Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

Temat: Jednotomowy Silmarillion (Strona 12 z 13)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 65

Wysłany: 29-04-2019 13:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Masakra jaki to ogrom pracy, komuś nieznającemu się na temacie i mającemu kontakt z książką jedynie jako czytelnik, jak ja, wydaje się to przerażające...
Ciekawe czy w publikacjach naukowych (których trochę czytam) gdzie opracowujący indeks jest również autorem da się to chociaż do pewnego stopnia ogarnąć "na bieżąco"?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5879

Wysłany: 29-04-2019 23:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

pinki444 napisał(a) (zobacz wpis):
Masakra jaki to ogrom pracy, komuś nieznającemu się na temacie i mającemu kontakt z książką jedynie jako czytelnik, jak ja, wydaje się to przerażające...

Przerażające - nie. Upierdliwe - owszem. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Ciekawe czy w publikacjach naukowych (których trochę czytam) gdzie opracowujący indeks jest również autorem da się to chociaż do pewnego stopnia ogarnąć "na bieżąco"?

Sam spis haseł, czyli ślepy indeks - tak. Reszty nie. Indeks trzeba robić na finalnym składzie, gdyż inaczej strony nie będą się zgadzać.
Problemem jest tez język polski. W angielskim, gdzie praktycznie nie ma deklinacji indeks można zrobić automatycznie i w najgorszym przypadku skala błędów nie przekroczy kilku procent.
W naszej kochanej mowie ojczystej się nie da tak gdyż nie tylko, że mamy deklinację, to jeszcze w zdarza się wcale często, że odmianie ulegają także rdzenie słów.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

BartekChom
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 26

Wysłany: 03-05-2019 21:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Upierdliwe - owszem. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech (...) Indeks trzeba robić na finalnym składzie, gdyż inaczej strony nie będą się zgadzać.

Skorowidz mozna robić w LaTeXu [latechu]. http://www.latex-kurs.x25.pl/paper/skorowidz

Nie wiem, czy ogólnie uznałbyś, że LaTeX jest dla Ciebie, ale skoro cały skład poza indeksem zrobiłeś, to na ten Silmarillion już za późno.

Pierwszy raz patrzyłem, jak tam zrobić skorowidz (i znalazłem dzięki polskiej nazwie "skorowidz", nie wiem, o ile trudniej by było, gdybym nie mógł sie odciąć np. od indeksów górnych i dolnych), więc nie wiem, czy nie ma lepszych sposobów, ale okazało się, że w najprostszym przypadku, po podaniu odpowiednich poleceń, wystarczy pisać "Thingol przyjął Gelandrielę\index{Galandriela} jako krewną.", żeby wpis w indeksie pod "Galandriela" pojawił sie dla strony, na której będzie "Galandrielę".

Załączam przykład (nie wiem, czy komuś się przyda, ale przynajmniej wynik jest śmieszny): pdf oraz pliki źródłowe i pośrednie. (Normalnie tworzy sie plik .tex, ale za mnie napisał go program w Pascalu. Makefile to dokładna instrukcja dla komputera, co robić.)
Powrót do góry

M.L.

Wysłany: 03-05-2019 23:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Owszem, ale nadal jest to bardzo żmudne i nie jestem przekonany czy szybsze i bardziej dokładne niż wychwytywanie pojedynczych słów.
For the home of the holy
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1086
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 04-05-2019 17:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wtrącę tylko swoje trzy grosze - na studiach miałam okazję robić prezentację w LateXie i dla mnie, humanisty, LaTeX to zło.
Znacznie szybciej zrobiłabym tę prezentację ręcznie w PowerPoincie niż grzebiąc się w kodowaniu i wpisywaniu odpowiednich poleceń. Jestem rozwalony
Owszem, LaTeX to z pewnością przydatne oprogramowanie dla ścisłowców korzystających z wypasionych wzorów matematycznych czy też dla humanistów piszących prace przy użyciu języków o niełacińskim alfabecie.
Jednak na zwykłym poziomie nie jest to moim zdaniem przydatne.
Zresztą zazwyczaj skład do książek robi się w Adobe InDesign (też upierdliwy program Język ).

Przy okazji, chciałabym wyrazić dla Was szacunek za ogrom pracy, jaki włożyliście w nowe wydanie Silma i trzymam mocno kciuki za jego ukończenie! Jestem za

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Kamila
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 113

Wysłany: 13-05-2019 17:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Mimo że bardzo lubię LaTeXa i tworzę w nim większość prac, to jednak widzę plusy narzędzi WYSIWYG (pod warunkiem, że nie są upierdliwe jak Word i nie próbują podejmować decyzji za mnie xD). Jeśli w redakcji nikt naprawdę mocno nie siedzi w LaTeXu, to chyba jednak radziłabym im zostać przy znanych im narzędziach, nawet jakby byli jeszcze bliżej początku pracy Z przymrużeniem oka

A swoją drogą, jakby przy jakimś projekcie kiedyś (jak skończę studia i nie będę ze wszystkim zawsze w plecy xD) pojawił się wakat dla wyłapywacza zgubionych przecinków i podwójnych spacji, czepiającego się też trochę językowo... to chciałabym spróbować swoich sił Z przymrużeniem oka
Powrót do góry

raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 11-06-2019 14:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z pewną taką nieśmiałością zapytam.. Czy zamajaczyły już może na horyzoncie jakieś ramy czasowe wydania 1-tomowego Silma? Język

M.L.

Wysłany: 20-06-2019 19:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Tak gwoli poinformowania, ciągle trwają prace nad korektami i indeksami. Nowe oko spojrzało i sporo znalazło jeszcze rzeczy do poprawy czysto korektorskiej. Wszystko jest już prawie, ale też tylko prawie. Myślałem, że TF da radę, ale rady nie da. A wolimy, by wszystko było możliwie dopięte na ostatni guzik. To tak jak z budową domu kosmetyka i wykańczanie (pytanie kogo?) trwa najdłużej.
For the home of the holy
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następna

Temat: Jednotomowy Silmarillion (Strona 12 z 13)

Skocz do: