Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni

Temat: henoteistyczny charakter tolkienowskiego świata (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 06-11-2007 13:30    Temat wpisu: henoteistyczny charakter tolkienowskiego świata Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdy mówimy, myślimy o tolkienowskiej Ardzie, to oczywiście w świadomości mamy to, jak powstała. Problem tym, że posród fanów panuje powszechne przekonanie, że tolkienowskie uniwersum ma charakter politeistyczny, mamy bowiem wielobóstwo. Nie raz, nie dwa czytałem wypowiedzi różnych ludzi, którzy błędnie nazywali mitologię Tolkiena politeizmem.
Na początku był Eru, który powołał do życia Aniurów, pomniejszych bogów, którym dane było wziąć w posiadanie Ardę. Często podkreśla się ten fakt, Tolkien bowiem połączył to co kochał (politeizm to domena wielu mitologii, np. germańskiej) z tym, w co wierzył (monoteizm), tymczasem to nie jest wcale żadna nowość. Wiele mitologii opiera się na podobnych zasadach i właśnie dla takiej hierarchizacji bóstw w 1860 F. Muller ukuł pojęcie 'henoteizm'. Warto o tym pamiętać.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Mauhur

Wpisy: 334
Nieobecny(a): TAK

Wysłany: 06-11-2007 13:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja całkiem niedawno dowiedziałem się, że Jahwizm, z którego wyrósł Judaizm, był religią politeistyczną, jak wszystkie inne wierzenia Bliskiego Wschodu. Jahwe był najwyższym bogiem (w stylu Zeusa), stwórcą Wszechświata, władcą wszystkich bogów. To ciekawe, bo już wcześniej słyszałem twierdzenia, jakoby w Biblii pojawiły się wzmianki o istnieniu "innych bogów". Ale nie uwierzę, póki sam w ST nie znajdę odpowiednich fragmentów.
Jahwizm w takiej henoteistycznej właśnie postaci bardzo przypomina mitologię Tolkiena.

Mellorn

Wpisy: 590

Wysłany: 06-11-2007 14:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mauhur napisał(a) (zobacz wpis):
Ale nie uwierzę, póki sam w ST nie znajdę odpowiednich fragmentów.

Jest to gdzieś w Księdze Rodzaju, gdzie dokładnie to nie pomnę, bo nie pamiętam.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 879

Wysłany: 06-11-2007 16:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Świat Ardy to świat radykalnie monoteistyczny. Jest tylko jeden Bóg Stwórca i jest stworzony przez niego świat. Valarowie nie są pomniejszymi bogami henoteizmu, ale po prostu stworzeniami. Są oni w tym względzie równi elfom, ludziom czy krasnoludom. Mają tylko inną funkcję. Brak Boga naczelnego wobec innych Bogów sprawia, że nie można nazwać Ardy światem henoteistycznym (Valarowie nie są bowiem Bogami - to ludzie w błędzie nazwali ich bogami, jak to czytamy w pierwszych zdaniach Valaquenty). No i sam Tolkien określał swój świat "monoteistycznym", np. w listach.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: henoteistyczny charakter tolkienowskiego świata (Strona 1 z 1)

Skocz do: