Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"(...)ale nie kocham lśniącego miecza za ostrość jego stali, nie kocham strzały za jej chyżość ani żołnierza za wojenną sławę. Kocham tylko to, czego bronią miecze, strzały i żołnierze(...)" Faramir, Władca Pierścieni

Temat: Kwestia gnomów w Śródziemiu (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ruginwaldus
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 385

Wysłany: 11-03-2002 23:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Księga Zaginionych Opowieści, Atlantis 1995, s. 47:

Cytat:

Używałem czasami (nie w tej książce) słowa "gnomy" na określenie Noldorów i przymiotnik "gnomijski", kiedy mówiłem o ich języku. Uczyniłem to, ponieważ niezależnie od tego, co myślał na ten temat Paracelsus (jeśli to rzeczywiście on stworzył to miano) dla niektórych "gnom" wciąż jeszcze będzie sugerował wiedzę. Natomiast nazwa nadana im w języku Elfów Wysokiego Rodu: Noldorowie, oznacza Tych, Którzy Wiedzą; ponieważ z trzech pokrewnych rodów Eldarów od samego początku Noldorowie najbardziej wyróżniali się zarówno wiedzą o rzeczach, które istnieją i istniały na świecie, jak i pragnieniem, by wiedzieć jeszcze więcej. Jednak w żaden sposób nie przypominali oni gnomów, ani tych z naukowej teorii, ani tych potocznie określanych owym mianem (...)

I Listy #139:

Cytat:

(...) słowo to zostało użyte jako przekład prawdziwej nazwy, zgodnie z moją mitologią, plemienia Elfów Wysokiego Rodu z Zachodu. Pedanteria łączy ją z greckim gnome "myśl, inteligencja". Porzuciłem jednak ten pomysł, jako że jest zupełną niemożliwością oddzielić tę nazwę od Paracelsusowego gnomus=pygmaeus

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 11-03-2002 23:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lugluk napisał(a):

Dlaczego Watcher pisze, ze "gnomy to pierwotna nazwa Noldorow", doprawdy nie jarze, musialoby chyba byc na odwrot (jesli sie trzymac litery tekstow JRRT), Szok

To ja nie rozumiem Uśmiech Chyba wyraziłem się jasno, początkowo Profesor Noldorów określał mianem gnomy (w Lost Tales chociażby) z powodów które wyżej cytuje Ruginwaldus Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Lugluk
nieznajomy

Wysłany: 12-03-2002 10:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To ja nie rozumiem Uśmiech Chyba wyraziłem się jasno, początkowo Profesor Noldorów określał mianem gnomy (w Lost Tales chociażby) z powodów które wyżej cytuje Ruginwaldus Uśmiech
[/quote]

OK Watcher, zwracam honor. Uśmiech
Na moje usprawiedliwienie moge dodac, ze myslalem w ten sposob:
"Noldorowie" to pierwotna nazwa jednego z plemion Elfow Wysokiego Rodu, pozniej natomiast (gdzies od II albo III Ery) wsrod nie-elfich ludow Srodziemia upowszechnila sie i byla uzywana nazwa "gnomowie" Uśmiech
Nie myslalem natomiast o tym, jakiej nazwy uzywal poczatko JRRT na okreslenie tego plemienia elfow zanim zaczal uzywac okreslenia "Noldorowie". Uśmiech
Wydaje mi sie, ze tym razem to ja potraktowalem pewne teksty JRRT jak najbardziej serio, gdy Ty natomiast jako relacje JRRT, ktore to mogly sie zmieniac w czasie zycia JRRT (odwrotnie niz w dyskusji nad orkami) Z przymrużeniem oka
Pozdrawiam Elfik
Powrót do góry

Neratin

Wpisy: 505

Wysłany: 12-03-2002 10:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Wydaje mi sie, ze tym razem to ja potraktowalem pewne teksty JRRT jak najbardziej serio, gdy Ty natomiast jako relacje JRRT, ktore to mogly sie zmieniac w czasie zycia JRRT (odwrotnie niz w dyskusji nad orkami) Z przymrużeniem oka
Pozdrawiam Elfik

Lugluk, ciagle nie mozesz przyjac, ze teksty Tolkiena to tylko ksiazki, i lokalnie, w danym czasie, sa zawsze prawdziwe?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Silmarillion Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Kwestia gnomów w Śródziemiu (Strona 2 z 2)

Skocz do: