Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: Amber idzie na wojnę - spadkobiercy Skibniewskiej żądają... (Strona 3 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Achika
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 446

Wysłany: 05-08-2005 08:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

glorfindel napisał(a) (zobacz wpis):
W sumie niezle to wykombinował, uważam ze ma prawa do tego

Prawa to może miałby, gdyby zastrzegł to słowo po pierwszym polskim wydaniu "Hobbita"*, a nie pół wieku później. Obecnie słowo "krasnolud" jest rzeczownikiem pospolitym i myślę, że to będzie łatwe do udowodnienia. To tak, jakby firmy Rover, Adidas albo Elektrolux nagle się obudziły i zakazały używania ich nazw, które w polszczyźnie figurują jako nazwy przedmiotów.

*oczywiście pomijając fakt, że wtedy nic podobnego nikomu by do głowy nie przyszło, a gdyby nawet, to pewnie sąd by go zwyczajnie wyśmiał.

Swoją drogą, w Ameryce dochodzi już do prawdziwej paranoi: jakiś rok temu przeczytałam, że architekci żądają od producentów filmowych opłat za... pokazywanie w filmach zaprojektowanych przez nich budynków. Ale to inna kultura i myślę, że w Europie nie ma szans do tego dojść, tym bardziej w Polsce.

Albo popatrzmy na wszechobecne na stronach fanfikowych spanikowane zaklęcia "Postaci i świat wykorzystany w tym tekście są wyłączną własnością Lucasa/Tolkiena/whatever, a ja nie czerpię żadnych korzyści materialnych z jego publikacji." No chyba tylko Amerykaninowi może przyjść do głowy, że ktoś czerpie korzyśni majątkowe z publikowania fanfików w sieci.

Słyszałam też o paranoidalnych pomysłach Lucasfilm Ltd zamykania stron fanowskich które - hhhh, zgroza! - wykorzystwały w nazwie strony jakieś słowo z filmu. Nie pamiętam szczegółów, ale idea była generalnie obłąkana, bo facet kazał likwidować strony, które tak naprawdę robiły mu darmową reklamę.

Achika

Wpisy: 446

Wysłany: 05-08-2005 08:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak mi się przypomniało - czy ktoś wie o ewentualnych żyjących spadkobiercach Adama Mickiewicza? Bo to podobno on wymyślił imię "Grażyna", noszone dziś przez całkiem spory odsetek populacji. Dopiero by było, gdyby ktoś zażądał odszkodowania od tych wszystkich kobiet*... Super śmiech Super śmiech Super śmiech

*czy raczej od ich rodziców, bo imienia nikt sam sobie nie nadaje, no ale to już szczegół.

Ring

Wpisy: 617
Nieobecny(a): Operacja Tolk Folk 2012 może...

Wysłany: 05-08-2005 10:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Achika napisał(a) (zobacz wpis):
Tak mi się przypomniało - czy ktoś wie o ewentualnych żyjących spadkobiercach Adama Mickiewicza? Bo to podobno on wymyślił imię "Grażyna", noszone dziś przez całkiem spory odsetek populacji. Dopiero by było, gdyby ktoś zażądał odszkodowania od tych wszystkich kobiet*... Super śmiech Super śmiech Super śmiech

Całkiem niedawno (miesiąc, dwa temu?) w prasie pisali:

Cytat:
Wileński sąd okręgowy odrzucił wniosek potomka Adama Mickiewicza, który uważa za bezprawne używanie bez zgody rodziny, imienia wieszcza w nazwie Fundacji Wspierania Współpracy Litewsko-Polskiej, działającej pod patronatem prezydenta Litwy.
Zdaniem Adama Goreckiego - Mickiewicza, Fundacja, która nie została powołana w celu popularyzacji osoby i twórczości poety, nie może nosić jego imienia. Zwraca uwagę, że potomkowie formalnie nie wyrazili zgody na używanie nazwiska Mickiewicza w nazwie Fundacji.

Komentarz chyba zbędny Uśmiech

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 05-08-2005 14:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Achika napisał(a) (zobacz wpis):

Słyszałam też o paranoidalnych pomysłach Lucasfilm Ltd zamykania stron fanowskich które - hhhh, zgroza! - wykorzystwały w nazwie strony jakieś słowo z filmu. Nie pamiętam szczegółów, ale idea była generalnie obłąkana, bo facet kazał likwidować strony, które tak naprawdę robiły mu darmową reklamę.

To w takim razie Rowling była mądrzejsza, bo zbeształa Warnera, że zagroził sądem 14 letniej fance, za umieszczenie w sieci strony z potterowymi nazwami, powiedziała im żeby się odczepili od dzieci.
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Temat: Amber idzie na wojnę - spadkobiercy Skibniewskiej żądają... (Strona 3 z 3)

Skocz do: