Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

Temat: TTT: Dzieło, arcydzieło, kicz ? (Strona 1 z 3)

Idź do strony 1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Brehon

Wpisy: 1765

Wysłany: 08-02-2003 03:42    Temat wpisu: TTT: Dzieło, arcydzieło, kicz ? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po trzecim ogladnieciu Dwu Wiez, zaczynam sie zastanawiac czy te 2 filmy to dzielo, arcydzielo czy kicz, a moze piekny kicz ? Albo dzielo nieudane ? Prawie udane ale nie calkiem ? Arcydzielo gatunku czy moze filmow wogole ?
Jak sadzicie ?
poz
tal

brak62
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 186

Wysłany: 08-02-2003 11:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obydwa filmy to dzieło P. Jacksona oparte na książce J.R.R. Tolkiena Złośliwy uśmiech Oczywiście, że filmy to.................*
---------
* wstaw co chcesz!
Powrót do góry

Eruwaedh
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 08-02-2003 11:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

IMHO jest to w pewnym sensie arcydzieło bo nikt w historii kina (do tej pory) nie zrealizował takiego przedsięwzięcia jakim jest "Władca Pierścieni". Za to brawa dla PJ. Niestety "Dwie Wieże" odbiegają troche od książki- wydaje mi się że tracą "ducha Tolkiena"... patrząc z jednaj strony to arcydzieło a z drugiej strony możemy uznać za piękny kicz.
Jednakże ja wybiorę arcydzieło, gdyż film nigdy nie będzie książką.... ale jest to arcydzieło wśród filmów bo nie ma co porównywać z książkami Tolkiena.
Sumujaz z tej paplaniny...
film jest dziełem wśród filmów
książka arcydziełem wśród książek.
(jak ktoś mnie zrozumiał to się cieszę Język)

A han noston ne gwilith...
Powrót do góry

Denethor
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 59

Wysłany: 08-02-2003 12:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Eruwaedh napisał(a):
IMHO jest to w pewnym sensie arcydzieło bo nikt w historii kina (do tej pory) nie zrealizował takiego przedsięwzięcia jakim jest "Władca Pierścieni".

A gdyby powstał film o życiu towarzyskim lancetników morskich to też uznałabyś go za arcydzieło tylko dlatego, że nikt czegoś takiego wcześniej nie nakręcił? Jestem rozwalony Oczko Z przymrużeniem oka Super śmiech Bez przesady.

Dla mnie film Petera Jacksona jest po prostu dobrym filmem, z pięknymi zdjęciami, wspaniałymi krajobrazami, świetnie ucharakteryzowanymi aktorami, z ciekawym (choć odmiennym niż w książce) klimatem i nic poza tym. Żadne z tego filmu arcydzieło. Przynajmniej takie jest moje zdanie.

Now show me how to live.

http://republika.pl/fallout_rpg/
Powrót do góry

Eruwaedh
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 51

Wysłany: 08-02-2003 12:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Łukasz napisał(a):
A gdyby powstał film o życiu towarzyskim lancetników morskich to też uznałabyś go za arcydzieło tylko dlatego, że nikt czegoś takiego wcześniej nie nakręcił? Bez przesady.

Tego już bym nie nazwała arcydziełem... podkreślam, że to moja opnia.... a "Władca Pierścieni" to nie film o życiu towarzyskim lancetników... sorry ale to głupie porównanie. Jestem rozwalony

A han noston ne gwilith...
Powrót do góry

Elanor
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 365

Wysłany: 08-02-2003 12:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z pewnością arcydzieło gatunku... Zaś ogólnie powiedziałabym - dzieło prawie udane (traktując obie części jako całość).

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5902

Wysłany: 08-02-2003 13:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Elanor napisał(a):
Z pewnością arcydzieło gatunku... Zaś ogólnie powiedziałabym - dzieło prawie udane (traktując obie części jako całość).

Zgadzam się z przedmówczynią, że jest to arcydzieło gatunku. Żaden z dotychczasowych filmów fantasy nie dorównuje mu, nie tylko zresztą skalą i ilością zaangażowanych środków. Ten film przekonuje. Wiemy, że oglądamy świat fikcyjny, ale reagujemy na niego, jak na rzeczywisty.
Warto też zwrócić uwagę, że mimo skali zastosowanych środkow technicznych i efektów sepcjalnych, nie przygniatają one filmu, co w wielu ostatnich produkcjach stalo się normą.
Jako dzieło sztuki filmowej (ktora zawsze była i będzie sztuką jarmarczną), jest to dzieło wybitne. Nie na tyle by zrewolucjonizować sztukę, ale na pewno odciśnie swoje piętno. To powrót do na prawdę wielkich produkcji i dowód, że nawet dzisiaj mogą się sprzedać. To nowatorstwo, w pracy kamerą i ujęciami, to wreszcie nowatorstwo batalistyczne.
Jako ekranizacja, mi się podoba, choć przyznaję, że pozostawia sporo do życzenia. Na pewno mogłaby być lepsza i wierniejsza. Pozostaje tylko pytanie, czy byłby to wówczas lepszy film?

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii

Wpisy: 302
Nieobecny(a): duchem

Wysłany: 08-02-2003 16:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

TTT jest IMO jako film dziełem wyróżniającym się spośród innych, choć nie zaryzykowałbym określenia "arcydzieło". Na pewno jest razem z FOTR najlepszym filmem w swoim gatunku, na pewno czyni z fantasy pełnoprawny gatunek filmowy i sprawia, że może wreszcie fantasy przestanie być traktowane przez wielu jak nic niewarty odłam literatury i filmu. TTT jest rewolucyjny jeśli chodzi o sceny batalistyczne i stawia innym produkcją poprzeczkę bardzo wysoko. Jako ekranizacja jest IMO idealny. Nie umiem sobie wyobrazić, w jaki inny sposób możnaby zekranizować "Dwie Wieże" utrzymując napięcie i zainteresowanie widza, a jednocześnie nie pomijając zbyt wielu wątków.

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Film Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Temat: TTT: Dzieło, arcydzieło, kicz ? (Strona 1 z 3)

Skocz do: