Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Temat: The Hidden Door - Songs in the Key of Enchantment (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 04-08-2007 16:40    Temat wpisu: The Hidden Door - Songs in the Key of Enchantment Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przesłuchałem dzisiaj ponownie nową płytę Teda Nasmitha (tak, tego od grafik Z przymrużeniem oka) i postanowiłem podzielić się odczuciami Pserwa

"The Hidden Door - Songs in the Key of Enchantment" ( http://tednasmith.com/music.html )
(Ted Nasmith, 2007) zawiera 11 utworów. W tym 3 teksty na podstawie poezji Tolkiena i jeden tekst Alexa Lewisa ("A King There Was").

1: Leaving the Shire
2: Where Beauty Dwells
3: To the Sea (adaptacja wiersza Tolkiena)
4: A King there Was (tekst Alex Lewis)
5: River Daughter (adaptacja wiersza Tolkiena)
6: When Evening in the Shire was Grey (adaptacja wiersza Tolkiena)
7: Rainbows in the Sun
8: To the Woody End
9: Dying Embers
10: Beruthiel
11: The Hidden Door

Jaką muzykę znajdziemy na płycie? Może wyruszę z Shire Z przymrużeniem oka

1:"Leaving the Shire"
Fajna shireowska Z przymrużeniem oka melodia, trochę tęskna ale bez tragizowania Pserwa Nasmith śpiewa miłym, spokojnym głosem. Otwarcie płyty jest takie same jak cała płyta, spokojne i fleciarskie Jestem rozwalony Z przymrużeniem oka

2:"Where Beauty Dwells" -->ściągnij legala mp3
W 2 utworze, zaczynamy już powoli słyszeć że Urodzonym Śpiewakiem to Ted Nasmith nie jest Pserwa Jego solówa Z przymrużeniem oka jest w moim odczuciu śpiewana na siłę w pocie czoła, żeby wyciągnąć pewne partie głosu Uśmiech Jakoś w połowie piosenki zaczyna to mocno przeszkadzać. Najlepszy jest refren gdzie włącza się chór ale reszta melodii i głosu to smętne zawodzenie z tendencją do drżenia z wysiłku Boromir

3:"To the Sea" (adaptacja wiersza Tolkiena). -->ściągnij legala mp3
Słowa Tolkiena. Pieśn Legolasa(?). Zaczyna się szumem fal i jego ukochanymi wrzaskami Język mew (hate it! Jestem rozwalony Pserwa )
Spokojna aż do roztopienia się jak miętowy wafelek w haradzkim słońcu pomocy! (do potańczenia hopek-galopek tutaj nic nie znajdziecie Pserwa ) Jedna z najlepszych pieśni na płycie. Chociaż moim zdaniem jeszcze lepsze są: Beruthiel i Hidden Door ale o tym niżej Uśmiech

4:"A King there Was"
Piosenka o Thingolu i Doriath. Opowiada także o Luthien.
Niestety przy słuchaniu nachodzi nas refleksja, że chyba już tę melodię słyszeliśmy (i to o jeden raz za dużo Z przymrużeniem oka Pserwa )
Jak się później okaże mniej lub bardziej każda piosenka na płycie jest do siebie podobna pod względem muzyki. Nie jest to takie naturalne podobieństwo, które charakteryzuje daną płytę jako tematyczną całość, poruszającą pewien temat lecz zwykła monotonność.

Chociaż z drugiej strony otwierające co drugą piosenkę Z przymrużeniem oka granie fletów skłania do wędrówek Pserwa , byle nie słyszeć tego więcej Wykrzyknik wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

5: "River Daughter"-->ściągnij legala mp3
Muzycznie dla mnie kopia utworu nr 4. Gdy takie piosnki grają to dzieci się nudzą czy jakoś tak Z przymrużeniem oka

6: "When Evening in the Shire was Grey"
ERUUUU!!! Młotkiem go! Znów flety na starcie!! Zakręcony Poza tym dość przyjemnie Jestem za , zachciało mi się spać... Można zasnąć...

7:"Rainbows in the Sun"
O! raz, dwa, raz, dwa, tempo! Bębenki zamiast fletów! victory Pserwa Tekst mało tolkienowski jak dla mnie. Ted śpiewa tu chyba o jakiejś swojej miłości Pserwa wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Strasznie się wczuwa, jakby miał luźne gatkiZ przymrużeniem oka Pogrywające od czasu do czasu w tle cymbałki Jestem rozwalony przypomniały mi piosenki z chwała wam, chylę czoła, dzięki domowego przedszkola Jestem za chwała wam, chylę czoła, dzięki Pserwa ale ogólnie piosenka wpisała się w szarzyznę melodyczną Jestem przeciw całej płyty...

8: "To the Woody End"
9: "Dying Embers"-->ściągnij legala mp3
O tych piosenkach za bardzo nie mam co napisać Pserwa nie powtarzając tego co napisałem wcześniej Jestem rozwalony (a i tak już
dużo się napotwarzałem wieeeeeeeeeelgachny uśmiech). Lustrzane odbicia wcześniejszych melodii a teksty miałkie i utworów dla mnie "nie bronią" nic a nic Tort .

10: "Beruthiel"
Mimo że przedostatnia piosenka na płycie to potrafi wyrwać Jestem za ze znużenia wcześniejszą twórczością pomidorem go! i spowodować nawet jakieś ruchy ust po czym wypuszczenie z nich na wolność do roboty kilku nutek wspólnego podśpiewywania ale zimno,brrr... wraz z artystą Rycerz To chyba najlepiej o niej świadczy Jestem za . Być może zawodzący głos Nasmitha tutaj tak nie razi bo piosenka opowiada smutną historię....

Ref:
Beruthiel, Queen Beruthiel
They shadow and they beauty
All men fear
Beruthiel, Queen Beruthiel
Gone mad with all the whispering you hear

Melodia jest dosyć urozmaicona różnymi brzdąknięciami Piwko Z przymrużeniem oka hehehe ale tym razem one bardzo pasują. Refren naprawdę wpada w ucho UWAGA, UWAGA !!! , fajna ballada Jestem za Jestem za

11: "The Hidden Door"

Have you found the treasure
That the foolish ones call worthless
Or the beauty that so many now ignore
Have you made discoveries
On a path that’s seldom travelled
Have you found the secret key
To the hidden door
To the hidden door

Podsumowując, słuchając płyty może będzięcie się ślinić to takie wspaniale że nie moge powstrzymac ślinienia na klawiaturę ale raczej nie z zachwytu lecz z powodu niespodziewanego zapadnięcia w drzemkę Pserwa przerywaną czasami dźwiękami rodem z keyboardu Casio Z przymrużeniem oka
Płyta poza 4 ujmującymi mnie utworami (na 11 utworów z płyty): Leaving the Shire, To the Sea, Beruthiel i ostatniego pożegnalnego The Hidden Door (Jestem za Jestem za Jestem za ) jest bardzo monotematyczna smutna rezygnacja melodyjnie a przez to nużąca Można zasnąć... . Nie czuje się chęci by znów do niej sięgnąć i przesłuchać ponownie. Kto z nas lubi się nudzić? Z przymrużeniem oka Uśmiech Saurona ;D

Miałem tę płytę już od dawna ale czekałem aż pojawią się do niej teksty na stronie T.Nasmitha (w książeczce dołączonej do płyty ich nie zawarto) bo liczyłem, że może mając przed sobą tekst odbiorę płytę bardziej pozytywnie ale niestety zawiodłem się. Teksty nie są porywające poetycko lub ciekawie snujące różne Śródziemne opowieści. Są w 80% miałkie i "zwyczajne" zwyczajnością V Erową zamiast atmosfery baśni i Śródziemia. Oba te czynniki sprawiają, że pociągająca nuta jaką było wydanie płyty muzycznej przez znanego grafika tolkienowskiego szybko przeradza się w fałszującą symfonię a co za tym idzie w rozczarowanie.

Nie mówię, że płyta jest denna albo nie warta przesłuchania. Od tego jej daleko Uśmiech Warto ją przesłuchać Jestem za Oko i myślę, że każdy znajdzie w niej jedną albo dwie piosenki do których będzie wracał. Ma w sobie momentami sporą dawkę klimatu Śródziemia ale jest go za mało na całej płycie. Zdecydowanie za mało by oderwać myśli od V Ery i przenieść się w przestrzenie Śródziemia kryjące się za Ukrytymi Drzwiami Uśmiech Moim zdaniem muzyczne Ukryte Drzwi zbudowane przez Teda Nasmitha do Śródziemia nas nie zaprowadzą Uśmiech Ale polecam by każdy sprawdził to samodzielnie Uśmiech

Odkładam płytę na półkę nie wiadomo czemu myśląc o allegro.. to chyba zły znak Z przymrużeniem oka chociaż dobra puenta Pserwa

Linki do mp3 zawarte powyżej pochodzą z udostępnionych przez T.Nasmitha utworów z płyty na zasadzie "posłuchaj a jak Ci się spodoba to kup całą płytę". Już na ich podstawie każdy może wyrobić sobie jakąś opinię czy warto wydać ok. $30 Uśmiech

W załącznikach mały spoiler jak wygląda płyta oraz teksty.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: The Hidden Door - Songs in the Key of Enchantment (Strona 1 z 1)

Skocz do: