Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Wiarygodność angielskiej Wikipedii (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 366

Wysłany: 21-05-2005 09:54    Temat wpisu: Wiarygodność angielskiej Wikipedii Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatnio zajrzałem na angielska stronę http://en.wikipedia.org/wiki/ i znalazłem tam sporo informacji o poszczególnych postaciach z Władcy pierścieni, z którymi nigdy wcześniej sie nie spotkałem. Dwa przykłady:

książe Imrahil
Cytat:
Prince Imrahil died in the year 34 of the Fourth Age, and was succeed by his eldest son Elphir, who continued the line of Princes.

Vidugavia
Cytat:
Vidugavia (1210-?)

Teraz sie zastanawiam : na ile wiarygodne są te (i inne - np. pelna lista władców Dol Amrothu - http://en.wikipedia.org/wiki/Elphir ) informacje i skąd mogą pochodzić ?
Powrót do góry

Sarnond

Wpisy: 495

Wysłany: 21-05-2005 10:05    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zasada działania wszystkich Wikipedii jest o ile wiem taka, że poszczególne "definicje", czy raczej "artykuły na temat", są pisane przez zwykłych użytkowników serwisu. Jedynej korekcie, jakiej podlegają z kolei tak powstałe arty, są (uwzględniane bądź nie) zastrzeżenia innych użytkowników, którym się wydaje, że znają się na danym temacie lepiej (czy też może mają lepsz źródła). Tak czy owak definicji wikipediowych w żadnym razie nie należy traktować jako absolut, co najwyżej jako wypowiedź, mniej lub bardziej znającej się w danej materii, osoby.

Randir
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 29

Wysłany: 21-05-2005 10:13    Temat wpisu: Re: Wiarygodność angielskiej Wikipedii Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Frangern napisał(a) (zobacz wpis):
Ostatnio zajrzałem na angielska stronę http://en.wikipedia.org/wiki/ i znalazłem tam sporo informacji o poszczególnych postaciach z Władcy pierścieni, z którymi nigdy wcześniej sie nie spotkałem. Dwa przykłady:

książe Imrahil
Cytat:
Prince Imrahil died in the year 34 of the Fourth Age, and was succeed by his eldest son Elphir, who continued the line of Princes.

Vidugavia
Cytat:
Vidugavia (1210-?)

Teraz sie zastanawiam : na ile wiarygodne są te (i inne - np. pelna lista władców Dol Amrothu - http://en.wikipedia.org/wiki/Elphir ) informacje i skąd mogą pochodzić ?

Źródła:
1. Władca - różne rozdziały
2. W Niedokończonych Opowieściach można też znaleźć różne informacje (rozdział p.t. THE HISTORY OF GALADRIEL AND CELEBORN and of Amroth King of Lórien)
3. The History of Middle-earth, vol. XII, The Peoples of Middle-earth: "The Heirs of Elendil - The Line of Dol Amroth," p. 221-23 (drzewo genealogiczne)
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 10-08-2005 16:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Znowu szperam w angielskiej Wikipedii i znowu znalazłem parę ciekawych informacji. Uśmiech Bardzo bym prosił osoby, które mogą (i mają ochotę) by raczyły sprawadźić w jakich tekstach można je znaleźć. Z góry dziękuję chwała wam, chylę czoła, dzięki chwała wam, chylę czoła, dzięki chwała wam, chylę czoła, dzięki

Cytat:
Belecthor I (...) had two children: Morwen, a daughter, and Orodreth.

Cytat:
Lothíriel was born in T.A. 2999.

Cytat:
Anárion (...) born S.A. 3219 (...).

Cytat:
Vidumavi (?-1344) (...) She was also known by the name Galadwen.

Cytat:
Elros Tar-Minyatur (F.A. 525 (...)
Powrót do góry

Elenwe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 213

Wysłany: 10-08-2005 20:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dostępu do wszystkich źródeł, niestety, nie mam. Jeśli zaś chodzi o datę urodzenia Elrosa, to nie wiem, skąd pojawia się tu data 525 hę?. Wg "The Tale of Years" ("The War of the Jewels" - HoME) Elros urodził się w roku 532 (wcześniejsza wersja - 528) nio nie wiem.
W NO napisane jest:
Cytat:
Urodził się pięćdziesiąt osiem lat przed Drugą Erą (...)

A koniec Pierwszej Ery nastąpił w roku 590.
Być może więc ten, kto podawał informację o roku 525, pomylił się w obliczeniach lub korzystał z jakichś jeszcze wcześniejszych wersji Legendarium. Data 532 Pierwszej Ery jest wersją ostateczną i potwierdzoną przez Christophera.
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 12-08-2005 16:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

WIELKIE DZIĘKI ELENWE chwała wam, chylę czoła, dzięki chwała wam, chylę czoła, dzięki chwała wam, chylę czoła, dzięki

Zamieszczam tu jeszcze kilka nowych "znalezionych" informacji. Przepraszam, że już je tu wpisuje skoro na inne jeszcze nie są potwierdzone, ale bardzo mnie one zainteresowały. I rzucają zupełnie (dla mnie) nowe świało na Kroniki królów i władców (Dodatek A). I ogólnie są dla mnie zaskakujące .
Cytat:
# Húrin I (2204–2244) - Had two older sisters
# Túrin I (2244–2278) - Married twice, several daughters from both wives
# Hador (2278–2395) - From Túrin's second wife

Cytat:
Denethor I (...) son of Rían the younger sister of the previous Steward Dior, succeeded his uncle at his death in T.A. 2435 (...).
Powrót do góry

Frangern

Wysłany: 25-08-2005 13:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przepraszam za natarczywość, ale znów znalazłem coć ciekawego:
Cytat:
Egalmoth succeeded his cousin Ecthelion I at his death in T.A. 2698. He was the grandson of Morwen, daughter of Belecthor I.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Wiarygodność angielskiej Wikipedii (Strona 1 z 1)

Skocz do: