Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Współczuje ślimakom i wszelkim stworzeniom, które dźwigają swoje domy na własnych plecach." Frodo, Władca Pierścieni

Temat: Dom Tolkiena uznano w UK za miejsce historyczne (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Goku
Ka-Me-Ha-Me-Ha!

Wpisy: 1231

Wysłany: 25-11-2004 15:37    Temat wpisu: Dom Tolkiena uznano w UK za miejsce historyczne Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

onet.pl napisał(a):

Dom Tolkiena uznano za miejsce historyczne

Dom na przedmieściach Oksfordu, w którym John Ronald Reuel Tolkien mieszkał przez 16 lat i pisał słynną trylogię "Władca pierścieni", został uznany za budynek historyczny - poinformował sekretarz stanu ds. dziedzictwa Andrew McIntosh.

"Budynki są zazwyczaj klasyfikowane ze względu na jakość architektury lub ich wyjątkowość - powiedział McIntosh. - Ale możemy również zaliczać do dziedzictwa kultury budynki związane ze słynnymi ludźmi lub wydarzeniami ważnymi dla historii naszego kraju".

Dom profesora Tolkiena (1892-1973) jest dobrym przykładem - dodał McIntosh precyzując, że budynek, od kiedy zamieszkał w nim autor "Władcy pierścieni", nie przeszedł większych modyfikacji.

J.R.R. Tolkien mieszkał w tym domu w latach 1930-1947, w czasach, kiedy wykładał literaturę staroangielską w Oksfordzie i pracował nad trylogią.

W domu pod numerem 20 przy Northmoor Road, wybudowanym w roku 1924 dla Basila Blackwella, znanego wydawcy i księgarza, powstały również inne tolkienowskie dzieła - "Rudy Dżil" i esej "O baśniach".

W Wielkiej Brytanii status dziedzictwa narodowego przysługuje około 400 tysiącom budynków.

Źródło: http://info.onet.pl/1013528,69,1,0,120,686,item.html

Zarąbiste Maszoleum Jestem rozwalony zrobili z domu Mistrza Uśmiech ale lepsze to niż gdyby miał być kiedyś zburzony: bo nam panie, drogę do supermarketu zagradzał

thingrodiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 25-11-2004 20:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mnie zawsze troche dziwia tego typu akcje. Ludzie laza po domu, bo ktostam kiedys zyl i pisal. I co z tego? Podejrzewam, ze dom sie jakos szczegolnie nie wyroznia. Chyba jestem zbyt sceptyczna, zeby sie radowac.
PS A Onet oczywiscie WP nazwal trylogia, hmpf! (nie moglam sie powstrzymac)

Riand
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 26-11-2004 10:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thingrodielu nie sądzisz, że to cudowne uczucie odwiedzić dom, pokój-gdzie powstawało Śródziemie....
Cóż dom za piekny nie jest.....ale liczy się sama symbolika tego miejsca chwała wam, chylę czoła, dzięki
Powrót do góry

thingrodiel
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 58

Wysłany: 26-11-2004 13:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

No wlasnie jakos nie. Zeby ten dom chociaz duch Tolkiena nawiedzal, to by jeszcze bylo zachecajace Z przymrużeniem oka jako ze zawsze chcialam Mistrza zapytac o pewne dreczace mnie pytanie. Ale wiesz... Dom jak dom.

Adiemus
One Ring - One TolkFolk :)

Wpisy: 1992

Wysłany: 26-11-2004 14:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie ma innego wyjścia, jak tylko pojechać i sprawdzić, czy nawiedza Tom Bombadil

Daaawno temu, kiedy jeszcze Świat był młodszy i piękniejszy, byłem w domu Mozarta w Pradze. Duch mnie nie nawiedził, ale w ogrodzie przyjemnie siedziało się na zabytkowych ławeczkach, dumając o tym, że Wolfgang Amadeusz też na tej ławeczce trzymał swoją odwrotną stronę... Język

Powrót do góry

Pirix
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 30

Wysłany: 26-11-2004 18:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja bym chętnie kiedyś odwiedził dom Mistrza. Pewnie to nie będzie w najbliższym czasie możliwe, ale może kiedyś. Chciałbym zobaczyć w jakich warunkach tworzył, jaki był wygląd, wyposażenie pokoju, w którym pisał(gdyż wnioskuje, że zostało zachowane orginalne). Rozmowy z duchami jakoś specjalnie ciekaw nie jestem, ale gdyby nadażyła się taka okazja to pewnie o kilka rzeczy chciałbym ducha Profesora Tolkiena zapytać.

Piłeś - nie jedź,
nie piłeś - dobrze zrobiłeś.
Powrót do góry

Szagrat
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 39

Wysłany: 26-11-2004 23:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chciałbym kiedyś odwiedzić to miejsce gdzie powstały moje ulubione książki.... gdzie powstał ten świat... cóż ciekawe ile będą sobie za wstep liczyć i czy będą pamiątki do kupienia np. fotografia z rękopisem Silmarillionu Super śmiech

Riand
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 62

Wysłany: 27-11-2004 12:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Szagrat napisał(a) (zobacz wpis):
cóż ciekawe ile będą sobie za wstep liczyć i czy będą pamiątki do kupienia np. fotografia z rękopisem Silmarillionu Super śmiech

Wstęp będzie napewno dorgi....
Wiesz my sprawę Tolkiena traktujemy bardziej sentymentalnie....jest to nasz Mistrz itd.ale dla ludzi, którzy mają prawa do jego spuścizny to po prostu biznes....
Cóż busisnes is buisnes-pamiątki napewno będą...
Jak w te wakacje jadę do Anglii do pracy to spróbuję domek Tolkiena odwiedzić Uśmiech -wie ktoś jak daleko jest do niego od Nottingham, gdzie będę pracował?
Kurczę byłem w Anglii półtora roku temu, ale wtedy o takich odwiedzinach nie pomyślałem....
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Dom Tolkiena uznano w UK za miejsce historyczne (Strona 1 z 1)

Skocz do: