Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Burza nadciąga i wszyscy przyjaciele powinni trzymać się w gromadzie, żeby każdego z osobna nie powaliła wichura." Gandalf do Theodena, Władca Pierścieni

Temat: Tolkienowskie ebooki... (Strona 1 z 2)

Idź do strony 1, 2  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 16-12-2018 20:23    Temat wpisu: Tolkienowskie ebooki... Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cześć

Być może była już na ten temat jakaś dyskusja na forum (chociaż jeśli tak - to jej nie znalazłem), ale ciekawi mnie pewna kwestia...

Dlaczego nie ma jeszcze oficjalnych ebooków polskiego wydania "Silmarilliona", "Niedokończonych opowieści", czy chociażby wiadomej serii, którą wydaje Prószyński (Beren i Luthien, Dzieci Hurina, Beowulf itd).

Na Amazonie, anglojęzyczne ebooki tych tytułów są dostępne. Biorąc pod uwagę fakt, że wydawnictwa w Polsce z powodzeniem i na potęgę wydają fantastykę w formacie elektronicznym (Herbert, Dick, Lem, Martin itd itp) - to trochę nie rozumiem. Władca Pierścieni i Hobbit są przecież dostępne w tym formacie

Ktoś zna może przyczynę tego deficytu? Bo w brak opłacalności nie chce mi się wierzyć. Jako użytkownik Kindle'a chętnie bym zabrał sobie np. na wakacje większość ilość ulubionego Tolkiena - żeby nie narażać ładnie wydanych książek na uszkodzenia czy bagażu na dodatkowe kilogramy Z przymrużeniem oka

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 17-12-2018 00:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Niestety nawet Władca Pierścieni i Hobbit nie są już dostępne oficjalnie w ebooku (wygasły licencje wydawców).
Co ciekawe audiobooki są nadal dostępne.

A co do pozostałych książek zapewne chodzi o koszty licencji.
Powrót do góry

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 711

Wysłany: 17-12-2018 09:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Riddick napisał(a) (zobacz wpis):
Niestety nawet Władca Pierścieni i Hobbit nie są już dostępne oficjalnie w ebooku (wygasły licencje wydawców).

Już się cieszyłem, że znalazłem na Gandalfie, ale produkt mimo podanej ceny jest na teraz niedostępny.

I tym sposobem zamiast ebooka z legalnego źródła szuka się ebooka z innych źródeł, co należy od razu zaznaczyć wcale nie oznacza, że nielegalna drogą - vide zabrania się upowszechniania treści cyfrowych, nie ma zakazu wykorzystywania raz upublicznionych dla własnego prywatnego użytku.
Powrót do góry

raymount
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 37

Wysłany: 17-12-2018 14:56    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dowiadywałem się w Muzie i Iskry. Hobbit i WP znów będą dostępne - tylko muszą mieć oficjalną zgodę na odnowienie licencji (a fundacja tolkienowska podobno odpisuje czasami po 2 miesiącach, stąd takie opóźnienia). Ja na szczęście się z zakupem wyrobiłem...

Natomiast dziwi mnie właśnie brak pozostałych tytułów. Chyba że Silmarillion czy NO sprzedają się na tyle słabo Amberowi czy Zyskowi, że dopłata za licencję na ebooka im się kompletnie nie opłaca (co byłoby jednak trochę dziwne).

Z tymi nieoficjalnymi ebookami jest taki problem, że Silmarillion owszem, można dorwać - ale tekst wyłącznie na bazie starego (pierwszego) wydania z różnymi błędami czy niespójnościami w tłumaczeniu. Z kolei NO ma tyle błędów (ktoś przez jakiś OCR przepuszczał), że szkoda nerwów. Chętnie bym kupił oficjalne, porządnie dopracowane wydanie np. Silma w formacie epub/mobi (to z listem Tolkiena do Miltona Waldmana) + same listy + NO + Beren i Luthien... Niestety.. taką polityką wydawnictwa same zmuszają do piractwa Z przymrużeniem oka

Aragorn7
Przyjaciel Elfów

Wpisy: 711

Wysłany: 20-12-2018 13:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W sumie jak przeglądam swoje zasoby to w miarę niezłe ebooki (oprócz WP I Hobbita) to :
Silmarillion - J.R.R. Tolkien - Czytelnik, M. Skibniewska
Silmarillion - J.R.R. Tolkien - Amber, M. Skibniewska
Dzieci Hurina - J.R.R. Tolkien - Amber, Agnieszka Sylwanowicz
Księga Zaginionych Opowieści - tomy 1-3
Powrót do góry

Riddick
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 97

Wysłany: 20-12-2018 18:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Silmarillion - jedyna wersja w ebooku to ta z 1996 roku, bez żadnych poprawek, ze starym zapisem K zamiast C i brakiem znaków specjalnych.
Dzieci Hurina - dobry ebook, nawet są ilustracje.
Księga Zaginionych Opowieści - wersja w tłumaczeniu Kota, kiepska konwersja.
Niedokończone Opowieści - wersja w tłumaczeniu Kota z 1995 roku, bez żadnych poprawek, ze starym zapisem K zamiast C i brakiem znaków specjalnych.

Oczywiście wszystkie te ebooki są nieoficjalne. Oficjalne są/były jedynie Hobbita i Władcy Pierścieni, co ciekawe w nielegalnym obiegu są jedynie stare wersje bez poprawek, w stanie podobnym do Silmarillionu i Niedokończonych Opowieści.
Powrót do góry

Edwin
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 3

Wysłany: 03-02-2019 01:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A chciałbym się spytać czy jest możliwość zdobycia e booka Narn a Morgoth i innych umsyłów i dłoni 1 i 2 tomu ?

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5864

Wysłany: 03-02-2019 01:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Edwin napisał(a) (zobacz wpis):

A chciałbym się spytać czy jest możliwość zdobycia e booka Narn a Morgoth

Nie, gdyż takiego e-booka nigdy nie było

Cytat:
i innych umsyłów i dłoni 1 i 2 tomu ?

A to pytanie do Zair ugru nad. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ogólna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następna

Temat: Tolkienowskie ebooki... (Strona 1 z 2)

Skocz do: