Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 4 z 4)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dis
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 214

Wysłany: 13-10-2002 15:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wybaczcie, że nie nawiązuję do wypowiedzi konkretnych osób, a jedynie do wątkow dyskusji. Nasunęlo mi się parę spraw:
1. Tradycjaonalista i konserwatysta to nie całkiem to samo. Tradycjonalista wierzy, że świat można naprawić poprzez powrót do tradycyjnych wartości. W swoim negatywnym stosunku do współczesności przypomina "postepowca" tyle tylko, że postępowiec uważa, że receptą jest odrzucenie wyznawanych wartości i przyjęcie nowych. Konserwatysta natomiast przyjmuje świat jakim jest. Nie uważa za celowe zastanawianie się czy dobre już bylo czy dopiero będzie. Ewentualne zmiany chce wprowadzać z poszanowaniem dla wartości zastanych.
2. Co do pojęcia "ortodoksyjny" - to czesto rozumiane jest jako tradycjonalistyczny czy nawet fundamentalistyczny. Tymczasem "ortodoksyjny" to zgodny z powszechnie przyjętym poglądem, a w przypadku religii - z poglądem zaaprobowanym przez zwierzchników. W świetle ostatniego konfliktu Prymasa z Ojcem Rydzykiem, a także chłodnego, jak się wydaje stosunku Papieża do Radia Maryja - radio to nie jest zbyt ortodoksyjne.
3. Wracając do katolicyzmu Tolkiena - to z tego co czytałam w jego biografii (nie pamiętam niestety autora) - traktował on religię bardzo serio. Duzą wagę przywiązywał do spowiedzi (inaczej niż ma to miejsce na Zachodzie, chciał również aby jego zona równie gorliwie uczestniczyła w praktykach religijnych. Był jednoczesnie i ortodosyjnym i tradycjonalistą. Np. nie podobało mu się wprowadzenie jezyków narodowych zamiast łaciny, ale zmianę tę zaakceptował, będąc lojalny wobec Kościoła.
4. Tak wogóle to dyskusja jest nieco niebezpieczna bo może rozpętać lawinę pokrewnych tematów w stylu Uśmiech
Czy gdyby Tolkien zył tu i teraz to czy:

Podobałby mu się: Kwaśniewski/ Miller/ Lepper/ Giertych/ Kaczynski/ Walęsa/Olechowski/Michnik/Owsiak - nazwiska można zmieniac do woli ..

Podobalby mu się pomysł: wprowadzenia winiet/ likwidacji kas chorych itp.?

Na które ugrupowanie polityczne by głosował (czy wogóle szedłby do wyborów?

Kazdy moze wymyślec co innego. Chciałam jedynie zobrazować ewentualny przyszły rozwój tego typu dyskusji Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

Radagajs
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 27

Wysłany: 21-02-2005 10:19    Temat wpisu: Re: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
Jak ogolnie wiadomo, J.R.R. Tolkien byl katolikiem i to dosc ortodoksyjnym. A z takich wlasnie ludzi sklada sie dzis w Polsce czesc spoleczenstwa uznajaca wymieniona w tytule rozglosnie za jedynie sluszne okno na swiat... a w niektorych sytuacjach jego sluchanie jest nawet wrecz przymusowe: sluchaja go bowiem lotnicy Luftwaffe (RM nadaje m. innymi na falach krotkich z Bialorusi (z Polski juz nie moze) i tak sie jakos sklada, ze akurat identycznej czestotliwosci uzywaja samoloty sil zbrojnych naszych zachodnich sasiadow (zrodlo informacji -portal Gazeta.pl)).
Czy myslicie wiec, ze JRRT bylby tegoz radia zwolennikiem?

Ech , coraz bardziej dochodzę do wniosku , że jeśli by je krytykował , to z pozycji a'la Wałęsa... "bo wy to wszystko przeinaczacie , religię traktujecie z subtelnością kłonicy , a ja napisałem Wielką Powieść i pokazałem , że można subtelnie".
Powrót do góry

Mink_dragon
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 25

Wysłany: 23-02-2005 08:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A mi się wydje, że być moze zapoznała by się z RM, a póżźniej wydał swą opinie o nim i wtedy zdecydowałby się - słuchać czy nie. Ale sądze, że padłaby odpowiedz - "nie"

Stefan
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 15

Wysłany: 04-03-2005 12:12    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nawet jeżeli Tolkiena można nazwać ortodoksem (w sprawach wiary i innych), to na pewno nie oszołomem. Dlatego sądzę, że RM by nie słuchał, a nawet potępiał, tak samo jak potępiał hitleryzm szargający jego ukochaną historię i mitologię.

Kiedyś sam napisał:

"Moje polityczne poglądy skłaniają się coraz bardziej ku anarchii (rozumianej filozoficznie, oznaczającej zniesienie kontroli, a nie brodatych facetów z bombami) - lub ku "niekonstytucyjnej" monarchii." (tekst znalazłem na www.wladca.pl).

Pomijając tę wzmiankę o monarchii, całkowicie się z nim zgadzam. Precz z wyzyskiem!

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Temat: Czy JRRT sluchalby Radia Maryja, gdyby zyl teraz i tutaj? (Strona 4 z 4)

Skocz do: