Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Tolkien a polityka? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lastiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 69

Wysłany: 15-02-2002 21:52    Temat wpisu: Tolkien a polityka? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ja odnosłem wrazenie że Tolkien apolityczny nie był rozważając motyw 'Porządki w Shire"w którym sytuacja przypomina ustruj Komunistyczny w jak najczarniejszych barwach ale moze to jest tylko moje zdanie a może i wy odnieśliście takie wrażenie.
Powrót do góry

Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 349

Wysłany: 17-02-2002 16:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Autentycznie opadła mi szczęka.
A wracając do tematu, to wszelkie rozważanie "Władcy" w kategoriach politycznych jest jak najbardziej bezpodstawne i bezcelowem, jako że "Władca" nie zawiera alegorii! A więc nie może mieć jakiegokolwiek odniesienia do polityki. Zwłaszcza, że w Śródziemiu polityki nie ma! Zauważcie, że nie ma tam rozważań politologicznych i innych, jakie znajdziemy choćby, niedaleko szukając, u Sapkowskiego. Jeżeli cokolwiek na tym świecie może być NAPRAWDĘ apolityczne, to właśnie takim zjawiskiem nadnaturalnym jest "Władca Pierścieni".

Rokkondil
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 12

Wysłany: 18-02-2002 16:42    Temat wpisu: Tolkien a polityka? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Lastiel napisał(a):

Ja odnosłem wrazenie że Tolkien apolityczny nie był rozważając motyw 'Porządki w Shire"w którym sytuacja przypomina ustruj Komunistyczny w jak najczarniejszych barwach ale moze to jest tylko moje zdanie a może i wy odnieśliście takie wrażenie.

Ech, bardziej przypomina to drwinę z biurokracji - takie "małe zło" Z przymrużeniem oka
Ale w sumie to jestem Jestem przeciw takim interpretacjom
Powrót do góry

Monisia

Wpisy: 349

Wysłany: 18-02-2002 19:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mi się wydaje, że to przypadek. Bo pamiętajcie, że intencją Tolkiena było stworzenie świata alternatywnego, wolnego od zgubnych wpływów naszego świata. A skoro tak, to jakże mógł umieszczać w swoim dziele komunizm? Zwłaszcza, że, będę to powtarzała z uporem godnym lepszej sprawy, Tolkien nienawidził alegorii. Dlaczego to tak trudno przyjąć do świadomości? Skrzywienie

Watcher

Wpisy: 643

Wysłany: 19-02-2002 00:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Monisia napisał(a):

Mi się wydaje, że to przypadek. Bo pamiętajcie, że intencją Tolkiena było stworzenie świata alternatywnego, wolnego od zgubnych wpływów naszego świata. A skoro tak, to jakże mógł umieszczać w swoim dziele komunizm? Zwłaszcza, że, będę to powtarzała z uporem godnym lepszej sprawy, Tolkien nienawidził alegorii. Dlaczego to tak trudno przyjąć do świadomości? Skrzywienie

W zasadzie masz rację, ale nie jest to jednak chyba do końca takie proste. Nie sądzę aby mając zamiar napisać najbardziej nawet eskapistyczną książkę można było odciąć się od swoich przekonań, wyobrażeń i doświadczeń. Dlatego czasem takie małe alegorie wychodzą same z siebie, choć nie były tworzone z premedytacją. Bo czy Shire nie jest odbiciem sielskiego dzieciństwa JRRT? A Wojna O Pierścień w jakimś tam stopniu piekła ofensywy nad Sommą? Dlatego też uważam, że polityczne poglądy Mistrza w jakimś tam stopniu przeciekły do książki, nie chcę mi się jednak na razie ich wywlekać Uśmiech

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Tolkien a polityka? (Strona 1 z 1)

Skocz do: