Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena (Strona 2 z 3)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Abe
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 70

Wysłany: 09-03-2019 21:10    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Taki mały off-topic ale powiązany jednak z nadchodzącą premierą filmu. Jak uważacie, czy możemy się spodziewać jakichś ciekawych publikacji o Tolkienie i około Tolkienistycznych w związku z premierą filmu "Tolkien"? Tom Bombadil Pamiętam, że w przypadku chyba pierwszej części filmowego "Hobbita" pojawił się na polskim rynku "Hobbit z objaśnieniami" Z przymrużeniem oka

raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 38

Wysłany: 11-03-2019 11:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tej okazji któreś wydawnictwo (zamiast ciągle odcinać kupony od tego samego i robić 30-te wznowienie LOTR, Hobbita itd) mogłoby wydać w końcu jakąś ciekawą publikację naukową na temat Tolkiena i jego koncepcji mitologicznych i mitopoetycznych, jak chociażby:

https://www.amazon.com/Splintered-Light-Logos-Language-Tolkiens/dp/0873 387449

...niestety pewnie doczekamy się tylko wznowienia którejś z biografii Tolkiena.. z filmową okładką

Meril Turingi
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 96

Wysłany: 20-03-2019 18:33    Temat wpisu: "Tolkien", film autobiograficzny Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

https://www.youtube.com/watch?v=wZ1vn85iQRE

No proszę, film o Tolkienie! Ciekawa jestem, czy pokażą wątek jego matki, jej ciężkie życie i wpływ wiary na osobę autora. To w końcu Hollywood, może być różnie.

Moja ukochana Lily Collins w roli Edith Tolkien? Mam nadzieję, że pokażą słynną scenę jej tańca wśród szaleju, która zainspirowała Tolkiena i gdy stała się "jego" Luthien Uśmiech
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 720

Wysłany: 20-03-2019 19:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Gdyby tak choć chwilę rozejrzeć się po forum to mamy już dwustronicowy wątek o tym filmie - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=5993. który jest też na głównej stronie forum w pięciu ostatnich napisanych/odświeżonych tematach. Wzmiankowany wyżej trailer, jak i pierwszy w kolejności oraz zdjęcia z planu tamże.

Połączone, dzięki!
Sirielle
Powrót do góry

Dziki człowiek z lasu
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 84

Wysłany: 12-05-2019 10:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niektórzy już film widzieli. Oto relacja Marcina Zwierzchowskiego:

Cytat:
Mogę już zdradzić, że widziałem film "Tolkien". Film piękny, wzruszający, zaskakujący.

Zaskoczyć może przede wszystkim fakt, że Dome Karukoski nie nakręcił filmu o twórcy Śródziemia. Oczywiście, kreacja dzieła życia J.R.R. Tolkiena to temat nieustannie w filmie powracający, niemalże całkowicie jednak zepchnięty do tła, ograniczony do subtelnych nawiązań, znaczeń ukrytych w różnych scenach tylko dla tych, którzy twórczość Tolkiena znają, a wreszcie do wspaniałego zabiegu nakładania "baśniowego filtra" na niektóre sceny, pozwalającego nam widzieć świat poprzez soczewkę wyobraźni pisarza.

Odsuwając to jednak na bok, otrzymujemy przede wszystkim opowieść o przyjaźni zrodzonej ze wspólnej miłości do sztuki (Tolkien, Geoffrey Bache Smith, Christopher Wiseman i Robert Gilson, czyli członkowie klubu TCBS). A także o miłości między Tolkienem a jego przyszłą żoną, Edith, o ich walce o siebie nawzajem.

Dlatego też finałem "Tolkiena" będzie nie wydanie "Hobbita" czy "Władcy...", ale I wojna światowa i jej konsekwencje, zwłaszcza dla klubu TCBS. Karukoski bowiem, w czym ja się z nim całkowicie zgadzam, a z czym Tolkien pewnie by dyskutował, widzi w Śródziemiu wyraźne echa wojennych doświadczeń pisarza. I na tym opiera swój film.

"Tolkien" to obraz, w którym - po pierwszym seansie - nie znajduję wad. Doskonale zagrany, pięknie nakręcony, a przede wszystkim idealnie złożony z różnych warstw, dostępnych dla widzów zależnie od stopnia ich wtajemniczenia w twórczość i życie J.R.R. Tolkiena.

Źródło

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5893

Wysłany: 12-05-2019 19:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Chwilę poczekam i na film pewnie pójdę po 20 maja. Chyba jestem zadowolony, że to przede wszystkim biografia a nie twórczość jest tematem. Jak obejrzę to z chęcią podzielę się wrażeniami. Uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 720

Wysłany: 16-05-2019 10:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jest kolejna , nieco odmienna recenzja "Tolkiena".
W początkowej części czytamy m.in.:
Cytat:
Reżyserem "Tolkiena" został Dome Karukoski - fiński filmowiec, który do tej pory nie dał się poznać przeciętnemu zjadaczowi popcornu, bo taki osobnik raczej nie widział żadnego filmu z Finlandii. Producenci z Fox Searchlight Pictures postanowili wykorzystać jego talent, by opowiedzieć o postaci bardzo ważnej dla literatury, ale również popkultury - J.R.R. Tolkienie - jednym z najwybitniejszych twórców fantasy w historii. Film nie streszcza całego życiorysu Tolkiena. Skupia się na pewnym wycinku. Jest to jednak najważniejszy okres w życiu każdego człowieka - młodość i wczesna dorosłość, czyli etapy kształtujące osobowość każdej jednostki. Był to zabieg celowy, nie tylko dlatego, że Tolkien jako dorosły mężczyzna wiódł raczej nudne życie za biurkiem, ale również z powodu wydarzeń, które odcisnęły się na jego psychice i pozwoliły wpłynąć na późniejszą twórczość.

i podsumowanie:
Cytat:
"Tolkien" to dość mądry, przepełniony pozytywnymi emocjami film, który spodoba się nie tylko miłośnikom twórczości pisarza, ale również osobom, które na "Władcę Pierścieni" reagują alergicznie. Wszystko dzięki uniwersalnej historii, którą za sobą niesie. Może Oscara z tego nie będzie, ale warto wybrać się na niego do kina i poświęcić dwie godziny swojego życia na tę produkcję.

Nie cytuję więcej, by nie zepsuć przyjemności oglądania i nie spoilerować, a więcej w samej recenzji: https://www.antyradio.pl/Film/Recenzje/Tolkien-rez-Dome-Karukoski-RECEN ZJA-1231424
Powrót do góry

BeziteX
Urodzony na Ardzie

Wpisy: 1

Wysłany: 20-05-2019 01:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Premiera w Polsce w końcu nastąpiła, więc uważam, że można zacząć o tym filmie dyskutować Uśmiech (w dalszej części mogą wystąpić spojlery)
Przed seansem starałem się unikać wszelkich zwiastunów czy opisów filmu, toteż spodziewałem się zobaczyć również późniejsze życie Profesora. Rzecz jasna nie jest to żaden zarzut bo sam pomysł był według mnie bardzo dobry. Montaż, gra aktorska, muzyka i inne kwestie "warsztatu filmowego" przypadły mi do gustu i szczerze to nie wiem czy jest sens rozwodzenia się nad tą kwestią. Przechodząc do samego obrazu to spodobały mi się drobne szczegóły jak sposób wymowy nazwiska, funkcjonowanie imienia Ronald jako tego "głównego" czy używanie pseudonimu "Tollers". Oczywiście jak to w takich filmach bywa bardziej rzucają się w oczy uproszczenia i rozbieżności. Szkoda, że zrezygnowano z pokazania jakiegokolwiek związku z wiarą katolicką (z wyjątkiem ojca Francisa), przeglądając temat zauważyłem, że kilka osób się o to martwiło. Uproszczony wątek Edith można zrozumieć z takiego powodu, że jednak miał to być film głównie o przyjaźni (jak sądzę? (ale czy przypadkiem ruszając na wojnę nie byli już małżeństwem?)). No i oczywiście co sądzicie o wątku bitwy nad Sommą? Z tego co wiem Tolkien zawsze zaznaczał, że wojna nie miała wpływu na jego twórczość hmmmm... Pozostając jeszcze nad Sommą to czy John nie dowiedział się o śmierci przyjaciela listownie (nie mam pod ręką biografii)?
Ogólnie film nie jest zły, tym bardziej dla kogoś kto nie jest świetnie obeznany z życiorysem Profesora (w tym i mnie). Ze zniecierpliwieniem czekam na wasze opinie na temat tego filmu z racji większej wiedzy. Uśmiech
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Tolkienistyka i Posttolkienistyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena (Strona 2 z 3)

Skocz do: