Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie przypominam sobie, żeby chociaż raz przynajmniej przyjemność czerpana z opowieści wypływała z mej wiary, że wszystko, o czym opowiada, zdarzyło się lub mogło się zdarzyć w prawdziwym źyciu. Baśnie wyrażają nie możliwości, lecz pragnienia." J.R.R. Tolkien, 

Temat: Reaktywacja Hobbickiej Norki (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 10-01-2006 00:02    Temat wpisu: Reaktywacja Hobbickiej Norki Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mam zaszczyt zaprosić Was wszystkich na Hobbicką Norkę z otwartymi ramionami, i`m all your`s

Strona ta, zawierająca teksty Sekcji Literatury i Kultury Popularnej Polskiego Towarzystwa Retorycznego była przez kilka lat dostępna w sieci, z przyczyn jednak tzw. "wyższych" - zniknęła około roku temu.

Od dziś, dzięki zgodzie dr. Agnieszki Szurek, za której pomoc kwiatek dla ciebie, dziękuję i cierpliwe odpowiadanie na wszelkie pytania - chciałabym z tego miejsca serdecznie podziękować bukiet dla ciebie, dziękuję Róża oraz także dzięki poparciu prof. Jakuba Z. Lichańskiego, znów posiada trwałe miejsce w wirtualnej przestrzeni Uśmiech w całkowicie przekształconej i odnowionej szacie graficznej. Uśmiech i w zmienionym układzie.

Jest dokładnie tutaj:
http://tolkien.com.pl/hobbickanorka

Witryna prezentuje nie tylko teksty tolkienologiczne, znajdziecie na niej także szereg wspaniałych i bardzo wnikliwych artykułów dotyczących szeroko pojętej fantastyki i fantasy. Na znakomitych esejach, wygłaszanych częstokroć na konferencjach naukowych, bogaty dorobek sekcji się nie kończy Nie Nie Uśmiech Jestem za - znajdziecie tam także recenzje książek i filmów, zapisy wielogodzinnych dyskusji, opowiadania napisane przez członków i sympatyków sekcji a także tłumaczenia utworów prozatorskich i poetyckich. Książka

Dorobek sekcji jest tak imponujący, że trudno wybrać teksty, godne szczególnego polecenia hmmmm.... Aby jednak od czegoś "zacząć" Z przymrużeniem oka i zapoznac Was z odmiennymi stylami autorów i autorek, polecę ze swej strony trzy teksty:

Agnieszki Szurek - Sprawiedliwość i prawo w świecie Tolkienowskiego legendarium
Karoliny Stopy 'Melinir' - Magia i sztuka w świecie przedstawionym J.R.R Tolkiena
czy humorystyczny:
Urszuli Lip - Jak zniszczyć obcą formę życia bez strat własnych

Znajdują się one w dziale "Artykuły".

Wszystkie zamieszczone na stronie teksty są warte uwagi i szczerze je polecam nie tylko tolkienistom, ale wszystkim miłośnikom fantastyki i fantasy.

Zapraszam serdecznie robienie pieknych oczek

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 10-01-2006 16:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Bardzo ciekawa strona Uśmiech Jestem za Masa świetnych artykułów. Jestem za
A tak btw to kawałek recenzji filmu DP z tej strony:
"Były jednak i inne zastrzeżenia: Pierścień i Upiory od razu okazujące pełnię swej mocy, za to Aragorn (dla równowagi?) nie okazujący nic z mocy Króla".
Nie bardzo rozumiem, czemu to wierność książce jest tu uważana za zarzut? Przecież Aragorn nie jawił się jako król od razu, a dopiero po długim czasie, książka opisuje go jako mającego dostojeństwo królewskie. Ale najpierw - w "Drużynie" właśnie, był tylko obszarpańcem z dziczy. Któremu żaden hobbit przy zdrowych zmysłach nie powinien całkiem ufać. Śmiech Natomiast upiory imo nie ukazały pełni mocy, skoro dały się odgonić jednemu faciowi z pochodnią. Nawet Glorfindel nie był potrzebny Uśmiech
I jeszcze mała ciekawostka. Dla fanów miłosiernych królów zachodu Z przymrużeniem oka
"W pierwotnych wersjach Silmarillionu (pochodzących z lat 1918-1920) znajduje się na przykład relacja o tym, jak Valarowie zabili posła, wysłanego do nich przez nieprzyjaciela".
Prawdopodobnie imo scenarzyści czytali nie tylko samego Władce, ale i HoME przestudiowali. Co zresztą zauważyłam już, gdy przeglądałam cz.8 i 9 HoME. Są tam bowiem rozwiązania, które użyli w filmie, a których nie ma w znanej wersji Władcy.
I jeszcze fragmencik z jednej z dyskusji. O scenie z walką z Balrogiem.
"W tej scenie jest jeszcze jedna rzecz jest, która nie wychodzi. Tutaj stary, dobry Boromir - to już nie jest stary dobry Boromir, nie jest to wspaniały wojownik, który się rzucił, by pomóc Gandalfowi, tylko tchórz, który jeszcze odciąga biednego Froda".
Czy to było tchórzliwe? Czy może po prostu realne? Realnie, jako doświadczony wojownik Boromir wie, że nie da sobie rady z Balrogiem, skoro czarodziej sobie nie dał rady i, że tym bardziej nie ma co puszczać tam Froda. Poza tym kapitan Gondoru wie, że Froda narażać w walce nie można - bo to on ma Pierścien. Dodatkowo, wiemy, że Boromir już na Karadrasie miał styczność z Pierścieniem i, to być może nie tylko chęć ochronienia Froda nim powoduje. Ale coś bardziej egoistycznego.

A artykuł o prawie bardzo ciekawy. Jestem za Na razie nie przeczytam, ale wydrukuje na poźniej, jak bede miec wiecej czasu.

poz Uśmiech
tal

Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 590

Wysłany: 11-01-2006 13:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Strona jest wspaniała Jestem za Bardzo duża porcja tekstów znajdujących się tam jest faktycznie warta przeczytania. Na pewno przeczytam tamte teksty, lecz podobnie jak Tallis jeszcze nie teraz, zawsze pod koniec półrocza jest urwania kapelusza. Smutek

Na razie zapoznałem się i to bardzo pobieżnie z działem Tłumaczenia Wspaniale zostały przełożone wiersze- Ballada o Earendilu oraz Orfeo .

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam i sobie miłego czytania Język

-Albert Einstein
Powrót do góry

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 12-01-2006 00:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jestem za Jestem za Jestem za
Very bardzo ciekawa witrynka Spox
Dodałem do "uwielbionych" Język w IE.
hmmmm... Tak sobie myślę... skoro znajduje się w tym samym miejscu w sieci, co i nasz Wielki Forum Język - może (morze? Jestem rozwalony ) zaczniemy sobie (z czasem) dyskutować o tych artykułach w "tolkienistyce i post" Z przymrużeniem oka (jak już sobie poczytamy i przemyślimy) Uśmiech Saurona ;D

Powrót do góry

Nifrodel
Alsílatiel / Administrator

Wpisy: 2725
Nieobecny(a): panta rhei...

Wysłany: 07-02-2006 15:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Na stronie Hobbickiej Norki, w dziale Inne - pojawiła się BIBLIOGRAFIA TOLKIENOWSKA będąca spisem polskich tłumaczeń utworów J.R.R. Tolkiena oraz opracowań jego twórczości. Książka

Autorem bibliografii jest profesor J.Z. Lichański

Jest wiele do czytania Uśmiech Jestem za i zgłębiania Z przymrużeniem oka Zapraszam z otwartymi ramionami, i`m all your`s

http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/inn.html

blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Powrót do góry

Ring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 19-02-2006 22:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):

Na stronie Hobbickiej Norki, w dziale Inne - pojawiła się BIBLIOGRAFIA TOLKIENOWSKA

Przeczytałem z zainteresowaniem i stwierdzam, że muszę dokupić jeszcze ze dwie półki Śmiech Zdecydowanie jednak bibliografia powinna zostać wzbogacona o skany okładek. To znakomicie ułatwiłoby poszukiwania na aukcjach internetowych czy w antykwariatach.

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Linki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Reaktywacja Hobbickiej Norki (Strona 1 z 1)

Skocz do: