Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Zapowiedzi wydawnicze rok 2007 (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5824

Wysłany: 22-09-2006 22:07    Temat wpisu: Zapowiedzi wydawnicze rok 2007 Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wydawałoby się, że fala zainteresowania Tolkienem, a co za tym idzie publikacji na jego temat, wyraźnie maleje.

Tymczasem jest zupełnie inaczej. Rok 2007 szykuje sie nam niezwykle obficie i zachęcająco, zwlaszcza ze wzgledu na publikacje tekstow samego Tolkiena lub wspomnien na jego temat.

Od kilku dni mamy małe szaleństwo związane z zapowiedzianą na kwiecien 2007 roku publikacją: The Children of Hurin.

To teraz napewno najgłośniejszy tytuł. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Ale raptem miesiąc póżniej ma byc opublikowana: The History of the Hobbit

Pod wieloma względami publikacja równie wazna, albo i wazniejsza.

Wreszcie na 21 paździenika 2007 roku jest zapowiadana:
J.R.R. Tolkien: Interviews, Reminiscences, and Other Essays, pod redakcją Douglasa A. Andresona i Marjorie J. Burns.

Bedzie wiec co czytac i kupowac. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 783

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 10-10-2006 18:26    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak, zakładając, że będzie za co kupować...

Mnie najbardziej interesują te wywiady - miały się ukazać już chyba w zeszłym roku, zamówiłem natychmiast, jak zobaczyłem, a potem opóźnienia, opóźnienia... Ciekawym zawartości - niektóre z tych wywiadów, tzn. ich fragmenty, cytują np. w Tolkien Studies itp., a teraz będzie można - jak dożyjemy i będzie nas stać, oczywiście - przeczytać wszystko....

Miriel
Powiernik Pierścienia

Wpisy: 986
Nieobecny(a): ...the waves are washing over half forgotten memory...

Wysłany: 29-11-2006 11:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Subiektywna Złośliwy uśmiech robocza recenzja książki, którą oferuje Amazon na stronie:
http://www.amazon.com/There-Dragons-Chronicles-Imaginarium-Geographica/ dp/1416912274
Przedstawiam jako ciekawostkę Spox
The Chronicles of the Imaginarium Geographica
Here, There Be Dragons
by James A. Owen

Oksford, 1917 rok. Pewien profesor zostaje odnaleziony martwy, a pewien młody człowiek otrzymuje atlas geograficzny, na którego mapach przedstawiono wymyślone krainy. Młody człowiek wraz z trzema towarzyszami wyrusza statkiem w podróż, która prowadzi ich do baśniowych krajów, które znamy z mitów, legend, Biblii i literatury klasycznej. Okazuje się, że naszymi bohaterami są: C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, Charles Williams. Pojawia się także H.G. Wells. Zdziwienie

Tytuł nawiązuje do autentycznych napisów na starych mapach, którymi opisywano nieznane lądy na obrzeżach map: „hic sunt dracones”.

Książka skonstruowana trochę jak puzzle, z elementów światów stworzonych przez wyżej wymienionych pisarzy. Pojawiają się w niej nazwy takie, jak: Maggot, Celedriel, Ceridwen, Uruk Ko, trolle [wiadome skojarzenia], Avalon, Morgaine, Zielony Rycerz, puszka Pandory, Król Zima [Winter King], Archipelag, Artur Pendragon, Nautilus [jako nazwa statku], Parlament [w którym zasiadają razem krasnoludowie, elfowie i gobliny]; postacie takie, jak: królowe i królowie z talii kart [z Alicji w Krainie Czarów], fauny, centaury, smoki, mówiące ludzkim głosem zwierzęta [skojarzenia z Opowieściami z Narnii], są i samochody... wszystko mi się pomieszało

Do świata Tolkiena nawiązują niektóre tylko elementy, np. gdy bohaterowie próbują otworzyć magiczne drzwi, na których wyryto w elfickim języku napis:
Cytat:

„What does the writing say?” John asked, not quire daring to touch the inscriptions, which were deeply engraved into the granite, yet were worn smooth with extreme age.
“It’s Elvish,” Tummeler repeated. “It says, basically, ‘Speak, friend, and enter.’”
“Well, doesn’t it perhaps mean that the magic word that opens the door is ‘friend’? said Jack. “In Elvish?”
“That’s a stupid idea,” said John. “Then anyone who spoke Elvish could get in.”

[Charles wypowiada słowo... „Alakazam” hmmmm... i drzwi się otwierają].

Moim zdaniem to książka dla nastolatków, nie do końca zrozumiała dla osób, które nie są dobrze obeznane z literaturą angielską, szczególnie z dziełami pisarzy, którzy występują jako bohatarowie. Treść, choć skonstruowana z mnóstwa elementów, raczej niezbyt głęboka.
Zadziwiło mnie wpakowanie do tego świata samego Tolkiena [czyżby autor dostał zgodę na taki zabieg?] Uśmiech Saurona ;D
Moim jeszcze bardziej subiektywnym zdaniem pomysł autora książki na źródło inspiracji Tolkiena jest raczej infantylny, albo świadczy o jego ignorancji/ewentualnie zrobił to celowo [skoro Tolkien sam wyraźnie napisał, skąd wie o świecie, który opisał], niepoważny.
Ale skoro ja nie jestem dobrze obeznana z literaturą angielską itd, to może nie zrozumiałam dobrze tej książki... Ble Ble ;D

Powrót do góry

Lomendil
Strażnik Północy

Wpisy: 783

Nieobecny(a): in tenebris

Wysłany: 12-12-2006 09:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Miriel Mirima napisał(a) (zobacz wpis):
Subiektywna Złośliwy uśmiech robocza recenzja książki, którą oferuje Amazon na stronie:
http://www.amazon.com/There-Dragons-Chronicles-Imaginarium-Geographica/ dp/1416912274
Przedstawiam jako ciekawostkę Spox
The Chronicles of the Imaginarium Geographica
Here, There Be Dragons
by James A. Owen

Ja zacząłem tę książkę czytać, i muszę przyznać, że nawet mi się podoba... Owszem, jest to pozycja dla nastolatków raczej, niczego wzniosłego nie oczekujcie, ani nic głębszego [ach, po łacinie wzniosłe i głębokie byłoby jednym słowem...] - ale czyta się całkiem miło. Nawet jeśli jest to lektura dla zabicia czasu...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Zapowiedzi wydawnicze rok 2007 (Strona 1 z 1)

Skocz do: