Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Dotychczas żyłem tylko myślą o dojściu do Rivendell i mam nadzieję, że nie będę musiał wędrować dalej. Bardzo mi przyjemnie tak odpoczywać beztrosko. Przez cały miesiąc tułałem się i używałem przygód, uważam, że to dość, przynajmniej jak na moje upodobania." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Nowa gałąź fantastyki?? (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wawrzyniec
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 04-03-2002 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Neratin napisał(a):

Cytat:
pytanie zasadnicze brzmi - po co komu takie podziały.

Huh, to jest potrzebne miedzy innymi wydawcom po to zeby wiedziec czy na okladke dac statek kosmiczny i faceta z blasterem, czy krzepka dziewoje w chromowanej bieliznie z lukiem w lewej, a claymorem w prawej garsci.

no niby tak, ale to nie zmienia mojego stosunku do zacietrzewiania się na samą myśl o wrzuceniu do jednego worka HP i LOTR Z przymrużeniem oka

Cytat:
A tak powaznie - bodajże w wstępniaku do nowego numeru SF przeczytałem ciekawe przemyslenia na temat relacji książka/film/budżet domowy.

Cytat:
To sie nazywa rownanie Dukaja. Wszystkich parametrow nie pamietam, ale z niego wynikalo m.in ze nie stac nas na tylu pisarzy fantastyki ilu mamy ;-P

tak samo jest z filmami i wszelkim innym dobrem kulturalnym (czy na pewno to było w SF - nie pamiętam, tak to jest jak się czyta kilka pism w trakcie jednej podróżyUśmiech. Przeciętny MIeszkaniec wyda 15 zł na bilet w ograniczonym zakresie i 20 na książke. Jeżeli kupi na przykład HP w obydwu wersjach - braknie mu na inny film/książke. Wchodzący po nim LOTR wyczyści resztę kieszeni. Był to jednak argument przeciwko twierdzeniu jakoby boom na Pottera zwiększał możliwość podniesienia poziomu polskiego czytelnictwa....
ale trochę pojechałem w offtopic Uśmiech Adminie - wybacz Jestem rozwalony

Adan
Homo sapiens mediterralis

Wpisy: 727

Wysłany: 04-03-2002 22:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Watcher napisał(a):

Science fantasy Śmiech Tzn że Diuna też fantasy, bo Paul a potem jego synalek ocierają się o magię, a żołnierze by przedzierać się przez pola siłowe używają sztyletów Śmiech
A Harry w związku z tym chyba nie, skoro rozgrywa się w XX wieku, to nie ma w nim chyba broni białej Śmiech

Hmm.. No chyba nie broń biała czyni fantasy... (przynajmniej nie tylko - gdyż trzeba by zaliczyć Krzyżaków, Potop i wiele innych Język )
Sądzę, że ważne jest podejście autora. Duna jest niewątpliwie Sci-Fi. Tam nie ma żadnej magii. To co może się pozornie wydawać magią, jest jedynie zjawiskiem fizycznym (biologicznym), nie znanym nam obecnie, czyli np. jak elektryczność dla ludzi średniowiecza. Takie, moim zdaniem, jest założenie autora. Noże używa się, ponieważ są bardziej praktyczne. Co za sens jest ginąć razem z przeciwnikiem?.

Jeżeli Harrego Pottera zaliczymy do Fantasy, to samo powinniśmy zrobić z "Piotrusiam Panem". Jest w nim magia i nawet jeden elf. Co prawda malutki i ze skrzydełkami, ale to zawsze coś Język

Może jak ładnie poprosicie pani z biblioteki przełoży HP na półkę z "Piotrusiem Panem", "Alicją w krainie czarów" itp. Elfik

Nie ma sensu wydzielać jakiejś osobnej kategorii dla HP. W końcu pani Rowling nie napisała niczego odkrywczego.

Night of fears.
Finding my way through the dark black forest,
Where the sun never shines,
Dew is the sweat of the nightingales,
Toiling all night, singing.
Powrót do góry

Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 643

Wysłany: 04-03-2002 23:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adan napisał(a):

Hmm.. No chyba nie broń biała czyni fantasy... (przynajmniej nie tylko - gdyż trzeba by zaliczyć Krzyżaków, Potop i wiele innych Język )
Sądzę, że ważne jest podejście autora. Duna jest niewątpliwie Sci-Fi. Tam nie ma żadnej magii. To co może się pozornie wydawać magią, jest jedynie zjawiskiem fizycznym (biologicznym), nie znanym nam obecnie, czyli np. jak elektryczność dla ludzi średniowiecza. Takie, moim zdaniem, jest założenie autora. Noże używa się, ponieważ są bardziej praktyczne. Co za sens jest ginąć razem z przeciwnikiem?.

Jeżeli Harrego Pottera zaliczymy do Fantasy, to samo powinniśmy zrobić z "Piotrusiam Panem". Jest w nim magia i nawet jeden elf. Co prawda malutki i ze skrzydełkami, ale to zawsze coś Język

Może jak ładnie poprosicie pani z biblioteki przełoży HP na półkę z "Piotrusiem Panem", "Alicją w krainie czarów" itp. Elfik

Nie ma sensu wydzielać jakiejś osobnej kategorii dla HP. W końcu pani Rowling nie napisała niczego odkrywczego.

No wiesz, z tą Diuną to było jedynie mrugnięcie do Neratina, który zdefiniował kiedyś fantasy jako sword&sorcery - dosłownie Uśmiech

A Harry jest jednak bliższy fantasy niż Kajtuś czy Piotruś, bo z tego co wiem (heh, nie czytałem książki a się o niej wypowiadam Uśmiech ), to jego fabuła jest bliższa schematom narracyjnym fantasy, jest poważny przeciwnik (Voldemort), jest bezpardonowa walka Dobra ze Złem (padają zabici), jest klasyczna menażeria, jest chłopiec - dziedzic wielkiej mocy...

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Neratin
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 505

Wysłany: 05-03-2002 09:14    Temat wpisu: .Off topic. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:

Nieuwaznie czytales- drugim koniecznym warunkiem byla magia.

Cytat:

'Zalozenie autora' wcale nie jest takie oczywiste. Nie da sie wszystkiego wyjasnic szkoleniem BG, nawigatorow Gildii etc.
Zreszta, polecam 'Ruch Generala', gdzie magia jest fizyczna jak cholera.

Cytat:

Bo tez i nikt nie probowal wydzielac osobnej kategorii. 'Literatura dla dzieci' to dosc stara szufladka ;-P

No dobra, zeby wyeliminowac Piotrusia Pana i basnie, mozna dodac jeszcze koniecznosc zbudowania nieszczatkowego swiata przedstawionego.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: Nowa gałąź fantastyki?? (Strona 2 z 2)

Skocz do: