Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Gryziogon - magiczny miecz czy... (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roxanne
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 175

Wysłany: 09-09-2007 16:04    Temat wpisu: Gryziogon - magiczny miecz czy... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Temat dotyczy książki "Gospodarz Giles z Ham", a dokładniej jednego z przedmiotów zamieszczonego w tej książce.

Jak wiadomo tym, którzy przeczytali te humorystyczne opowiadanko, tytułowy gospodarz Giles dostał od Króla stary miecz. Proboszcz odkrył, że miecz ten to sławny Gryziogon, pogromca smoków.

Teraz kwestia tego Gryziogona. Był on mieczem. Ale nie takim zwykłym! Zawsze, kiedy w pobliżu znajdował się smok, Gryziogon nie potrafił usiedzieć w pochwie i wyskakiwał z niej. Taki alarm antysmokowy Z przymrużeniem oka

Intryguje mnie ta broń. Oczywiście wiem, że w Śródziemiu było coś takiego jak magiczne miecze... Ale teraz, prosiłabym o dokładniejsze zbliżenie mi istoty tego sztyletu. Dokładniej, to prosiłabym o napisanie jego historii (wiem tylko tyle, że należał do jakiegoś-tam rycerza, który co roku dostarczał królom ogon na wigilię) oraz o wyjaśnienie mi jednego. Czy miecz ten był zaczarowany (tzn. że przybył tam jakiś czarodziej i go zaczarował), czy był wykonany z jakiegoś dziwnego metalu reagującego na promieniowanie smoczych łusek?

Cóż, możecie się zbulwersować, że założyłam taki temat. Na całym Forum nie znalazłam ani jednej wzmianki o Gryziogonie. A potrzebuję szczegółowych informacji o nim! W końcu fora dyskusyjne są skarbnicą wiedzy, z której to czerpią uczniowie. Więc ja potrzebuję wiedzy o Gryziogonku, do zadania domowego z polaka (muszę pani opisać co to było xD), a gdzie więcej informacji uzyskam, niż od specjalistów od Tolkiena?

Małe sportowanie! "Gospodarz Giles z Ham" nie jest lekturą w żadnej klasie, ale moja polonistka kazała opisać jakąś ważną rzecz z książki, która nas urzekła. Nie będę monotematyczna i nie napiszę znowu o czymś z LOTR, np. o laskach, które dostali Frodo z Samem (częściowo dlatego, że już o tym pisałam xD) i dlatego chciałam dowiedzieć się czegoś o Gryziogonie

Też was kocham Elfik
Roxy

Baranek, Christopher Moore

DA
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 12-09-2007 15:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie chciałbym Cię martwić, Roxanne, ale o Gryziogonie nie ma wzmianki nigdzie poza tym opowiadaniem. Miecz jest niewątpliwie magiczny (zwykłe nie zachowują się w sposób "gryzi-ogonowy" Pserwa ), ale w Śródziemiu go nie wykuto. "Farmer Giles" nie ma żadnych punktów stycznych, to odrębna całość. Chyba, że się mylę... Język
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 12-09-2007 18:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Takie magiczne miecze pojawiają się w sagach, np. w sadze o królu Heidreku jest, jeśli dobrze pamiętam, miecz, który wyjęty z pochwy musi zakosztować krwi, inaczej nie da się schować.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Gryziogon - magiczny miecz czy... (Strona 1 z 1)

Skocz do: