Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

Temat: Tolkien i Beowulf (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 27-11-2006 22:16    Temat wpisu: Tolkien i Beowulf Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytając dziś ponownie esej Tolkiena "Beowulf: Potwory i Krytycy" spostrzegłem, że na 24 str. Tolkien określa smoka z poematu jako Zguba Beowulfa (str.24). I teraz moje pytanie brzmi, czy w oryginale (nie w tłumaczeniach, bo te mają skłonność do zmian) występuje określenia "Zguba Beowulfa". Jeśli tak, to czy możemy uznać, że Tolkien zainspirowany tym nazwał Balroga "Zguba Durina"

Zapraszam do dyskusji o inspiracjach Tolkiena Beowulfem.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Galadhorn
Strażnik Północy

Wpisy: 873

Wysłany: 27-11-2006 22:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Jeśli tak, to czy możemy uznać, że Tolkien zainspirowany tym nazwał Balroga "Zguba Durina"

A Túrina "Zgubą Glaurunga, sind. dor. Dagnir Glaurunga)...? Przeszukałem tekst Beowulfa szukając takiej frazy (zakładałem, że zguba to stang. bana), ale mi się nie udało. Może ktoś jednak taki ślad znajdzie?

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Powrót do góry

calasilyar
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 06-01-2007 12:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W opracowaniach dotyczących inspiracji Tolkiena "Beowulfem" często podkreśla się fragment "Beowulfa", który po porównaniu z WP niejako wyjaśnia, po co Mistrz wprowadził rozdział "Porządki w Shire", który chyba z całej książki najwięcej budził kontrowersji (porównania z polityką, Anglią po wojnie, a nawet był krytykowany przez komunistów jako wyraz imperialistycznego spojrzenia na tworzącą się komunę socjalistyczną Uśmiech ). Chodzi mi mianowicie o sytuację, w której Beowulf po licznych przygodach, które uczyniły jego imię nieśmiertelnym (przede wszystkim w oczach obcych Geatów), zabija smoka w swej ojczyźnie. Podobnie Frodo dla rodaków jest tym, kim był, mimo że uratował świat od pochłonięcia przez zło. Dopiero przez pokonanie Sharkeya zyskuje poważanie w Shire.
Powrót do góry

Arfael
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 109

Wysłany: 06-01-2007 18:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No cóż, biorąc pod uwagę, że imiona samych krasnoludów zostały zapożyczone (Thorin Dębowa Tarcza, Durin, Bifur, bofur. Bombur i wiele innych) wydaje się wielce prawdopodobne, że samo pojęcie "zguby Durina" (jak i "dagnir Glaurunga") zostały zapozyczone....

Mellorn

Wysłany: 06-01-2007 18:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ar-Farazon napisał(a) (zobacz wpis):
No cóż, biorąc pod uwagę, że imiona samych krasnoludów zostały zapożyczone (Thorin Dębowa Tarcza, Durin, Bifur, bofur. Bombur i wiele innych) wydaje się wielce prawdopodobne, że samo pojęcie "zguby Durina" (jak i "dagnir Glaurunga") zostały zapozyczone....

Gwoli ścisłości- te imiona nie pochodzą z Beowulfa, tylko z Eddy.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Mellorn

Wysłany: 13-01-2007 10:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jeśli ktoś Beowulfa nie czytał, a chce się z nim zapoznać to zapraszam do przeczytania tego artykułu- http://histmag.org/?magazyn=53&id=279

-Albert Einstein
Powrót do góry

Mellorn

Wysłany: 16-01-2007 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):

A Túrina "Zgubą Glaurunga, sind. dor. Dagnir Glaurunga)...? Przeszukałem tekst Beowulfa szukając takiej frazy (zakładałem, że zguba to stang. bana), ale mi się nie udało. Może ktoś jednak taki ślad znajdzie?

Wydaje mi się, że użyte tu określenie Turina jako Dagnir Glaurunga ma swój początek w tradycji Północy, a ściślej w opowieści o jednym z najsłynniejszych smokobójców. Bowiem to Sigurda zwano Fafnisbani, Zgubą Fafnira (por. Potwory i krytycy str. 28), analogicznie do Zguby Glaurunga. Myślę, że stąd też Tolkien wziął frazę Zguba Beowulfa, skoro w Beowulfie niczego takiego nie spotykamy.

-Albert Einstein
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 776

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 06-02-2007 20:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To tak trochę na stronie/na boku w tym temacie, jeśli ktoś lubi naukowe science fiction:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/0199206619/ref=wl_it_dp/202-1317573- 9175063?ie=UTF8&coliid=I3S6D68R7IDR1F&colid=AA4KGYLIBX1U

Najnowsza książka o 'Beowulfie', z dosyć ciekawą, acz karkołomną tezą; w każdym razie, specjaliści od OE podchodzą do tej [wściekle drogiej] książki z rezerwą... jeden z nich nawet skomentował: Tak to jest, jak się do 'Beowulfa' dopuści archeologa...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tolkien i Beowulf (Strona 1 z 1)

Skocz do: