi Aragorna, ktory beszta Frodo, gdy ten zartuje, ze zmieni sie w widmo. I zdaje sie cos w Rohanie lub Gondorze... musze poszukac, bo nie pamietam dokladnie.

nie nazwałabym tego zachowania typowym przesądem Adiemus. To zachowanie rangera wynikało z jego 'wiedzy', o tej przykrej możliwości,
że Frodo zmieni sie w jednego z Ulairich a nie z 'wiary'.
Ale zakazanie mówienia lub przypominania o czymś przykrym jest przesadem, wynikajacym z przeswiadczenia, ze to przyspiesza wystapienie tego zdarzenia czy zjawiska, i ja bym to tak odbieała,
ostra reakcja Aragorna wynikała z 'wiedzy', że naprawde moze sie stac cos tak okropnego, z tego, ze to co dla hobbita było niewinnym żartem, dla Strażnika, było straszną prawdą, i z tego, że tekst Froda nim wstrząsnął, przypominając o jego wcześniejszej wiedzy na temat Uporów, a nie z jego 'przesądnosci', nie z 'wiary w przyśpieszanie' zdarzenia przez wspominanie go.
Ale ogolnie wystepujacy w Śródziemiu zakaz mowienia o czymś złym,
np. nie opowiadanie strasznych opowiesci przed noca, ( o tym też wspomina Aragorn i chyba tez Tom Bombadil ) oraz nie wspominanie
i nie wzywanie imienia Saurona i Morgota, tylko mowienie o Nieprzyjacielu lub Neinazwanym jest przesadem, wynikłym ze strachu przed przedmiotem a nie przed czynnością wypowiadania słowa tego czy innego, opisującego ten prz4dmiot, którego sie boimy. Myślę, że u Tolkiena mamy opowiedziane dlaczego powstają przesądy, nie jak, bo to domena nauki ale dlaczego.
poz
Magda "tallis"
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 01-08-2002 10:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgadzam się tu z Magdą, co do niewymawiania imienia Melkora czy Saurona.

Wspomniał bym także o BARDZO przesądnych Rohirrimach i ich słynnych duchach Dwimmerlaik.

David Day w Bestiariuszu pisze:
Cytat:
Tak wielką wiarę dawali przesądom Jeźdźcy Rohirrimów, iż nazwą tą [Dwimmerlaik - Vain] określano nawet elfy z Lothlorien oraz entów z Fangornu w przeświadczeniu, iż one również przynależą do owych nieczystych zjaw.
Powrót do góry

Magda Kroczak
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 13

Wysłany: 01-08-2002 18:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Zgadzam się tu z Magdą, co do niewymawiania imienia Melkora czy Saurona.

Wspomniał bym także o BARDZO przesądnych Rohirrimach i ich słynnych duchach Dwimmerlaik.

David Day w Bestiariuszu pisze:
Cytat:
Tak wielką wiarę dawali przesądom Jeźdźcy Rohirrimów, iż nazwą tą [Dwimmerlaik - Vain] określano nawet elfy z Lothlorien oraz entów z Fangornu w przeświadczeniu, iż one również przynależą do owych nieczystych zjaw.

Rohirrimowie to ludzie średni, ludzie półmroku. Nie pochodzacy z rodu
Edainow. Mysle, ze Tolkien tworzac Rohan na obraza i podobienstwo
Anglow i Sasów, poza barwami, jezykiem, poezja, strojem i obyczajem dal im tez przesadnosc, typową dla epoki staroangielskiej, która jeszcze wierzyla w elfy, ale jako chrzescijanska nie mogla już zyc z nimi po dobroci, wystrzegala sie ich i obawiala. Wspomnienie tej przesadnosci, strachu przed ylfe, ogre i eotenas mamy w Beowulfie.
poz
tal
Powrót do góry

Tici
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 490

Wysłany: 24-03-2006 20:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Magda Kroczak napisał(a) (zobacz wpis):
Ale ogolnie wystepujacy w Śródziemiu zakaz mowienia o czymś złym, np. nie opowiadanie strasznych opowiesci przed noca, ( o tym też wspomina Aragorn i chyba tez Tom Bombadil ) oraz nie wspominanie i nie wzywanie imienia Saurona i Morgota, tylko mowienie o Nieprzyjacielu lub Neinazwanym jest przesadem, wynikłym ze strachu przed przedmiotem a nie przed czynnością wypowiadania słowa tego czy innego, opisującego ten prz4dmiot, którego sie boimy. Myślę, że u Tolkiena mamy opowiedziane dlaczego powstają przesądy, nie jak, bo to domena nauki ale dlaczego.

Nie nazwałabym unikanie opowieści o Pierścieniu czy niewymawianie imienia Saurona przesądem.
Między naszym światem, a Śródziemiem jest jedna elementarna różnica - w Śródziemiu istoty nadprzyrodzone są rzeczywiście realne i potężne. Są świadkowie, którzy widzieli Valarów, w Kurchanach czają się Upiory, a Nazgule przemierzają gościńce. Słowo określa tam rzeczywistość w sposób o wiele poważniejszy niż u nas. Elfia pieśń może uleczyć, inwokacja może rozpalić ogień.
Nasi słowiańscy przodkowie unikali wymawiania imienia niedźwiedzia dlatego, że imię, Prawdziwe Imię, może przyciągnąć uwagę istoty wielokrotnie od nich potężniejszej, istoty dla nich niebezpiecznej. Jednak w teraźniejszym, "twardo stąpającym po ziemi", "naukowym" świecie i dla nas, którzy zazwyczaj znamy niedźwiedzie z klatki w ZOO czy programów National Geographic, takie przekonanie jest przesądem.
Ale Sauron nie jest niedźwiedziem. Jest potęgą. I jeśli wezwanie imienia Valara pozwala odpędzić złe moce, to po co przyciągać uwagę Złego, pochopnie wymawiając jego imię?
To nie przesąd - to zdrowy rozsądek.

A tak przy okazji - sporo naszych przesądów ma całkiem racjonalne i praktyczne wytłumaczenia. Pserwa
Powrót do góry

Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 29-01-2008 22:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wiesz, osobiście też nie wierzę w pechową 13 (bo urodziłam się 13tego i pechowa nie jestem... raczej...). Jednak co do tych przesądów to wszystko zależy od kultury, w jakiej ktoś się wychował.

Sądzę, że np. u hobbitów do przesądów można było zaliczyć to, z jaką niechęcią mówili o Dużych Ludziach, Elfach, Czarodziejach itd. (mówię o nie wszystkich hobbitach Jestem rozwalony ). No i jeszcze lekko przesądne mogło być omijanie kurhanów. Chociaż z drugiej strony kurhany NAPRAWDĘ zamieszkiwały upiory.

Ale koty też moga czasami naprawdę przynosić pecha Język

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Przesądne krasnoludy (Strona 1 z 1)

Skocz do: