Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni

Temat: Jednotomowy Silmarillion (Strona 13 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Areneth
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 16

Wysłany: 01-07-2019 21:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

„Dobre kartofelki, gotują się powoli” Z przymrużeniem oka

Jako, że temat dot. wcześniejszego wydania został zamknięty, pozwolę sobie napisać tutaj kilka słów od drugim tomie. Przyznam, że całość przeczytałem dopiero w tym roku. Nie chciałem tego robić wyrywkowo, a przy pierwszym podejściu nie mogłem przebrnąć przez Opowieść o Berenie i Luthien. Tekst wymaga większego skupienia (przynajmniej dla mnie), o co czasem ciężko. Jednak do tej z Wielkich Opowieści proza nie pasuje. Jest najbardziej baśniowa, ze wszystkich, przez co o wiele lepiej oddaje ją poemat. Widać ogrom pracy włożonej w jego tłumaczenie i jestem pełen podziwu, że się ktoś na to raz porwał, a dwa dobrnął do końca. Dalej już książkę chłonąłem jednych tchem… aż do Essekenta Eldarinwa. Ciężki to tekst, ale jak wartościowy! Bardzo podobało mi się tłumaczenie Opowieść o dzieciach Hurina - świetne się to czyta. W przypadku opowieści o upadku Gondolinu, porwały mnie z kolei opisy Śródziemia (Nevrastu, Gondolinu) przez które wędrowałem razem z Tuorem. Dopiero teraz zauważyłem, jak różne są te opowieści (przez klimat, formę itd.). Przez to jeszcze bardziej pasuje przyjęta rama narracyjna. Takie wzmianki jak ta, że istnieją różne tradycje przekazanych opowieści tylko dodają smaku.

Świetna robota chwała wam, chylę czoła, dzięki , jedynie szkoda że tylko garstka może się zapoznać owocem Waszej pracy. Jestem jednak szczęśliwy, że należę do tego zacnego grona. Uśmiech
Powrót do góry

Baloosh
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 5

Wysłany: 04-07-2019 00:17    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Każda taka przeczytana recenzja sprawia, że coraz bardziej chciałbym móc przeczytać TAKIE wydanie Silmarillionu.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5879

Wysłany: 14-07-2019 21:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W trakcie TF-u dotarł do mnie kolejny skład, po uwzględnieniu wszystkich ostatnich poprawek, bez indeksu, który także w międzyczasie dotarł. Teraz czas sklejenia obu i przed finalnego sczytania tekstu.
A tak na marginesie, dotarło do mnie, że od początku projektu minie w sierpniu 12 lat, a od wydania tomu drugiego tylko dwa lata, zwłaszcza patrząc Martinowską miara czasu. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Abe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 66

Wysłany: 13-08-2019 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czyli już bliżej niż dalej Super śmiech Love

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5879

Wysłany: 14-08-2019 01:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie zapeszać. To tak, jak przy budowie domu, jak się ma stan surowy zamknięty, to wydaje się, ze to już tuż tuż. A potem wykańczanie i kosmetyka, wykańczają, choć nie koniecznie kosmetykują. Język wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Na razie znowu zastój. Mam nadzieję, że tylko do początku września.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

czaki
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 2

Wysłany: 20-08-2019 15:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Śledzę ten wątek od bardzo dawna i nie mogę doczekać się wydania jednotomowego. Miałem trochę przerwy od Tolkiena, małe dzieci nie dają tyle czasu na hobby ile by człowiek chciał na nie przeznaczyć, jednak "stara miłość nie rdzewieje". Mam nadzieję, że ogrom pracy, jaki cały zespół wkłada w to przedsięwzięcie od ładnych paru lat chociaż trochę zostanie wynagrodzony. Oczywiście trochę żal braku ilustracji, ale dla mnie najważniejszy jest tekst i wydanie jako całość - zbliżone do zamysłu Tolkiena bardziej niż Silmarillion wydany oficjalnie.

No i zapewniam o chęci zakupu tegoż wydania - myślę, że obawy M.L. o małe zainteresowanie i niski nakład nie powinny być aż tak duże.
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Temat: Jednotomowy Silmarillion (Strona 13 z 13)

Skocz do: