Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Miejcie nadzieję, ze w końcu nawet najbłahsze z waszych pragnień wyda owoce." Posłowie Valarów do Numenorejczyków, Silmarillion


Temat: Chronologia Ardy (Strona 36 z 37)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 18-12-2018 09:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dodałem do kompletu map Shire - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141550#141550 sklejoną z Atlasu Fonstad mapę Eriadoru - głównie Shire po 1452 roku IV Ery w/g kalendarza Shire - aż do Tower Hills - Wiezowych Wzgórz
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 02-03-2019 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dalsza część chronologii.

48 1469 Samwise Gamgee zostaje wybrany burmistrzem Shire po raz siódmy i ostatni.

55 1476 w Dzień Środka Roku/Midyear's Day podczas Wolnego Jarmarku/Free Fair urządzanego tradycyjnie co roku na Białych Wzgórzach/White Downs, będący w wieku dziewięćdziesięciu sześciu lat Samwise Gamgee kończy swoją siódmą siedmioletnią i ostatnią kadencję burmistrza Michel Delving /Shire.

61 1482 w Dzień Środka Roku/Midyear's Day umiera Rose/Róża Gamgee, żona Samwise’a..
22 września dzień urodzin Bilba i Froda, tego dnia sędziwy – 101 letni Samwise opuszcza Bag End, które zostawia synowi, Frodowi. W ciągu następnych dni wędruje i przybywa do Wieżowych Wzgórz/Tower Hills, gdzie żegna się z córką Elanor. Ofiarowuje jej Czerwoną Księgę, później przechowywaną przez ród Fairbairnów. Istnieje w tym rodzie tradycja, pochodząca od Elanor, że Samwise opuścił Wieże i odszedł do Szarych Przystani, by odpłynąć za Morze jako ostatni z Powierników Pierścienia.

63 1484
Wiosną tego roku goniec z Rohanu przyniósł do Bucklandu wiadomość, że król Éomer pragnie raz jeszcze spotkać się z panem Holdwine’em („Jak mówią stare pieśni Marchii, księżniczkę wspomagał giermek króla Théodena, który także nie był „mężem” w naszym rozumieniu, bo pochodził z niziołków z dalekiego kraju; Éomer nadał mu honory w Marchii i obdarzył go nowym imieniem Holdwine - Łaskawy Przyjaciel. Ten Holdwine to oczywiście nie kto inny jak Meriadoc Wspaniały, Dziedzic Bucklandu”), czyli Meriadoc Brandybuck. Meriadoc był już stary (miał 102 lata), ale wciąż krzepki. Po naradzie ze swym przyjacielem Thanem/Peregrinem Tookiem obaj przekazali synom mienie i urzędy i przeprawili się przez Bród Sarn. Nigdy więcej nie wrócili do Shire. Ponoć Meriadoc udał się do Edoras i był z królem Éomerem, gdy umierał on jesienią tego roku. Następnie Meriadoc i Than Peregrin wyruszyli do Gondoru i spędzili w tym królestwie resztę lat, jakie im pozostały, a gdy zmarli, złożono ich ciała w grobowcach przy Rath Dínen wśród najznakomitszych mężów Gondoru.
Wiosną 63 1484 po odjeździe Meriadocka i Peregrina, niewymieniony z imienia syn Meriadoca zostaje Dziedzicem Bucklandu, a syn Peregrina - Faramir Took I zostaje 33 Thanem Shire.
Jesienią tego roku po śmierci Éomera w wieku 93 lat, królem Rohanu zostaje jego syn Elfwine.

64 1485 Merry i Pippin osiedlają się na stałe w Gondorze, w Minas Tirith w gościnie u Króla Elessara, Pippin ofiarowuje Elessarowi Czerwoną Księgę z Periannów – czyli kopię Księgi Thana.
Cytat:
Oryginał Czerwonej Księgi nie zachował się, lecz na szczęście sporządzono wiele jego kopii, szczególnie pierwszego tomu, na użytek potomstwa dzieci Imć Samwise’a Gamgee. Najbardziej interesująca kopia ma jednak inną historię. Przechowywano ją w Wielkich Smajalach, lecz przepisana została w Gondorze, zapewne na polecenie prawnuka Peregrina, a ukończono te pracę w roku 1592 według Kalendarza Shire’u (172 Czwartej Ery). Skryba załączył następującą adnotację: Findegil, pisarz królewski, prace tę ukończył w 172 roku Czwartej Ery. Jest to dokładna kopia księgi thana z Minas Tirith, ta zaś była sporządzoną na rozkaz króla Elessara kopią Czerwonej Księgi z Periannów, ofiarowaną królowi przez Peregrina po jego powrocie do Gondoru w 64 roku Czwartej Ery. Tak więc była to najwcześniejsza z kopii Czerwonej Księgi i zawierała wiele fragmentów później pominiętych lub zagubionych. W Minas Tirith wprowadzono do tekstu liczne adnotacje i poprawiono błędy, zwłaszcza w imionach własnych, wyrazach i cytatach z języków elfów; dołączono również w skróconej wersji te części „Opowieści o Aragornie i Arwenie”, które nie dotyczyły historii Wojny. Autorem pełnego tekstu tej legendy był ponoć Barahir, wnuk namiestnika Faramira, a spisana została ona w jakiś czas po zgonie króla. Największa jednak wartość kopii Findegila polega na tym, że tylko w niej zamieszczono „Przekłady z języka elfów” dokonane przez Bilba. Dzieło to liczy trzy tomy”
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 23-03-2019 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

67 1488 śmierć Księcia Elphira, syna Imrahila. Syn Elphira, Alphros zostaje dwudziestym czwartym Księciem Dol Amroth.

ok. 70 1491 około tego roku umierają w Gondorze Meriadoc Brandybuck i Peregrin Took, obaj zostają pochowani w Rath Dínen – patrz mapka i wizualizacji Minas Tirith przy wydarzeniach z 15.03.3019 - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141043#141043 .

Z WP Dodatek B Kronika lat napisał(a):
„Master Meriadoc... and Thain Peregrin went to Gondor and passed what short years were left to them in that realm, until they died and were laid in Rath Dínen among the great of Gondor.”


Rath Dínen – "Cicha Ulica", "Uświęcone Miejsce" w Minas Tirith, centralna aleja grobowców Gondoru. Był to obszar na przewężeniu za szczytem miasta leżący na V poziomie, na zboczach Mindolluiny. Prowadziła tam droga otoczona murami wiodąca z VI poziomu mijając piąty poziom wzgórza straży i nad 4 poziomem, rozszerzająca się potem w cmentarz. Do alei tej prowadziła ozdobna brama Fen Hollen, która była strzeżona przez odźwiernego i otwierano ją tylko na pogrzeby królów albo namiestników. W Rath Dinen mieściły się tak zwane "Dom Królów" oraz "Dom Namiestników" a także inne zdobione groby. W alei tej pochowani zostali także Merry i Pippin. Zostało tam złożone martwe Białe Drzewo po odnalezieniu młodej sadzonki na zboczach góry.

80 1501 narodziny Hardinga ze Wzgórza/Harding of the Hill/Harding Gardner, prawnuczka Sama Gamgee.

82 1503
śmierć Faramira w wieku 120 lat, jego syn Elboron zostaje Księciem Ithilien i Namiestnikiem Króla Elessara.

91 1512 śmierć Dwalina, brata Balina w wieku 340 lat.

95 1516 śmierć Alphrosa, syna Elphira – ostatniego Księcia Dol Amroth.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 14-09-2019 19:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już niewiele zostało informacji, które można wykorzystać, ale jeszcze są Z przymrużeniem oka

120 1541 1-go marca z własnej woli, czując już zmęczenie życiem umiera Elessar/Telcontar/Aragorn król Król Zjednoczonego Królestwa Arnoru i Gondoru w wieku 210 lat, po 122 latach rządów. Jego syn Eldarion obejmuje tron Zjednoczonego Królestwa.
Podobno ciała Meriadoca i Peregrina ułożone zostały po obu stronach króla w Rath Dínen.
Królowa Arwena opuszcza Minas Tirith i przenosi się do Lothlórien. W tym okresie Legolas buduje w Ithilien szary okręt i żegluje w dół Anduiny, aż dociera do Morza. Podobno wraz z nim powędrował na Najdalszy Zachód sędziwy już krasnolud Gimli. Gdy okręt zniknął z widnokręgu, zamknęła się w dziejach Śródziemia karta Drużyny Pierścienia.

121 1542 w Lórien umiera Arwena Undómiel, zostaje pochowana na szczycie Cerin Amroth.

Arwena poślubiając Aragorna skorzystała z prawa wyboru przyznanego zstępnym Eärendila i Elwingi: czy być nieśmiertelnym elfem, czy też wybrać śmiertelny byt człowieczy.

Poniżej rodowód Arweny i Aragorna

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Poniżej drzewo pół-elfów

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
I ciekawe drzewo genealogiczne zawartość krwi elfiej, ludzkiej i majarskiej w mieszanych małżeństwach w potomkach Berena i Luthien


Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 14-09-2019 20:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyżby już koniec? Czy może jeszcze da się coś wycisnąć z tekstów, chronologii i kalendariów. A jak skończysz, zebrać w jedną całość i zrobić z tego chociażby pdf-a. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Acha. Mimo wyjaśnień zawartych w ostatnim wykresie, to jednak nie jest tak, ze Aragorn to 100% człowiek. Nie jestem w stanie teraz policzyć, ale tej krwi elfickiej jednak jest powyżej 1% podobnie majarskiej jest więcej niż 0%. Tym bardziej, że w okresie numenorejskim z zasady żeniono się wewnątrz rodziny, a później także starano się żenić wśrod krewnych rodu Elandila, co spowalniało proces zmniejszania procentu krwi elfów i majarów. Podobnie dlugowieczność, która sprawiała, ze zastepowalność pokoleń była wolniejsza. Niby drobiazg, ale w świecie opisanym nie bez znaczenia. Gdyż chociażby domieszce krwi elfów ród Elendila zawdzięczał brak zarostu na twarzy (brod i wąsów).

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 14-09-2019 23:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z początku chciałem Ci przyznać rację co do ilości krwi Aragorna, jednak weszło mi to na ambicje i starałem się jednak policzyć. Wrzuciłem do excela ( przy założeniu, że nie było już mieszanych małżeństw od Elrosa do Aragorna i Arweny i przyjmując, że z każdym pokoleniem krew elfia i majarska rozrzedzała się o połowę) to jednak Aragorn ma praktycznie 0 innej krwi poza ludzką. Wynik np. dla Elendila, który jest 24 z kolei po Elrosie to :
krew ludzka - 99,9999925494194 % , elfia - 0,00000670552253723145 % a majarska - 0,000000745058059692383 % .
Pamiętajmy, ze jest to postęp geometryczny i stosują się tu takie same zasady jak w starej legendzie szachowej
Cytat:
Legenda mówi, że wynalazca szachów poprosił sułtana o pozornie niewielką nagrodę: 1 ziarno pszenicy za pierwsze pole szachownicy, 2 ziarna za drugie pole, 4 ziarna za trzecie, 8 ziaren za czwarte itd.

A po Elendilu było kolejnych 39 zstępnych przed Aragornem, co daje Aragornowi krew elfią w ilości pierwsza cyfra to 23 po zerze a majarska 24 po zerze, czyli ilości śladowe. Obliczenia mogą być obarczone niewielkim błędem, gdyby we wcześniejszych latach dynastii Elrosa doszło do małżeństwa potomka Elrosa z innym dalszym potomkiem/potomnkinią Elrosa, która miałaby jakieś ilości domieszki krwi elfiej i majarskiej. Ale nawet przyjmując, ze 1 czy 2 generacje nie rozrzedzały by się w takim tempie, to przy tej ilości generacji/pokoleń nie ma to znaczenia z punktu arytmetycznego.
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 15-09-2019 11:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
Z początku chciałem Ci przyznać rację co do ilości krwi Aragorna, jednak weszło mi to na ambicje i starałem się jednak policzyć. Wrzuciłem do excela ( przy założeniu, że nie było już mieszanych małżeństw od Elrosa do Aragorna i Arweny i przyjmując, że z każdym pokoleniem krew elfia i majarska rozrzedzała się o połowę) to jednak Aragorn ma praktycznie 0 innej krwi poza ludzką. Wynik np. dla Elendila, który jest 24 z kolei po Elrosie to :
krew ludzka - 99,9999925494194 % , elfia - 0,00000670552253723145 % a majarska - 0,000000745058059692383 % .

Tylko pamiętaj, że przynajmniej w okresie numenorejskim, przynajmniej od czasów Aldariona żeniono się w obrębie rodziny, więc druga strona nie ma 0% krwi elfickiej czy majarskiej. Przed Erendis też większosć związków była w rodzinie. Nie wiemy, jak było od Isildura, gdyż nie mamy danych dotyczących małżonków, choć przynajmniej w linii Arnoru wydaje się, że jednak nadal była to szeroko pojęta rodzina, a reakcja na małżeństwo Eldacara, świadczy, że podobnie było w Gondorze. Już nie wspominam o tym, że w przypadku książąt Dol Amroth mamy późniejszy dopływ krwi elfickiej.
Zgadzam się z Tobą, procent krwi był bardzo niewielki, ale pytanie czy aż tak mały. Te śladowe ilości krwi/DNA, musiały być na tyle istotne, żeby wpływać na pewne cechy charakterystyczne - brak zarostu na twarzy.


Cytat:
Obliczenia mogą być obarczone niewielkim błędem, gdyby we wcześniejszych latach dynastii Elrosa doszło do małżeństwa potomka Elrosa z innym dalszym potomkiem/potomkinią Elrosa, która miałaby jakieś ilości domieszki krwi elfiej i majarskiej. Ale nawet przyjmując, ze 1 czy 2 generacje nie rozrzedzały by się w takim tempie, to przy tej ilości generacji/pokoleń nie ma to znaczenia z punktu arytmetycznego.


To nie jest kwestia 1 czy 2 generacji, tylko znacznie więcej, tylko w okresie numenorejskim jest to ok. 15 generacji, a i potem założyłbym, że większość partnerek ma ponad 0% krwi elfickiej. Czy to zmieni radykalnie wynik. Nie, ale jednak zmieni. I dla Eldariona to będzie miało znaczenie Język choć pewnie niewielkie.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 727Wysłany: 15-09-2019 13:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po kolei - Elros, syn Vardamir - brak żony z domieszką, potem Tar-Amandil - też prawdopodobnie nie, jak również Tar-Elendil a potem mamy Silmarien która wychodzi za mąż za Ellatana z Andunie - tu też raczej nie ma krwi innej niż ludzka. Ich syn Valandil - pierwszy lord Andunie - potem faktycznie mogło dojść do małżeństw z kobietami, które były z linii Elrosa ( Valandil w/g wyliczeń ma już 98,04 % krwi ludzkiej, 1,75 % elfiej i 0,19 majarskiej) - a rozcieńczanie będzie trwało nadal.
Od Aldariona nawet jak były mieszane małżeństwa to nie miały bezpośredniego wpływu na ilość krwi u Aragorna, gdyż linia krwi Aragorna przeszła w tym czasie na Lordów Andunie.
Zresztą na podstawie oryginalnego drzewa genealogicznego wczesnej generacji Elrosa raczej nie było takich małżeństw - bo musiałyby być dokładnie z tego drzewa

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.


a jeśli tak, to mielibyśmy podane imię małżonki, która gdzieś w bocznej linii występowała.
Potem w dalszych pokoleniach OK pewnie były takie małżeństwa, choć ich partnerek z żadnej praktycznie generacji nie znamy, faktycznie przynajmniej część z nich mogła mieć jakiś ułamek procenta krwi elfiej np. jako boczne linie dynastii królewskiej Numenoru i rozcieńczenie byłoby troszkę mniejsze, ale jest tyle generacji, że ta krew naprawdę była już mocno rozrzedzona a gdzie tam jeszcze do Isildura, królów Arnoru, Arthedainu i Strażników...

P.S. Sądzę osobiście, że Aragorn miał minimalna ilość krwi elfiej i majarskiej ale przede wszystkim to on jako człowiek dokonał tego co dokonał i nie wynikało to z ilości krwi elfiej ( bo przecież jego protoplaści mieli jej więcej) ale z niego samego.
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 35, 36, 37  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 36 z 37)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.