Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion

Temat: Hobbit-komiks (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GoY-A
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 6

Wysłany: 23-05-2007 16:13    Temat wpisu: Hobbit-komiks Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję za miłe wpisy, a przede wszystkim Michałowi za zaproszenie na to zacne Forum Hobbitonum. Pozdrawiam Nifrodel i Sirielle oraz zapraszam do obejrzenia pozostałych plansz Hobbita i innych moich prac do galerii OPD. Jeśli chodzi o sam Hobbit-komiks, to przyznam się, że trochę się obawiam na własna rękę kontynuować ten projekt; z Tolkien Estate to zupełnie jak z kobietą - nigdy nie wiadomo, kiedy ją kochasz, a kiedy molestujesz ... Uśmiech

P.S. MumakiL napisał, że teksty są mojego autorstwa - niestety nie, to tłumaczenie Marii Skibniewskiej.

pozdrawiam
Goya

Ostatnio zmieniony przez GoY-A dnia 24-05-2007 01:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3807

Wysłany: 23-05-2007 17:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A może warto im wysłać próbki, jako że niby nie szukają nowych ilustratorów, ale jak masz ciekawe prace to wysyłaj je tu i tu - FAQ: I would like my artwork to be considered for publication - how can I do this? Twoje prace są naprawdę na wysokim poziomie Jestem za i byłoby grzechem gdyby im sie nie spodobały.

Dziękuję za pozdrowienia! Uśmiech

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

GoY-A
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 24-05-2007 01:58    Temat wpisu: Hobbit-komiks Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle, wysłałem Ci wiadomości, ale chyba nie dochodzą, tedy muszę przekleić tu: Dziękuję za informacje i za "podziękowania za pozdrowienia" i pozdrawiam Myślałem, że się pogniewałaś za maila. Pisałem do TE, ale nie próbowałem do HCP ... może tędy droga? Polscy wydawcy są ... wiesz sama jacy hmmmm...

Goya

Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 25-05-2007 22:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To co najważniejsze w komiksie czyli rysunki są dla mnie pierwsza klasa Jestem za Świetne, klimatyczne i bardzo oryginalne, fajna kreska, w moim odczuciu podkreślająca baśniowy wydźwięk opowieści. Bardzo duża ilość szczegółów i fajne kadrowanie, piękne kolory, same plusy +++ wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ale... Z przymrużeniem oka To co mi się nie podoba to trochę "wenzelowska" forma komiksu. Wprawdzie tutaj kreska jest o niebo, bez porównania lepsza od ruskich chłopów Pserwa (licencja by Ruginwaldus Z przymrużeniem oka) rysowanych przez D.Wenzela ale w jednym oba komiksy są podobne niestety. Są przegadane. 3 strona to już ekstremalne przegięcie Z przymrużeniem oka To już właściwie nie komiks tylko ilustrowany hobbit Uśmiech A nie o to chyba chodziło? Z przymrużeniem oka Pserwa Później już jest lepiej ale ja bym jednak pozostawił więcej pola dla wyobraźni oglądacza Z przymrużeniem oka Może jestem stary Pserwa ale dla mnie komiks to przede wszystkim rysunki do których tekst jest tylko dodatkiem a nie na odwrót. Jeśli rysunki na stronie komiksu oglądam w 10 sekund a tekst czytam 3 razy dłużej nie dlatego że szukam googli z dioptrami -157 Pserwa tylko bo tyle tekstu nawalono Z przymrużeniem oka no to sorry ale przyjemność z czytania komiksu mocno cierpi.

Imho powinny zostać kluczowe zwroty, podstawowa narracja opowiadająca z grubsza fabułę a całą resztę (95%) niech opowiadają rysunki... To by wyszło komiksowi tylko na lepsze (czyli na wroga dobrego Z przymrużeniem oka)

Ale nawet przegadany Uśmiech to i tak da best komiks chwała wam, chylę czoła, dzięki on de świat aka Arda jaki widziałem o Hobbicie chwała wam, chylę czoła, dzięki (a widziałem różne, patrz rosyjski w załączniku wieeeeeeeeeelgachny uśmiech) Myślę, że prędzej czy później ktoś Ci go wyda Jestem za czego życzę także nam oglądaczom Język Gratulacje za wspaniałe dzieło (still under construction Z przymrużeniem oka ) i dzięki Piwko

GoY-A napisał(a) (zobacz wpis):
Polscy wydawcy są ... wiesz sama jacy hmmmm...

„Wszyscy wydawcy to prostytutki / W oparach lepszych fajek, w oparach wódki /.../ Mecenas daje złoto, mecenas wymaga / Ten system musi upaść teraz i zaraz / Śpiewane na koncercie w koszarach / Czy ty to widzisz? / Czy się nie wstydzisz?”
Z przymrużeniem okaZ przymrużeniem oka

GoY-A
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 26-05-2007 11:13    Temat wpisu: Hobbit-komiks Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Goku, widzę ... że sie nie dasz oszukać Uśmiech

Mój profesor ostatnio powiedział: Stary, to się nie może udać ... a miał na myśli przełożenie Hobbita (pisanego prozą) na język komiksu. Inny sposób narracji, inna dynamika, inna stylistyka. Oczywiście można by wyjść obronną ręką z tego nierównego pojedynku, ale wtedy komiks-Hobbit miałby (jak wstępnie oszacowałem) około 380-400 stron ... co stawia całe przedsięwzięcie pod znakiem zapytania. Można dokonać skrótów, ale na własną odpowiedzialność - jak to zrobił Piotrek Jackowski z filmem (film jest zdecydowanie bliższym medium dla komiksu, niż literatura) Jeżeli odpowiedź z Tolkien Estate będzie pozytywna, to będę musiał zmierzyć z problemem CNC (chciał-nie-chciał), ale kolega twierdzi, że oni to mi mogą ... zaśpiewać najwyżej na parę głosów w jakimś elfickim narzeczu, a Christopher T. utleni się na blond i będzie dyrygował Uśmiech Ale dziękuję za zachętę ... Ja też jestem stary, starszy od węgla (41), ale jeszcze żeby się obejrzeć za jakąś laską, nie muszę się cały obracać Pserwa Śmiech

Jeżeli lubisz komiksy, to zapraszam:

http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?mejdinhewen
http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?hobbit_komiks
http://www.tolkien.cyberdusk.pl/images2/goya1

Miłej zabawy i czekam na recenzje ... Jestem rozwalony

pozdrawiam
Goya chwała wam, chylę czoła, dzięki

P.S. Kazik na prezydenta!!!

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 29-05-2007 23:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

GoY-A napisał(a) (zobacz wpis):
Tak poważnie to miałem chyba wtedy 13 lat i nie umiałem rysować komiksów. W zasadzie to teraz też nie umiem, ale za to lubię ... Super śmiech

Też chcę tak nie umieć rysować komiksy wieeeeeeeeeelgachny uśmiech A mam w planie swój własny kiedyś za wieki wieków, jak już kilka postaci na raz na obrazku mnie nie będzie przerażać Z przymrużeniem oka

Mejdinhewen prezentuje się świetnie, ale najbardziej podoba mi się rysunek w komiksie Paroksyzm - ma w sobie najwięcej tajemnicy,grozy - oceniam sam obraz.

Powrót do góry

GoY-A
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 30-05-2007 01:52    Temat wpisu: Hobbit-komiks Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Sirielle (zauważ, że nie zdrabniam Twojego imienia, więc nie musisz grozić mi śmiercią)

Komiks to chyba najbardziej eklektyczna ze sztuk, wszystko dozwolone ,chociaż są też prawa gatunku - najczęściej narratorem jest rysownik, nie scenarzysta dialogów; czego nie zobaczysz w komiksie, tego nie doczytasz ... rysunek w komiksie to muzyka a dialogi to tekst piosenki, (nierzadko to gra słów dla podkreślenia nastroju, który daje sama muzyka) - nie czekaj, tylko zasuwaj Z przymrużeniem oka Najlepiej jednostronicówkę na początek, żeby się oswoić z formą, dynamiką i właśnie narracją. Jak Cię wkręci, to zobaczysz gwiazdy Love

Paroksyzm to wyraz wiecznego uwielbienia dla Goyi (prawdziwego, bo ja to jestem tylko popierdółka). Zachęcam do lektury jego prac, może i Ciebie natchnie ...

Goya-Pop ...

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wysłany: 26-06-2007 09:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

GoY-A, ciekawa jestem czy TE w końcu odpowiedziało? W sprawie komiksu wysłałam Ci PW.

Pytanie a propos TE i komiksów - jak to jest z użyciem oryginalnego tekstu z książki bezpośrednio w komiksie? Nie łamiemy w ten sposób praw autorskich? Bo to nie jest już cytat w ramach rozprawy naukowej (chociaż zależy jak dla kogo Język ), tylko jednak użycie we własnym pochodnym dziele oryginalnego tekstu napisanego przez JRRT. Pytam, bo użyłabym zdań z HoME i Silmarillionu, ale jak maja na mnie za to spaść gromy z jasnego nieba, to wolę sama coś wymyślić - tego mi nikt nie zabroni, tym bardziej, że gdybym chciała zrobić polską wersję i tak musiałabym to przetłumaczyć ( wszystko mi się pomieszało ). No więc jak - cytowanie z książki (z podaniem wszelkich danych oczywiście), to zbrodnia czy nie? hmmmm...

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Hobbit-komiks (Strona 2 z 2)

Skocz do: