Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Temat: Opera Leithian - pliki z muzyką oraz libretto do ściagnięcia (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oosse
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 8

Wysłany: 01-08-2006 00:08    Temat wpisu: Opera Leithian - pliki z muzyką oraz libretto do ściagnięcia Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jako, ze nie zauważyłem takiego tematu chciałem wszystkich poinformować, że kompozytor, tenor i muzyk operowy Adam Klein stworzył operę "Leithian", opowiadającą o historii miłości Berena i Luthien. Sam dopisał połowę libretto (tekst opery) do istniejącego poematu Tolkiena oraz... uzyskał zgodę na jej wystawienie od Tolkien Estate.
Premiera opery odbyła sie w Nowym Jorku 1 lipca 2006, choć sama muzyka zostala skomponowana 10 lat temu.

Dzięki uprzejmości pana Kleina uzyskałem zgodę by podać podlinkowania do clipów z muzyką do pierwszej części opery oraz do libretta. Oraz upoważnienie, by poinformować o tym polskich miłośników Tolkiena. Obszerniej znajdziecie wszystkie informacje w newsie http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?function=show_all&no=373.
Nie ma sensu pisać tu ponownie tego wszystkiego, co możecie znaleźć tam, a najważniejsze to linki do muzyki. Ściągajcie i nagrywajcie póki tam jeszcze jest i TE nie zaprotestuje Uśmiech.

I bardzo proszę napiszcie swoje wrażenia po przesłuchaniu muzyki. Możecie tutaj na forum, w komentarzach na OPD lub mailem do mnie ossesea@gmail.com. Sami wybierzcie co wam bardziej pasuje Uśmiech.

W mojej opinii opera leithian najważniejsze wydarzenie tolkienowskie tego roku. A muzyka jest piękna
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 01-08-2006 10:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jak na mój gust muzyka zbyt "nowoczesna" -ale to tylko moja opinia. Po jednorazowym przesłuchaniu spodobał mi się jedynie początek sceny 2, pierwsze 2 min.
Całość zamieszczonego materiału, słuchana "ciurkiem" staje się (dla mnie) ciężka i monotonna. Nie przepadam za operową muzyką nowoczesną -nie kazdy musi Język
Natomiast inicjatywa sama w sobie cenna Jestem za i dobrze, że takie rzeczy powstają. Szkoda tylko, że TE trzymając łapę na prawach kopiastych nie pozwala publikować innych rzeczy (chętnie zapoznałbym się ze wspomnianą na Cyberdusku muzyką Jona Andersona. BTW, jaki to ma tytuł? Może uda się "spiracić" Złośliwy uśmiech ).

Powrót do góry

Oosse
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 01-08-2006 13:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus co co muzyki z płyty "In Elven Land", w którą zaangażowany jest Jon Anderson, to można było posłuchać kilku, bodajże 4 utworów. Możesz sprawdzić, czy jeszcze jest to aktualne, bo pislaiśmy o płycie i podaliśmy linki do utworów, zobacz:
http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?dzwieki3.
Muzyka do pobrania na dole tej informacji.

Natomiast co do muzyki "Leithian" mnie się bardzo podoba, zwłaszcza Prolog, ale i z poszczególnych scen także. Może po prostu bardziej lubię muzykę operową i poważna współczesną i nie tylko niż inni Z przymrużeniem oka .
Powrót do góry

Opar
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 74

Wysłany: 29-08-2006 23:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Witam
Co do Leithian to mam ciekawą wiadomość:
strona www.wladca.pl jest jedyną stroną w Polsce posiadająca pliki z nagranej opery na własnym serwerze Wykrzyknik
Tak więc jeśli komuś wolno pobierało ze strony Adama Kleina to może próbować z naszej.
Zapraszamy wszystkich chętnych do Lothlorien i do strony poświęconej Leithian, albo do Shire i do działu download elfik Mikołajowy

Oosse
Mieszkaniec Shire

Wysłany: 02-01-2007 22:44    Temat wpisu: Wywiad z Adamem Kleinem Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Troszkę się od ostatniego czasu zmieniło (przede wszystkim ja już prawie czasu na różne przyjemności nie mam tylko na te najpilniejsze, dlatego raczej rzadko do Was zaglądam). Nie wiem, czy kogoś z Was temat opery interesuje, ale jest nieco nowości w tej dziedzinie:

1. Po pierwsze 14-15 kwietnia 2007 będzie premiera drugiej części opery "Leithian". Choć napisana została w całości, z powodu ponad 4,5 godzinnej długości została podzielona na dwie części. Będą zatem i pliki z muzyką. O pierwszej części pisaliśmy wcześniej, teraz pora na drugą. Ma być trudniejsza, bo większa część libretto została dopisana przez Adma Kleina, ponieważ Mistrz pieśni/pematu nie skończył. Szczegóły: http://www.adamcjklein.us/leithianpt2.html

2. Jak mi wiadomo z krajowych i zagranicznych źródeł byc może na tegorocznym TolkFolu usłyszymy koncert Leithian i poznamy osobiście Adama Kleina Z przymrużeniem oka . W każdym razie jest nadzieja. Trzymajcie kciuki!

3. Na stronie, gdzie działam www.tolkien.cyberdusk.pl, zamieścilismy wywiad z Adamem Kleinem, który jest wspaniałą osobą i tolkienistą z doświadczeniem, również językowym. Zainteresowanych zapraszam: http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?wyw8b
lub w języku angielskim:
http://www.tolkien.cyberdusk.pl/index.php?wyw8a
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Muzyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Opera Leithian - pliki z muzyką oraz libretto do ściagnięcia (Strona 1 z 1)

Skocz do: