Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Dotychczas żyłem tylko myślą o dojściu do Rivendell i mam nadzieję, że nie będę musiał wędrować dalej. Bardzo mi przyjemnie tak odpoczywać beztrosko. Przez cały miesiąc tułałem się i używałem przygód, uważam, że to dość, przynajmniej jak na moje upodobania." Frodo, Władca Pierścieni


Temat: Nowa edycja Kowala z Przylesia Górnego (Strona 1 z 1)

  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5864
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 26-08-2005 19:50    Temat wpisu: Nowa edycja Kowala z Przylesia Górnego Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

We wrzesniu znajdzie się w sprzedaży, nowe krytyczne wydanie The Smith of Wotton Maior, przygotowane przez Veryln Flieger.
Co prawa historia Kowala nie dzieje sie w świecie Śródziemia, tym niemniej jest to wazne wydanie, także ze względu na zrozumienie późnych koncepcji mitopoetycznych Tolkiena.

Nowe wydanie zawiera faksymile wczesnych brudnopisow opowieści, nie publikowany wcześniej opis bohaterow i cxhronologię, a wreszcie i najwązniejsze esej o naturze Krainy Baśni. Esej pochodzący z lat 60-tych, którego mialem przyjemnośc wysłuchać podczas konwentu w Birmingham i ktory stanowi uzupełnienie i rozwinięcie, niektórych wątkow z eseju O baśniach. Szczegolnie ciekawe sa kwestie związków Baśni i świata pierwotnego, oraz opis charakteru powiązań między elfami i ludźmi, ktory jest bardzo zblizony do tego co odnajdujemy w Athrabeth.

To ksiązka ktora myślę, że waro mieć. Śmiech. Ja zaś na pewno postaram się ją zdobyć. Śmiech

I tu jeszcze jedna uwaga na marginesie. Czasami słychac glosy, że w morzu ciagle nie opublikowanych papierów, tak na prawe nie ma już nic ciekawego, ze to tylko kwity do pralni. Super śmiech Publikacja kolejnego waznego, a wczesniej nie znanego tekstu Tolkiena, moż ejednak świadczyć o tym, ze ciągle czekają na nas ciekawe rzeczy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5864
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 13-10-2005 22:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dzisiaj przeczytałem, wszytskie, nowe, dodatkowe fragmenty Kowala z Przylesia Wiekszego , nie jest tego może bardzo wiele, ale za to sporo ciekawych kwestii. Nie mowię nawet o możliwości obejrzenia facsimile maszynopisu tekstu z odręcznymi notatkami Tolkiena, co wiele mówi o stylu jego pracy. Ale o zawartości nowych tekstów. Tekst Kowala jest o tyle ważny, że to jeden z ostatnich napisanych, przez Tolkiena i ostatni wydany za jego życia. Nowe, dodatkowe materiały stanowią jego wazne uzupelnienie, a także rzucają światlo na koncepcje mitopoetyczne Tolkiena w ostatniej dekadzie jego życia.
Nie nalezy sie spodziewać rewolucji, czy wielkiego trzęsienia ziemi, zmiany sa często kosmetyczne, lub polegaja na zmianie akcentów, ale sa jednak istotne.
Przede wszystkim Tolkien wyraźniej podkreśla jakiego typu alegorii Tolkien nie lubił, otóż przede wszystkim tych moralizatorskich. Tolkien nie lubi moralizatorstwa i tego aspektu tworczości Lewisa nie cierpiał.
Nie lubił alegorii, bo uważal, że ograniczxają wolnośc czytelnika i jego subiektywnego odbioru. Alegoria, zwłaszcza moralizatorska była dla Tolkiena przejawem autorskiej żądzy dominacji nad odczuciami czytelnika. On sam, deklarowal oddanie subiektywnej, indywidualnej swobodzie odbioru.
Dalej przechodzi, to kwestii samej 'fairy tale' i tym razem, stwierdza, ze najwazniejszym, jest czlon 'tale', opowieści. To opowieść jest ważna, jej jakośc i przesłanie, jej zdolnośc uwiedzenia czytelnika.
SofWM, s.73 napisał(a):
Still if we look at the picture, or listen to the tale, we should be held by it; we should want to hear it all (perhaps more than once), we should ejoy hearing it, before we even begin to think why.

Tak na prawdę wszystkie przymiotniki doczepiane do rzeczownika 'Tale' uwazał, za mniej istotne, czesto mylące, wręcz odstręczające. Nie inaczej z przymitnikiem 'fairy' , ktory natychmiast przynosi skojarzenia z dziećmi i literatura dla dzieci. Choc jednocześnie podkreśla, że dzieci są najlepszymi sędziami opowieści, tego, czy jest dobra, czyli czy umie uwieść czytelnika, porwać go w wir wyimaginownej, a przeciez tak intensywnie przeżywanej przygody.

Potem opisuje czym jest 'fairy', a kiedy opisuje The Faury Queen, to zupelnie podświadomie stanęła mi przed oczmi Galadriela. Osmielkę się stwierdzic, ze choć jej nie wymienił w tekście, to konstruując postać Galadrieli, Tolkien chciał nadac imię, konkretna osobowość i wizerunek, idealnej Fairy Queen. Pieknej, mądrej i niebezpiecznej zarazem. Śmiech
Po raz kolejny potwierdza, że świat Ludzi (nasz realny) i Faery, nie sa odrębnymi światami, to światy połączone, choć w inny sposob usytuowane w jednej przestrzeni. To umożliwia wkraczanie weń, a jednocześnie zachowywanie odrębności. To nie jest inny wymiar, ani tym bardziej świat równoległy. To nasz świat tylko inaczej postrzegany.
Najwieksza jednak zmiana w stosunku do eseju On Faery-stories uwidacznia się w stosunku mieszkańcow Faery do ludzi.
W tamtym eseju, Tolkien napisał:
On Fairy-stories napisał(a):
...elves are not primarily concerned with us, not we with them. Our fates are sundered, and our paths seldom meet.

Tymczasem tutaj:
SofWM, s.147 napisał(a):
the folk of Faery are "interested in Men (not necessarily primarily) and beneficiently"; thet the relationship is "one of love"


Zmienia się charakter związku, a elfowie i ludzie stają sie sobie bliżsi i bardziej spokrewnieni.

Jednocześnie podkreśla, ze miłość do Faery, jest miłością milości, jest kochaniem wszystkiego co żywe i nieożywione i obdarzaniem otaczajacego nas świata szacunkiem i milością.

Wreszcie pojawia się wątek religii i tu oddam glos samemu Tolkienowi:
SofWM, s.99-100 napisał(a):
But (as in my stories generally) it will be observed thet there is no religion. (...) In a story written by religiouis man this is a plain indication that religion is not ansent but subsumed; the tale is not about religion or in particular about its relation to other things. It does not therefore appears as such. Otherwise a short essay on its point would have been better than a tale.


I myślę, że to tłumaczy brak eksplicite opisywanej religii, nie tylko w tej, ale także w innych opowieściach.

To sa najwazniejsze kwestie ktore zauważylem, przy pierwszym, dość pobieżnym czytaniu.

Zostaje jeszcze jedno. Czy ta opowieśc ma jakiś związek z legendarium Śródziemia. I nie chodzi mi, o to czy koncepcje tu wyrażone znalazły odzwierciedlenie w późniejszych fazach legendarium. Bo to temat na osobna dyskusję.
Charakterystyczne jest jednak, że Kowal ma w Faery imie Gilthir - Gwiezdnolicy, wzięte wprost języków związanych ze Śródziemiem, gdzie Gil- oznacza świecić, błyszczeć, gwiazda, a thir oznacza twarz, lico, oblicze.

Nie nalezy na tej podstawie wyciągać, zbyt daleko idących wnioskow i umieszczać opowieści o Kowalu z Przylesia, wewnątrz legendaroium o Śródziemiu. Ale pokazuje jak bardzo całe jego pisarstwo związane było z wykreowanym przez niego światem przedstawionym.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Temat: Nowa edycja Kowala z Przylesia Górnego (Strona 1 z 1)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.