Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 5 z 5)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elring
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 284

Wysłany: 25-03-2005 21:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vainamoinen napisał(a):
Bodajże przedwczoraj wywiązała się między mną a Elring, w temacie Opowiadania do skrytykowania (po ludzku mówiąc: fanfiction) off-topikowa rozmowa na temat "Jakie przymiotniki tworzyć od >elfa<"? Elring uznała, że "elfi" i "elfowy", ja zaś że "elfi" i "elficki".

Wklej, proszę, cytat, z którego wynika, że za poprawne uznałam formy "elfi" i "elfowy", odrzucając "elficki"...
Napisałam, że wszystko zależy od kontekstu i zastosowania. Rozumiem to tak: np. "elfie miasto", ale "języki elfickie". Zdanie prof. Bralczyka bardzo cenię, ale nie jestem pewna, czy odrzuciłby przymiotnik "elfowy" w znaczeniu 'należący do elfa'. A takie znaczenie miałam na myśli, usprawiedliwiając autorkę opowiadania...

Poza tym, jeśli autor uzna za stosowne używać formy niepoprawnej, ale potrafi uzasadnić, dlaczego jej używa, to ma do tego pełne prawo. Chyba najlepszy przykład dał sam Tolkien, walcząc zaciekle o prawo do używania niepoprawnych form "dwarves" i "elvish" Uśmiech
Dla mnie wynika z tego jasno, że utwór literacki nie musi być zarazem podręcznikiem gramatyki.

Mam nadzieję, że teraz się zrozumieliśmy i nie będziemy się już sprzeczać o ten drobiazg.
Powrót do góry

Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 456

Wysłany: 25-03-2005 21:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elring napisał(a) (zobacz wpis):
Wklej, proszę, cytat, z którego wynika, że za poprawne uznałam formy "elfi" i "elfowy", odrzucając "elficki"...
Napisałam, że wszystko zależy od kontekstu i zastosowania.

Przepraszam, nie przeczytałem dokładnie.

Cytat:
Chyba najlepszy przykład dał sam Tolkien, walcząc zaciekle o prawo do używania niepoprawnych form "dwarves" i "elves" Uśmiech

Dość ryzykowne porównanie... Ale olać to, że tak napiszę.

Cytat:
Zdanie prof. Bralczyka bardzo cenię, ale nie jestem pewna, czy odrzuciłby przymiotnik "elfowy" w znaczeniu 'należący do elfa'.

Jeśli chcesz ostatecznie rozwiązać kwestię elficko-elfio-elfową, zawsze możesz zadzwonić do programu za tydzień albo wysłać list. Możesz też, wzorem Ruginwaldusa, skorzystać z poradni językowej PWN. Jak dla mnie jednak end of topic i z moich ust nie padną formy inne, niż "elfi" i "elficki" Język
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5674

Wysłany: 26-03-2005 02:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Vain i Elring, proponuje przeczytać tekst Marka Gumkowskiego, "Trudny wybór: elfy, elfowie, a może Elfy", w Aiglosie nr 3, s.42-46. Czy wyjaśni wszystkie wątpliwości i zachęci do zmiany zdania, nie wiem, ale M.Gumkowski, jest specjalistą (językoznawcą i tolkienologiem), a więc warto zapoznać się z jego opinią. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Temat: Elfy lub Elfowie - która forma jest poprawna? (Strona 5 z 5)

Skocz do: