Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"„Nie lubię zmian - oznajmił Hamfast Gamgee - kto by je lubił w moim wieku, a już zmian na gorsze ścierpieć nie mogę". „Pewnie, że co gorsze, to złe - rzekłem mu - więc ci życzę, żebyś najgorszego nie doczekał"." Gandalf, Władca Pierścieni


Temat: Chronologia Ardy (Strona 36 z 36)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 34, 35, 36
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 18-12-2018 09:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dodałem do kompletu map Shire - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141550#141550 sklejoną z Atlasu Fonstad mapę Eriadoru - głównie Shire po 1452 roku IV Ery w/g kalendarza Shire - aż do Tower Hills - Wiezowych Wzgórz
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 02-03-2019 19:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dalsza część chronologii.

48 1469 Samwise Gamgee zostaje wybrany burmistrzem Shire po raz siódmy i ostatni.

55 1476 w Dzień Środka Roku/Midyear's Day podczas Wolnego Jarmarku/Free Fair urządzanego tradycyjnie co roku na Białych Wzgórzach/White Downs, będący w wieku dziewięćdziesięciu sześciu lat Samwise Gamgee kończy swoją siódmą siedmioletnią i ostatnią kadencję burmistrza Michel Delving /Shire.

61 1482 w Dzień Środka Roku/Midyear's Day umiera Rose/Róża Gamgee, żona Samwise’a..
22 września dzień urodzin Bilba i Froda, tego dnia sędziwy – 101 letni Samwise opuszcza Bag End, które zostawia synowi, Frodowi. W ciągu następnych dni wędruje i przybywa do Wieżowych Wzgórz/Tower Hills, gdzie żegna się z córką Elanor. Ofiarowuje jej Czerwoną Księgę, później przechowywaną przez ród Fairbairnów. Istnieje w tym rodzie tradycja, pochodząca od Elanor, że Samwise opuścił Wieże i odszedł do Szarych Przystani, by odpłynąć za Morze jako ostatni z Powierników Pierścienia.

63 1484
Wiosną tego roku goniec z Rohanu przyniósł do Bucklandu wiadomość, że król Éomer pragnie raz jeszcze spotkać się z panem Holdwine’em („Jak mówią stare pieśni Marchii, księżniczkę wspomagał giermek króla Théodena, który także nie był „mężem” w naszym rozumieniu, bo pochodził z niziołków z dalekiego kraju; Éomer nadał mu honory w Marchii i obdarzył go nowym imieniem Holdwine - Łaskawy Przyjaciel. Ten Holdwine to oczywiście nie kto inny jak Meriadoc Wspaniały, Dziedzic Bucklandu”), czyli Meriadoc Brandybuck. Meriadoc był już stary (miał 102 lata), ale wciąż krzepki. Po naradzie ze swym przyjacielem Thanem/Peregrinem Tookiem obaj przekazali synom mienie i urzędy i przeprawili się przez Bród Sarn. Nigdy więcej nie wrócili do Shire. Ponoć Meriadoc udał się do Edoras i był z królem Éomerem, gdy umierał on jesienią tego roku. Następnie Meriadoc i Than Peregrin wyruszyli do Gondoru i spędzili w tym królestwie resztę lat, jakie im pozostały, a gdy zmarli, złożono ich ciała w grobowcach przy Rath Dínen wśród najznakomitszych mężów Gondoru.
Wiosną 63 1484 po odjeździe Meriadocka i Peregrina, niewymieniony z imienia syn Meriadoca zostaje Dziedzicem Bucklandu, a syn Peregrina - Faramir Took I zostaje 33 Thanem Shire.
Jesienią tego roku po śmierci Éomera w wieku 93 lat, królem Rohanu zostaje jego syn Elfwine.

64 1485 Merry i Pippin osiedlają się na stałe w Gondorze, w Minas Tirith w gościnie u Króla Elessara, Pippin ofiarowuje Elessarowi Czerwoną Księgę z Periannów – czyli kopię Księgi Thana.
Cytat:
Oryginał Czerwonej Księgi nie zachował się, lecz na szczęście sporządzono wiele jego kopii, szczególnie pierwszego tomu, na użytek potomstwa dzieci Imć Samwise’a Gamgee. Najbardziej interesująca kopia ma jednak inną historię. Przechowywano ją w Wielkich Smajalach, lecz przepisana została w Gondorze, zapewne na polecenie prawnuka Peregrina, a ukończono te pracę w roku 1592 według Kalendarza Shire’u (172 Czwartej Ery). Skryba załączył następującą adnotację: Findegil, pisarz królewski, prace tę ukończył w 172 roku Czwartej Ery. Jest to dokładna kopia księgi thana z Minas Tirith, ta zaś była sporządzoną na rozkaz króla Elessara kopią Czerwonej Księgi z Periannów, ofiarowaną królowi przez Peregrina po jego powrocie do Gondoru w 64 roku Czwartej Ery. Tak więc była to najwcześniejsza z kopii Czerwonej Księgi i zawierała wiele fragmentów później pominiętych lub zagubionych. W Minas Tirith wprowadzono do tekstu liczne adnotacje i poprawiono błędy, zwłaszcza w imionach własnych, wyrazach i cytatach z języków elfów; dołączono również w skróconej wersji te części „Opowieści o Aragornie i Arwenie”, które nie dotyczyły historii Wojny. Autorem pełnego tekstu tej legendy był ponoć Barahir, wnuk namiestnika Faramira, a spisana została ona w jakiś czas po zgonie króla. Największa jednak wartość kopii Findegila polega na tym, że tylko w niej zamieszczono „Przekłady z języka elfów” dokonane przez Bilba. Dzieło to liczy trzy tomy”
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 712Wysłany: 23-03-2019 17:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

67 1488 śmierć Księcia Elphira, syna Imrahila. Syn Elphira, Alphros zostaje dwudziestym czwartym Księciem Dol Amroth.

ok. 70 1491 około tego roku umierają w Gondorze Meriadoc Brandybuck i Peregrin Took, obaj zostają pochowani w Rath Dínen – patrz mapka i wizualizacji Minas Tirith przy wydarzeniach z 15.03.3019 - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141043#141043 .

Z WP Dodatek B Kronika lat napisał(a):
„Master Meriadoc... and Thain Peregrin went to Gondor and passed what short years were left to them in that realm, until they died and were laid in Rath Dínen among the great of Gondor.”


Rath Dínen – "Cicha Ulica", "Uświęcone Miejsce" w Minas Tirith, centralna aleja grobowców Gondoru. Był to obszar na przewężeniu za szczytem miasta leżący na V poziomie, na zboczach Mindolluiny. Prowadziła tam droga otoczona murami wiodąca z VI poziomu mijając piąty poziom wzgórza straży i nad 4 poziomem, rozszerzająca się potem w cmentarz. Do alei tej prowadziła ozdobna brama Fen Hollen, która była strzeżona przez odźwiernego i otwierano ją tylko na pogrzeby królów albo namiestników. W Rath Dinen mieściły się tak zwane "Dom Królów" oraz "Dom Namiestników" a także inne zdobione groby. W alei tej pochowani zostali także Merry i Pippin. Zostało tam złożone martwe Białe Drzewo po odnalezieniu młodej sadzonki na zboczach góry.

80 1501 narodziny Hardinga ze Wzgórza/Harding of the Hill/Harding Gardner, prawnuczka Sama Gamgee.

82 1503
śmierć Faramira w wieku 120 lat, jego syn Elboron zostaje Księciem Ithilien i Namiestnikiem Króla Elessara.

91 1512 śmierć Dwalina, brata Balina w wieku 340 lat.

95 1516 śmierć Alphrosa, syna Elphira – ostatniego Księcia Dol Amroth.
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 34, 35, 36

Temat: Chronologia Ardy (Strona 36 z 36)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.