Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Wizerunki Drzew w Gondolinie i Japonia (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 783

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 27-07-2007 20:33    Temat wpisu: Wizerunki Drzew w Gondolinie i Japonia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W różnych wersjach opowieści o Gondolinie pojawia się wzmianka o dwóch drzewach na dziedzińcu królewskiego pałacu - w "Book of Lost Tales" są to żywe drzewa, pochodzące od Dwóch Drzew, a zwą się Glingol i Bansil. W "Silmarillionie", jak i w "Unfinished Tales" drzewa są już tylko wizerunkami, wykonanymi przez Turgona w złocie i srebrze. Teraz ciekawostka: podobno - wg I. Morrisa "The World of the Shining Prince" - przed pałacem cesarzy japońskich w tzw. hejańskim okresie [750-1150] stały dwa drzewa - wiśniowe po lewej, pomarańczowe po prawej stronie. Ciekawe, czy Tolkien mógł o tym wiedzieć... zwłaszcza że w opisach w "Book of Lost Tales" i chyba w "Annals of Valinor" Telperion ma kwiaty podobne do kwiatów wiśni.

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 27-07-2007 21:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tego, co pamiętam Lomendilu hmmmm... dwa drzewa Gondolinu: złoty Glingal (sin. Wiszący Płomień) i srebrny Belthil (Święta Światłość), którym Turgon nadał kształt Laurelinu i Telperiona to nie były to żywe drzewa Nie Nie , tylko wizerunki wyrzeźbione w metalu Uśmiech Saurona ;D I właśnie The Book of Lost Tales to potwierdza.

J.R.R Tolkien, HoMe, TBOLT napisał(a):

There shining fountains played, and in the courts of Turgon stood
images of the Trees of old, which Turgon himself wrought with
elven-craft; and the Tree which he made of gold was named Glingal,
and the Tree whose flowers he made of silver was named Belthil.

Skąd wziąłeś informację, że wcześniej były to żywe drzewa? Zdziwienie Bardzo mnie to zainteresowało mam pomysł!!!

Wracając do postawionego przez ciebie pytania. Mnie się wydaje, że wyjaśnienie (nie wykluczające oczywiście inspiracji japońskich), może być prostsze. Turgon tęsknił do Amanu i światła Dwóch Drzew. Złote i srebrne drzewa mogły być pomnikami poruszającymi pamięć Wygnańców... ech... Mogły być również symbolami Amanu mam pomysł!!! , świadectwem zetknięcia się kultury Elfów z Valarami, w jakimś sensie noblitującymi władzę Noldorów Uśmiech bo przecież jak wiemy, w Gondolinie mieszkali również Sindarowie Uśmiech Saurona ;D

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 783

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 27-07-2007 21:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat z "The Fall of Gondolin" [Book of Lost Tales, II]:

Cytat:
On either side of the doors of the palace were two trees, one that bore blossom of gold and the other of silver, nor did they ever fade, for they were shoots of old from the glorious Trees of Valinor that lit those places before Melkor and Gloomweaver withered them: and those trees the Gondothlim named Glingol and Bansil.

Co do samego umieszczenia drzew: nie wątpię, że dla Turgona były one symbolem i wspomnieniem; zastanawiałem się tylko, czy nie można szukać inspiracji dla Tolkiena w kulturze japońskiej.

Zajrzałem jeszcze do "Book of Lost Tales", Nif: ten cytat, który przytaczasz, jest w BLT, ale jako cytat z "Silmarillionu" - przed nim jest nagłówek (iii) Tuor in Gondolin - With this section of the narrative compare The Silmarillion. Więc w BLT drzewa są jeszcze żywe, są darem od Bogów (Valarów), a w późniejszych wersjach stają się wytworem rąk Turgona.

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1074
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 19-10-2008 15:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, powracając do kwestii pierwowzoru czyli Laurelina/Laureliny (?) i Telperiona, nasunęło mi się pewne skojarzenie z innymi mitologiami (o Yggdrasilu juz nie wspominając), a mianowicie z mitologia egipską. W Heliopolis, w Dolnym Egipcie znajdowały się trzy święte drzewa; drzewo Iszed, święta wierzba oraz drzewo Hathor.
Szczególne mi się wydało drzewo Iszed, na którym Seszat zapisywała lata panowania królów oraz pewne wydarzenia. To dowolne skojarzenie, ale wydaje mi się pewną analogią do drzew Amanu, za ich pomocą odmierzano czas w Amanie - Lata Drzew, jak i w Egipcie. Podobnie drzew Gondoru świadczyły o trwaniu państwa Gondoru i Arnoru, a potem o trwałości ich dynastii.
Owe Drzewa, zarówno tolkienowskie, jak i egipskie były otaczane kultem. Egipskie znajdowały się w Heliopolis, mieście Boga Re - Słońca, zaś Laurelin wydał złoty, słoneczny owoc.
Tyle luźnych skojarzeń. Uśmiech

Jeszcze na koniec, słynny wizerunek drzewa Iszed z Atumem-Re, Seszat, Thotem i faraonem (Atuma-Re niestety tutaj nie ma, powinien być na lewo od faraona, ucięte zdjęcie).

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Wizerunki Drzew w Gondolinie i Japonia (Strona 1 z 1)

Skocz do: