Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

Temat: dziwy z hobbita :) (Strona 2 z 2)

Idź do strony Poprzednia  1, 2
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
linnea
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 04-06-2003 20:41    Temat wpisu: Hobbit.. Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

To jasne,że chodzi o jakiś banał...chyba nie oczekujesz,że biblioteka wymyśla ambitne pytania? Dla nich to ejst taka podnieta,że "konkurs o Hobbicie",a tak naprawdę to nawet ja znam kilka opowiedzi.. Śmiech
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 04-06-2003 21:54    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

troche oftop, ale pomyslalem, ze dobre do posmiania sie z oristity tych pytan:
Tolkienada. odp. do 10.06 w bibl.

1.jaki ksztalt mialy frontowe drzwi domu Bilba?
2.jak nazywala sie rodowa siedziba Bilba?
3.dlaczego hobbici nie uzywaja obuwia?
4.po co zorganizowana zostala wyprawa przez krasnoludy? podaj dwa powody.
5.ktorym uczestnikiem wyprawy zostal Bilbo?
6. jaki przydomek nadały krasnoludy Bilbo?
7.jakie dwa przedmioty przekazal Gandalf Thorinowi przed wyprawaw domu Bilba?
8. kto zdawal sie znac zawartosc spizarni rownie Bilba tak dobrze jak sam wlasciciel?
9.jakie miasto zalozyli przodkowie krasnoludow pod Gora?
10.jak nazywala sie gospoda, w ktorej kompania Thorina czekala na Bilba?
11. w co trole zlapaly wszystkie krasnoludy?
12.dlaczego trolle musza wracac przed switem pod ziemie?
13.jak krasnoludy nazywaly Gandalfa?
14.jak nazywal sie miecz Gandalfa?
15.jak nazywal sie miecz Thorina?
16.jak nazywal sie miecz Bilbo Bagginsa?
17.kiedy byl widoczny sekretny napis na mapie Thorina?
18.co w ciemnosciach, uciekajac przed goblinami, znalazl Bilbo?
19.czym zywil sie Gollum?
20.co stanowilo najwiekszy skarb dla Golluma?
21.co stracil Bilbo w czasie ucieczki z Gór Mglistych?
22.jaka czarodziejska moc mial pierscien Golluma?
23.gdzie kompania Thorina uciekla przed wargami i goblinami?
24.kto uratowal krasnoludy przed wargami i goblinami?
25.jaka byla najbardziej niezwykla cecha Beorna?
26.czym zywil sie Beorn?
27.czego w mysl przestrogi nie Gandalfa, miala nie robic kompania Thorina w Mrocznej Puszczy?
28.dlaczego nie wolno bylo pic wody z potoku, plybnacego w Mrocznej Puszczy?
29.ktory krasnolud stal sie ofiara wody z potoku, w Mrocznej Puszczy?
30.w jaki sposob kompania przedostala sie na druga strone potoku w Mrocznej Puszczy?
31.w jaki sposob pajaki uwiezily krasnoludy?
32.kto uwolnil krasnoludy z niewoli pajakow?
33. w jaki sposob Bilbo i krasnoludy uciekli z palacu krola elfow?
34.o jakiej porze roku kompania dotarla do Samotnej Gory?
35.kto wychwalal, zwracajac sie do Smauga, jego wspaniala kamizelke z diamentow?
36.jaki klejnot schowal Bilbo do kieszeni, kiedy badal wnetrze Samotnej Gory?
37.gdzie cala kompania ukryla sie przed Smaugiem?
w jakim miejscu na ciele Smaug mial swoj slaby punkt?
39.kto zabil Smauga?
40.kim byl Roak?
41.kogo Thorin wezwal na pomoc w obronie Samotnej Góry?
42. jaka czesc skarbu mial otrzymac Bilbo od kompanii Thorina za udzial w wyprawie?
43.co Bilbo oddal Bardowi, aby uniknac wojny o skarb?
44.kto walczyl przeciwko sobie w bitwie pieciu armii?
45.ilu krasnoludow zginelo w bitwie pieciu armii?
46.kto zostal krolem pod Gora po zabiciu smoka?
47.co Bilbo zabral ze soba do domu ze skarbca?
48.co zastal Bilbo w domu, kiedy wrocil z wyprawy?
49.ile czasu, w przyblizeniu, zajela Bilbowi droga do Samotnej Góry i z powrotem?
50.jacy dwaj przyjaciele odwiedzili Bilbo w kilka lat po wyprawie?

pogrubione pytania uwazam za niepewne...
9. to chyba Moria, bo innych miast krasnoludzkich w "Hobbicie" nie pamietam.
13. to dla mnie Tharkun Z przymrużeniem oka, ale bibce uparcie utrzymuja, ze to ma byc tylko z tej ksiazki...

Villentretenmerth
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 177

Wysłany: 11-06-2003 10:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Thoronnil napisał(a):
Masz rację, bo Krasnoludy miast nie budowały. Pytanie zostało błędnie sformułowane, bo miasto Dal (o które tu zdaje się chodzi), zostało założobe przez ludzi, którzy się w tę dolinę sprowadzili, co można sprawdzić w książce (scena w BagEnd, kiedy opowiadają sobie o skarbie Smauga)
Doppler zarzucił Villentretenmerthowi rasizm, szowinizm i brak elementarnego pojęcia o istocie dyskusji. Urażony Villentretenmerth przybrał więc na chwilę postać smoka, niszcząc trochę mebli i doprowadzając do ogólnej paniki.
Powrót do góry

Thoronnil
Orzeł Manwego

Wpisy: 333

Wysłany: 11-06-2003 21:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Villentretenmerth napisał(a):
Thoronnil napisał(a):
Masz rację, bo Krasnoludy miast nie budowały. Pytanie zostało błędnie sformułowane, bo miasto Dal (o które tu zdaje się chodzi), zostało założobe przez ludzi, którzy się w tę dolinę sprowadzili, co można sprawdzić w książce (scena w BagEnd, kiedy opowiadają sobie o skarbie Smauga)

fajnie. skasowal mi sie post pisany chyba z 20minut.

masz calkowita racje jesli chodzi o Dale. ale przejde do rzeczy.
dzis byly wyniki. mam tylko 45.5pkt na 50, mimo ze obstawialem 49.
a wszystko z powodu winy bibliotekarki, ktora nawet nie wiedziala, iz na rynku jest inne tlumaczenie niz Skibniewksiej i stwierdzila, ze nie szukala jakichs nowinek po sklepach. moj kolega chyba zostal najbardziej niesprawiedliwie oceniony. napisal "arcykamien thraina" a ona na to"arcyklejnot thraina" nawet nie wiedziala, ze w oryginale ejst "arcystone" Nic nowego.
inne bledy:
pyt.7 "mapa +kluczyk Thraina" a bibca : "mapa + srebrny kluczyk Thraina".(minus pol pkt)
pyt.9 "napisalem "moria" a ona: "wesole miasto Dal" Pserwa. no comments bo chyba bym nie wytrzymal tu. (minus 1 pkt)
pyt.13 napisalem kilka okreslen + Tharkun a ona "wedrowny czarodziej" Nic nowego pachnie mi tu neolotranslatem skibniewskiej Pserwa. (minus pol pkt).
pyt.15 tego bledu tez jej nie wybacze napisalem "orcrist - siekacz goblinow" a ona "pogromca goblinow" - i znow wplyw nieznania Braiter Nic nowego (minus pol pkt)
pyt.18 kocham to : napisalem "pierscien" a ona "zaczarowany pierscien". (minus pol punktu)
pyt.26 "miod +smietana + chleb" ona : "miod+smietana"
pyt. 36 tu nie wiem czy mi tez odjela za arcykamien, nie pamietam, jak napisalem Uśmiech
pyt. 40 ostrre Uśmiech "kruk, syn carca" ona: "wielki kruk"
pyt. 47 "2 skrzynki : pelna zlota, pelna srebra" "2 skrzynki + kolczuga"

w piatek ide negocjowac jeszce... poki co na pocieszenie powiedziala, ze to b. dobry wynik i ze beda nagrody ksiazkowe... co mi po nagrodzie, skoro chcialem satysfakcje ze zwyciestwa? Nic nowego

Ostatnio zmieniony przez Thoronnil dnia 10-04-2004 22:16, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry

Vilva
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 191

Wysłany: 05-08-2003 07:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Następna rzecz z Hobbita, zauważona w sprawie goblinów (ale nie znam wersji H oryginalnej): gdy uwięziły krasnoludów i Bilba, odebrały Thorinowi Gondoliński miecz i nie brzydziły (ani nie bały) się go dotknąć ani oglądać (choć szef wściekł się na widok rzeczonego miecza). Czy w poniżej podanych sprawach są niespójności(?):
1. Gobliny może i są niedbałe i brudne, ale nie głupie, nie wyobrażam sobie, że spętaliby więźniów, nie zabierając im broni, szczególnie, że zabrały kuce i inne wyposażenie
2. Chwilę później, gdy Gandalf narobił zamieszania, by więźniowie mogli się uwolnić, napisane jest, że wyrwał rzeczony miecz z rąk osłupiałego dowódcy goblinów
3. Jeszcze chwilę później, w czasie ucieczki, gobliny zmykają w panice na sam widok gondolińskiego oręża
Zatem:
Z czego wynika wyżej opisana panika złych stworów przed rzeczami elfiej roboty i czemu nie przeszkadza to wziąć w rękę takiej rzeczy (nie używali chyba rękawic ochronnych...)? Myślałam kiedyś że to strach przed ogromną mocą "psychiczną", "aurą dobra", pochodzącą od szlachetnych elfów. Wskazywały mi na to reakcje na same elfy (np. Nazgul zwiewa zaprzestając węszenia za Frodem, gdy z dala rozległ się śpiew i zabłysło światło wędrujących elfów) oraz na inne elfie przedmioty (np. światełko Galadrieli, elfia lina). No i sama niewiem, co o tym myśleć. Czy ktoś ma jakieś sugestie?

maeglin
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 126

Wysłany: 09-01-2004 20:08    Temat wpisu: płazcze i kaptury ;D Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

"Mój" dziw z Hobbita bynajmniej nie jest stone-giantsowym problemem niemniej odkąd zaczełam czytac Hobbita ponownie bardzo mnie intrygyje Diabelski uśmiech

Pieczeń Barania napisał(a):
Nie badź taki dokładny - odezwał się Dwalin - i nie przejmuj się drobiazgami. Nim dobrniemy do celu podróży, nauczysz sie obywac bez chustki do nosa i bez wielu innych rzeczy. jezeli zaś chodzi o kapelusz, mam w kuferku zapasowy kaptur i płaszcz.

Czyżby kaptury występowały jako oddzielna cześć garderoby? Pserwa czy też jest to jedynie powstały na skutek przypadku lub tłumaczenia dziwne wyrazenie Uśmiech Nie mam obecnie dostępu do Hopbbita w orginale i byłabym wdzięczna gdyby ktoś sypnął cytatem Elfik
A może gdzieś jeszcze spotykamy się z 2 częsciowymi płaszczami krasnoludów? Diabelski uśmiech

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 09-01-2004 21:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

kaptury w strojach "mediewalnych" jak najbardziej wystepuja oddzielnie, bez plaszczy. Sama taki porzyczylam na TF od Valhalli Uśmiech
poz
tal
Powrót do góry

Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 450

Wysłany: 16-01-2006 23:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

maeglin napisał(a):
Czyżby kaptury występowały jako oddzielna cześć garderoby? czy też jest to jedynie powstały na skutek przypadku lub tłumaczenia dziwne wyrazenie Nie mam obecnie dostępu do Hopbbita w orginale i byłabym wdzięczna gdyby ktoś sypnął cytatem
A może gdzieś jeszcze spotykamy się z 2 częsciowymi płaszczami krasnoludów?

Wiele czasu minęło od zadania pytania Z przymrużeniem oka ale odpowiedź akurat teraz rzuciła mi się w oczy.

Rzecz rozgrywa się w sieni Bag End. Uśmiech

J.R.R. Tolkien, Hobbit, napisał(a):
Nikogo nie brakuje - rzekł Gandalf, spoglądając na trzynaście wiszących rzędem kapturów - a były to kaptury odświętne, wizytowe, odpinane od płaszczy - i na swój własny kapelusz obok nich.

Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2

Temat: dziwy z hobbita :) (Strona 2 z 2)

Skocz do: