Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

Temat: Pochodzenie nazw postaci z dziel Tolkiena (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beorn
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 19

Wysłany: 08-02-2003 09:52    Temat wpisu: Pochodzenie nazw postaci z dziel Tolkiena Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wszyscy wiemy ze Tolkien tworzac Srodziemie i jego mieszkancow garsciami czerpal z mitologii ludow nordyckich . Wyczytalem taka ciekawostke z tym zwiazana ze imiona krasnoludow z Hobbita sa zywcem wziete z "Eddy poetyckiej " zbioru piesni staroislandzkich zawartych w trzynastowiecznym tekscie islandzkim , chodzi mi konkretnie o : Durina , Dwalina , Daina , Bifura , Bofura , Bombura , Nori'ego , Thorina , Throra , Thraina , Fili'ego , Kili'ego , Fundina , Gloin'a , Dori'ego i Ori'ego . Dalej nazwa Mrocznej Puszczy - Mirkwood pojawia sie w islandzkiej sadze zatytulowanej "Krol Heidrek Madry" . Czarodziej Gandalf wystepuje w sadze "O Halfdanie Czarnym" . Sam Mistrz skomentowal to w ten sposob :
"Dalem Krasnoludom autentyczne staroskandynawskie imiona znajdujace sie w staroislandzkich tekstach . Nie zeby moje krasnoludy byly rzeczywiscie takie same jak krasnoludy stworzone przez wyobraznie staroskandynawska , ale w starych epickich poematach znajduje sie po prostu wiele atrakcyjnych krasnoludzkich imion . "

Nic dodac , nic ujac Uśmiech

Chcialbym sie jeszcze spytac czy ktos moze czytal te sagi , albo czy ktos wie czy zostaly przetlumaczone na polski ?
Powrót do góry

yossariana
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 106

Wysłany: 10-02-2003 15:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czytałam. Zostały przetłumaczone, ja osobiście mam wydanie BN-owskie. Jako ciekawostkę podam, że 'balrog' - choć nie dosłownie również stamtąd pochodzi, a oznacza 'ciemny ogień'. Jeżeli bohater chciał zdobyć dziewicę, musiał przebyć ów ogień, który ją chronił. Śmiech
He, he, Barlog Obrońca Dziewic! Złośliwy uśmiech Kto by pomyślał!
Pozdrawiam.

Powrót do góry

TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1764

Wysłany: 15-05-2003 17:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

yossariana napisał(a):
Czytałam. Zostały przetłumaczone, ja osobiście mam wydanie BN-owskie. Jako ciekawostkę podam, że 'balrog' - choć nie dosłownie również stamtąd pochodzi, a oznacza 'ciemny ogień'. Jeżeli bohater chciał zdobyć dziewicę, musiał przebyć ów ogień, który ją chronił. Śmiech
He, he, Barlog Obrońca Dziewic! Złośliwy uśmiech Kto by pomyślał!
Pozdrawiam.

czy w tym wydaniu BNu sa tez "Saga o Heidreku" i "saga o Halfdanie" ?
Bo Edde z BN znam, ale nie widzialam tamtych. Jesli sa, to nie wiesz gdzie mozna kupic ? Moze jest jakis sklep wysylkowy BNu ?
poz
tal

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Pochodzenie nazw postaci z dziel Tolkiena (Strona 1 z 1)

Skocz do: