Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści


Temat: Chronologia Ardy (Strona 34 z 37)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 33, 34, 35, 36, 37  Następna
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 28-04-2018 20:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

21 sierpień wędrowcy opuszczają Helmowy Jar i wyruszają do Isengardu.

22 sierpień Orszak przybywa do Isengardu, gdzie gospodarują entowie. Drzewiec mówi Gandalfowi, że wypuścił z Orthanku Sarumana i Grimę. Elessar oddaje dolinę i wieżę Orthank we władanie i pod opiekę entom. Klucze do Orthanku Żwawiec oddaje Elessarowi. Drzewiec zaprasza do zwiedzania Fangornu, na co przystaje Legolas i Gimli. W ten sposób rozwiązuje się Drużyna Pierścienia. Pożegnania entów z Galadrielą i Celebornem i pozostałymi. Reszta wyrusza w drogę i o zachodzie słońca przed Bramą Rohanu, pożegnanie Aragorna z hobbitami i Gandalfem oraz Galadrielą, Celebornem i resztą elfów, którzy kierują się ku Isenie i potem przez Dunland na północ.

28 sierpień wędrowcy w drodze na północ, w Dunlandzie spotykają Sarumana z Grimą. Saruman kieruje się ku Shire. Gandalf, czterech hobbitów wraz z Elrondem i resztą jadą do Rivendell by spotkać się z Bilbem.

6 wrzesień
Popas u stóp gór Morii. Orszaki Elronda, Celeborna i Galadrieli, z którymi wędrują Frodo, Sam, Merry, Pippin i Gandalf Biały, zatrzymują się w Eregionie, opodal zachodnich wrót Morii. Przez tydzień obozują w jednym miejscu, rozmawiają i wspominają stare czasy – za pomocą myśli ( prawdopodobnie używają Ósanwe), Celeborn, Galadriel i elfy z Lórien mają potem zamiar podróżować do Lothlórien przez Przełęcz Czerwonego Rogu.

WP napisał(a):
Zostali tu przez cały tydzień, zbliżała się bowiem godzina nowego rozstania, przed którym wzdrygały się serca. Wkrótce Celeborn i Galadriela, wraz ze swą świtą, mieli skręcić na zachód i przez Przełęcz Czerwonego Rogu, a dalej Schodami Dimrilla zejść nad Srebrną Żyłę, dążąc do własnego kraju. Nadłożyli sporo drogi, ponieważ mieli sobie wiele do opowiedzenia z Gandalfem i Elrondem; nawet teraz ociągali się jeszcze, spędzając dni na rozmowach z przyjaciółmi. Często do późna w noc, gdy hobbici spali już smacznie, tamci czuwali pod gwiazdami wspominając dawne, minione czasy, wszystkie swoje trudy i radości, albo też naradzając się nad przyszłością nowego wieku. Przechodzień, który by ich przypadkiem zaskoczył, niewiele by zobaczył i usłyszał; wydaliby mu się szarymi postaciami wykutymi w kamieniu, pomnikami zapomnianych spraw, porzuconymi w wyludnionej już krainie. Nie uciekali się bowiem w rozmowie do gestów ani słów, lecz czytali wzajem w swych umysłach, tylko błyszczące oczy poruszały się i rozbłyskiwały do wtóru przepływających myśli.


13 wrzesień Celeborn, Galadriela i elfy z Lórien żegnają się z Gandalfem, hobbitami oraz Elrondem i odchodzą. Pozostali ruszają do Rivendell.

21 wrzesień Gandalf, Elrond i hobbici przybywają do Rivendell.

22 wrzesień Sto dwudzieste dziewiąte urodziny Bilba i pięćdziesiąte pierwsze Froda. Saruman zjawia się w Shire, przybiera imię Sharkey, które już wcześniej używał w Isengardzie i rozpoczyna proces destrukcji Shire posługując się zbójami/ruffians – ludźmi dunlandzkiego pochodzenia.

NO, Hunt for a ring napisał(a):
"Saruman lubił zwiększać zasięg swych wpływów, zwłaszcza są terenach tradycyjnie związanych z Gandalfem. Pieniądze, którymi płacił za ziele, stawiały go w pozycji uprzywilejowanej, dawały mu niejaką władzę nad pewnymi kręgami hobbitów, przede wszystkim nad rodem Bracegirdlów, posiadającym liczne plantacje, oraz nad Bagginsami z Sackville. Zyskiwał też coraz większą pewność, że Gandalf dostrzegł jakiś związek Shire'u z Pierścieniem. Wskazywała na to straż wystawiona wokół całej krainy. Tak i Saruman zaczął gromadzić szczegółowe informacje o Shirze, o najważniejszych tu osobistościach i rodach, o drogach i tym podobnych rzeczach. W samym Shirze wykorzystywał do tego hobbitów opłacanych przez Bracegirdlów oraz Bagginsów z Sackville, ponadto w charakterze jego szpiegów działali także ludzie, Dunlandczycy z pochodzenia. Gdy Gandalf odmówił współpracy, Saruman zdwoił wysiłki. Strażnicy, choć podejrzliwi, nie bronili jednak sługom Sarumana dostępu, nie Otrzymawszy od Gandalfa żadnej wiadomości ni ostrzeżenia, a w dniu gdy Mithrandir wyruszał do Isengardu, Saruman był wciąż uznawany za sprzymierzeńca." …
"Zauważywszy wszakże, że Gandalf uważa Shire za warte odwiedzania, Saruman zajrzał tam osobiście, potajemnie jednak i pod przebraniem. Przemierzył kraj wzdłuż i wszerz, sprawdził, dokąd biegnie która droga, jak co wygląda, aż uznał, że wie już wszystko, co o Shirze wiedzieć można. Ale nawet wówczas, gdy nie widział już żadnego sensu ni pożytku w dalszej eksploracji, wciąż wysyłał tam szpiegów i podwładnych, by krążyli po kraju i mieli oko na tegoż granice. "
"Z czasem Saruman zaprzestał osobistych wypraw do Shire'u, dotarło doń bowiem, że jego postać nie uchodziła bystrym oczom niziołków. Niektórzy, widząc starca w szarej lub rdzawej szacie, przekradającego się przez las czy mijającego wioski o zmroku, brali go za Gandalfa.
Saruman nie zawitał już więcej w Shirze, obawiając się płotek mogących przecież dojść do uszu Gandalfa. "


3 październik Sam i Frodo zgadzają się, iż należy opuścić Rivendell i wracać do Shire.

4 październik Frodo, podczas rozmowy z Elrondem, postanawia, iż wyjedzie z przyjaciółmi następnego dnia. Gandalf Biały oznajmia mu, że będzie im towarzyszył co najmniej do Bree. Wieczorem Frodo, Sam, Merry i Pippin żegnają się z Bilbem. Sędziwy hobbit obdarza ich różnymi upominkami, przekazuje także Frodowi napisane przez siebie książki oraz liczne notatki, stanowiące później po uporządkowaniu pierwsze trzy tomy ( z pięciu) Czerwonej Księgi.

5 październik hobbici i Gandalf opuszczają Rivendell, żegnani przez Elronda i jego domowników i powoli podróżują na zachód do Bree.

6 październik Wędrowcy przeprawiają się przez bród Bruinen, Frodo odczuwa nawrót bólu w ranie, otrzymanej rok wcześniej z rąk Wodza Nazgûli.

7 październik wieczorem ból w ranie Froda ustępuje. Przez następne dni przyjaciele powoli jadą gościńcem, często odpoczywając po drodze i ciesząc się piękną pogodą.

ok 22 października Grima Smoczy Język zabija Wodza, czyli Lotho Sackville-Bagginsa we śnie, po czym grzebie go lub nawet zjada. ( data wyznaczona na podstawie słów starego Farmera Cottona, z drugiego listopada)
Tu też znalazłem rozbieżność w tłumaczeniu p. Skibniewskiej z oryginałem, co troszkę zmienia sens i dlatego mogłem wyznaczyć datę.

WP napisał(a):
„Ilu zbirów jest w pobliżu? - Trudno powiedzieć – rzekł Cotton. – Kręcą się wciąż, to przychodzą, to odchodzą. Około pół setki w tej ich budzie przy drodze do Hobbitonu; stamtąd rozłażą się po okolicy kradnąc czy też, jak to nazywają, „rekwirując”. Ale zwykle co najmniej dwudziestu trzyma się przy naczelniku, bo tak Wodza tytułują. Wódz mieszka czy też mieszkał w Bag End, ale ostatnio wcale się nie pokazuje. Nikt od paru już tygodni go nie widział. Co prawda jego Ludzie nie dopuszczają nikogo w pobliże tej siedziby.”


Natomiast w oryginale
Cytat:
'Still there's seldom less than a score [of ruffians] round the Boss, as they names him. He's at Bag End, or was; but he don't go outside the rounds now. No one's seen him at all, in fact, for a week or two; but the Men don't let no one go near.'


i cytat na temat sposobu śmierci:
WP napisał(a):
„- A więc ja powiem – rzekł Saruman. – Smoczy Język zabił waszego Wodza, biednego malca, poczciwego naczelnika. Prawda, Smoku? Zadźgałeś go śpiącego, jak przypuszczam. I pochowałeś, mam nadzieję; chociaż nie wiem, bo Smok był ostatnio bardzo zgłodniały.”


około 23 października o zmroku, w trakcie podróży, wędrowcy mijają Wichrowy Czub. Frodo nakłania ich do przyspieszenia jazdy, nie chcąc nawet patrzeć na wzgórze. Nocą następuje pogorszenie pogody, zaczyna padać deszcz i wiać ostry wiatr.

28 październik wieczorem Wędrowcy docierają do Bree i zatrzymują się w gospodzie „Pod Rozbrykanym Kucykiem”. Po kolacji, do późna rozmawiają z Barlimanem Butterburem. Opowiadają mu o wydarzeniach na południu i upadku Saurona, zaś gospodarz relacjonuje im przebieg zadrażnień i starć z włóczęgami, do jakich doszło w przeciągu roku. Okazuje się też, iż Bill, kucyk puszczony wolno przez Drużynę Pierścienia u wejścia do Morii, szczęśliwie dotarł do Bree.

29 październik przyjaciele cały dzień spędzają w gospodzie. Wieczorem spotykają się z licznymi mieszkańcami miasteczka i opowiadają im o swoich przygodach.

30 październik wczesnym rankiem wędrowcy opuszczają Bree, serdecznie żegnani przez mieszkańców. Zabierają ze sobą Billa i jadą prosto w stronę Shire’u. Przy Kurhanach Gandalf żegna się z hobbitami, po czym rusza odwiedzić Toma Bombadila. Czterej przyjaciele po zmroku docierają do mostu na Brandywinie, który okazuje się zamknięty. Rozpoznani przez hobbitów, dowiadują się, że Lotho rządzi w Shire, ogłosiwszy się Wodzem ( w tym czasie już co prawda nie żyje, ale nikt o tym jeszcze nie wie, za wyjątkiem zabójcy). Merry zmusza Billa Ferny’ego, niegodziwca wygnanego z Bree, do otwarcia bramy i przepędza go. Przyjaciele na noc zatrzymują się w kordegardzie strażników, pokrótce dowiadując się od nich o nowych porządkach.

1 listopad Frodo, Sam, Merry i Pippin ruszają do Hobbitonu i Bag End. Wieczorem zatrzymują się w Żabiej Łące/Frogmorton, gdzie grupa szeryfów Wodza Lotha bezskutecznie próbuje ich aresztować. Na noc wędrowcy zatrzymują się w domu szeryfów.

2 listopad rankiem Frodo z towarzyszami rusza w dalszą drogę. Jadą wierzchem, a z nimi podąża pieszo grupa szeryfów, która próbuje ich eskortować do siedziby Wodza. Przy Kamieniu Trzech Ćwiartek, wymęczeni długim marszem „stróżowie porządku” dają za wygraną, a Wędrowcy kontynuują podróż, ze zdumieniem obserwując zdewastowaną okolicę. O zachodzie słońca docierają do osady Nad Wodą/Bywater, skąd przepędzają kilku zbójów Sharkeya, który w praktyce przejął władzę w Shire, narzucając swoją wolę Lothowi. Po krótkiej naradzie przyjaciele postanawiają poderwać hobbitów do walki. Merry dmie w Róg Marchii, wzywając okolicznych mieszkańców, którzy chętnie przyłączają się do wędrowców. Pippin rusza do Tukonu, siedziby swojej rodziny, by sprowadzić stamtąd pomoc. Dwudziestka zbirów Sharkeya wkracza do Nad Wodą i próbuje rozpędzić hobbitów. Ich przywódca ginie od strzał mieszkańców, a reszta poddaje się. Frodo z przyjaciółmi spędza nocy u rodziny Cottonów, od starego Tolmana i Hamfasta Gamgee dowiadują się dokładnie co podczas ich nieobecności wydarzyło się w Shire.

3 listopad rankiem do Nad Wodą docierają wieści od Tuków – than Paladin, ojciec Pippina, przepędza zbójów z południa kraju. Gościńcem do osady zbliża się setka ludzi Sharkeya, jednak Peregrin dołącza do przyjaciół przed nimi, prowadząc znaczny oddział.

Bitwa Nad Wodą/Bywater: hobbici pokonują bandę podwładnych Sharkeya.
Po starciu czterej przyjaciele, wraz z grupą ochotników, ruszają do zdewastowanego Hobbitonu. W opustoszałym i zniszczonym Bag End spotykają Sarumana, który ukrywał się do tej pory pod mianem Sharkeya, oraz jego niewolnika, Grímę. Frodo nakazuje mu opuścić kraj hobbitów, a upadły Czarodziej próbuje pchnąć go nożem. Mimo to Baggins nie pozwala go zabić, a Grímie proponuje zostanie na jakiś czas w Shire i pójście wolno własną drogą. Wówczas Saruman ujawnia, iż Gadzi Język zamordował na jego polecenie Lotha. Rozwścieczony poniżającym traktowaniem, Gríma zabija swojego pana, lecz sam ginie od strzał hobbitów, gdy próbuje uciec.
Koniec Wojny o Pierścień.

Niżej Bitwa pod Bywater/Nad Wodą – mapka by Karen Wynn Fonstad

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć.
Z wiki
Gdy Frodo Baggins, Sam Gamgee, Merry Brandybuck i Pippin Tuk powrócili do Shire’u, udało im się wzniecić powstanie przeciwko zbirom niejakiego Sharkey’a, którzy opanowali cały kraj hobbitów, choć początkowo tylko działali w imieniu Lotha Sackville’a-Bagginsa, usiłującego samozwańczo przejąć rządy w Shire. Około setki zbójów[4], zbrojnych zapewne głównie w pałki i noże, zostało wysłanych by stłumić ten bunt (przynajmniej część z nich była półorkami). Maszerowali oni Wschodnim Gościńcem w kierunku miejscowości Nad Wodą. By im się przeciwstawić, Merry zebrał około 300 hobbitów, w tym setkę przyprowadzoną z Tukonu przez Pippina[3]. Hobbici urządzili zasadzkę, co przyszło im tym łatwiej, że przeciwnicy nie zachowywali żadnej ostrożności.
Bitwa
Banda skręciła z traktu na drogę prowadzącą do Nad Wody, która biegła pomiędzy dwoma wysokimi skarpami, porośniętymi u szczytu żywopłotem. Wkrótce ludzie Sharkey’a natknęli się na barykadę, a gdy się zatrzymali, część hobbitów uniemożliwiła im odwrót, tarasując drogę kilkoma wozami. W tym samym momencie, na skarpach, zza żywopłotu wyłoniła się reszta hobbitów, zbrojnych głównie w łuki i topory. Merry wezwał bandę do poddania się, ale większość zbójów rzuciła się do walki. Około dwudziestu zaatakowało wozy blokujące drogę od tyłu. Hobbici zabili sześciu z nich, ale reszcie udało się przedrzeć i w rozsypce rzucili się oni do ucieczki. Zostali jednak w większości wyłapani przez okolicznych hobbitów.
Tymczasem reszta bandy zaciekle atakowała drugą barykadę i skarpy, chcąc raczej zabić jak najwięcej przeciwników niż uciec. Wielu z nich zginęło, ale części najbardziej zawziętych udało się wedrzeć na zachodni stok. Sytuacja była ciężka, ale do walki włączyli się Merry i Pippin. Gdy Merry zabił przywódcę zbójów, wielkiego dzikiego wielkoluda, podobnego do olbrzymiego orka[8], reszta się poddała. Ostatecznie więc bitwa skończyła się zwycięstwem hobbitów. Spośród nich zginęło dziewiętnastu, trzydziestu było rannych[5]. W walce zostało zabitych około siedemdziesięciu ludzi Sharkey’a[6], resztę pojmano, a tylko nielicznym udało się zbiec.


Bitwa Nad Wodą była pierwszą i ostatnią batalią jaką stoczono w granicach Shire’u od czasu bitwy na Zielonych Polach (2747 rok Trzeciej Ery)[9]. Wielce wsławili się w niej Merry i Pippin. Frodo również brał w niej udział, ale nie walczył, tylko powstrzymywał wzburzonych hobbitów przed zabiciem pojmanych zbirów.
Bitwę Nad Wodą uznano za ostatnią batalię Wojny o Pierścień.


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 04-05-2018 08:39, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 28-04-2018 21:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
6 wrzesień za pomocą myśli (prawdopodobnie używają Ósanwe-kenta)

Raczej samego ósanwe, lub wręcz sanwe. Kenta to enquiry, czyli studia, badania. A Ósanwe, lub sanwe, to komunikacja za pomocą myśli.

_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 01-05-2018 10:30    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Dziękuję za wyłapanie pomyłki Uśmiech

Edytowałem i dodałem kolejne daty - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141227#141227

Październik zakończony Z przymrużeniem oka
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 04-05-2018 08:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ażeby już skończyć Wojnę o Pierścień edytowałem http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141227#141227 do 3 listopada i ostatniej Bitwy - Nad Wodą.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 16-05-2018 07:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Po zakończeniu Wojny o Pierścień - ciąg dalszy roku 3019

4 listopad Frodo przybywa do Michel Delving, gdzie z lochów uwalnia hobbitów, uwięzionych za sprzeciwianie się „nowym porządkom” i Sharkeyowi, m.in. burmistrza Willa Whitfoota, Lobelię Sackville-Baggins i Fredegara Bolgera. Do czasu nabrania sił przez Willa Whitfoot'a, Frodo zastępuje go pełniąc obowiązki burmistrza.

ROTK napisał(a):
„Sędziwy Will Whitfoot przesiedział w Lochach dłużej niż inni więźniowie, a chociaż niejednego traktowano tam gorzej niż jego, musiał porządnie odżywiać się, zanim odzyskał postawę, jaka przystoi burmistrzowi stolicy hobbitów. Na razie więc, póki Will nie nabrał odpowiedniej tuszy, zastępował go Frodo. Właściwie przeprowadził w okresie burmistrzowania jedną tylko reformę: zmniejszył liczbę szeryfów i ograniczył ich funkcję do poprzedniego stanu. Obowiązek wytępienia resztek zbirów powierzono Meriadokowi i Pippinowi, którzy też prędko wywiązali się z tego zadania. Bandy południowców, na wieść o bitwie Nad Wodą, umykały z Shire’u nie stawiając niemal oporu wojsku thana. Przed końcem roku niedobitków otoczono w lasach, a tych, którzy się poddali, odstawiono do granicy kraju.”


ok. 25 listopada Sam zaczyna zalesiać Shire, wykorzystując dar Galadrieli - ziemię z jej ogrodu, przywiezioną w zamkniętej skrzyneczce.

ROTK napisał(a):
„ Najdotkliwszą stratą było wyniszczenie drzew, bo na rozkaz Sharkeya wycięto je bez litości na całym obszarze kraju. Sam ubolewał nad tym bardziej niż nad innymi szkodami wyrządzonymi przez zbirów. Ta rana nie mogła się bowiem zagoić przed upływem długich lat i Sam myślał, że dopiero jego prawnuki zobaczą Shire takim, jaki być powinien. Wśród nawału pracy nie miał czasu na wspomnienia o przygodach wyprawy, nagle jednak pewnego dnia przypomniał sobie dar Galadrieli. Wyjął szkatułkę i pokazał ją innym Wędrowcom – bo tak ich teraz powszechnie nazywano – prosząc o radę.
- Zastanawiałem się już, kiedy wreszcie o tym pomyślisz – rzekł Frodo. – Otwórz szkatułkę.
Wypełniał ją szary pył, miękki i drobnoziarnisty, a pośrodku tkwiło w nim nasienie podobne do orzecha w srebrnej łupinie.
- Co mam z tym zrobić? – spytał Sam.
- Wybierz kawałek ziemi na pólko doświadczalne; zobaczysz, jak będą się tam rośliny czuły – rzekł Merry.
- Pani Galadriela z pewnością nie życzyłaby sobie, żebym wszystko zużył we własnym ogrodzie, skoro tylu innych hobbitów poniosło straty.
- Musisz, Samie, kierować się rozsądkiem i doświadczeniem, a tego daru użyj tak, żeby wspomógł twoją pracę i polepszył jej wyniki – powiedział Frodo. – Szkatułka jest mała, a każde ziarenko ma zapewne wielką wartość.
Sam posadził więc młode drzewka wszędzie, gdzie źli ludzie zniszczyli szczególnie piękne i kochane drzewa, i przy korzeniach każdej sadzonki umieścił w ziemi po jednym cennym pyłku z Lorien. Przemierzył cały kraj wzdłuż i wszerz pracując pilnie, lecz najtroskliwiej opiekował się Hobbitonem i sadami Nad Wodą – czego nikt nie mógł mu wziąć za złe. Gdy w końcu stwierdził, że została mu jeszcze odrobina pyłu, poszedł do Kamienia Trzech Ćwiartek, znaczącego niemal dokładnie środek Shire’u, i rozrzucił tę resztkę na cztery strony świata. Srebrny orzeszek zasadził na trawniku w Bag End,
iosna przewyższyła jego najśmielsze nadzieje. Drzewa puszczały pędy i rosły tak gwałtownie, jakby czas przyspieszył biegu i chciał w ciągu jednego roku spełnić zadania dwudziestu lat..”


3020
Według kalendarza Shire: 1420 – Rok Obfitości

13 marca w Bag End w pierwszą rocznicę ukąszenia przez Szelobę, Frodo przeżywa atak choroby spowodowany jadem pajęczycy. Pogrążonego w półśnie i majaczeniu znajduje stary Tolman Cotton.

25 marca Frodo spotyka się z Samem, lecz nic nie wspomina o chorobie. Sam przyznaje, iż planuje ożenić się z Różą Cotton. Frodo proponuje mu, by po ślubie nowożeńcy zamieszkali u niego w Bag End.

6 kwietnia na Urodzinowej Łące w Hobbitonie, miejscu pamiętnego przyjęcia Bilba, zakwita mallorn, posadzony przez Sama w listopadzie 3019 po powrocie z wyprawy.

ROTK napisał(a):
„Na urodzinowym trawniku wystrzeliło z ziemi śliczne młodziutkie drzewko; korę miało srebrną, liście podłużne, a w kwietniu okryło się złotymi kwiatami. Był to prawdziwy mallorn, który stał się przedmiotem podziwu całej okolicy”


ok. 15 kwietnia umiera Lobelia Sackville-Baggins, zostawiając w testamencie cały swój i zamordowanego syna Lotha majątek, Frodowi.

RoTK napisał(a):
„Wśród wyzwolonych była też Lobelia. Wyciągnięto ją z ciemnej i ciasnej celi, bardzo starą i okropnie wychudłą. Uparła się jednak, że wyjdzie na własnych nogach, a gdy się ukazała, wsparta na ramieniu Froda, trzymając wciąż jeszcze parasol w zaciśniętej dłoni tłum przywitał ją owacyjnie, nie szczędząc oklasków i wiwatów, tak że Lobelia wzruszyła się do łez. Po raz pierwszy pozyskała ogólną sympatię. Zmiażdżyła ją dopiero wiadomość o śmierci Lotha i nie chciała wracać do Bag End. Oddała z powrotem Frodowi jego dawną siedzibę, a sama osiadła u swoich krewnych, Bracegirdle’ów w Hardbottle.
Gdy następnej wiosny zmarła – miała bądź co bądź ponad sto lat – Frodo doznał wzruszającej niespodzianki: biedna Lobelia zostawiła mu w testamencie cały majątek swój i Lotha prosząc, by zużył go na wsparcie dla hobbitów poszkodowanych w czasie powszechnych zamieszek. Tak się zakończyła stara rodzinna waśń.”


1 maja
ślub Sama Gamgee i Róży Cotton. Młoda para zamieszkuje w Bag End, u Froda.

W trakcie 3020 roku Faramir, Książę Ithilien poślubia Éowynę w Edoras. Od tego czasu Éowyna zamieszkała z Faramirem w Emyn Arnen, w prowincji Ithilien.
Frodo uzupełnia notatki i prywatny diariusz Bilba, ofiarowany mu w prezencie 4.10.3019 na pożegnanie w Rivendell o własną relację z „Wojny o Pierścień”, stanowiąca potem czwarty tom Czerwonej Księgi.


ok. 1 lipiec Mid-year's Day/Dzień Środka Roku podczas Wolnego Jarmarku w Michel Delving Frodo składa urząd burmistrza, który obejmuje z powrotem Will Whitfoot.

22 września dzień sto trzydziestych urodzin Bilba i pięćdziesiątych drugich Froda.

6 października nawrót choroby Froda, który choruje od rany zadanej dwa lata wcześniej nożem Morgulu na Wichrowym Czubie. Następnego dnia wraca jednak do zdrowia.

3021
Według kalendarza Shire 1421: Ostatni rok Trzeciej Ery

13 marca Frodo znowu choruje w drugą rocznicę ukąszenia przez Szelobę.

24 marca ostatni dzień 3 Ery wg kalendarza Gondoru.

25 marca narodziny Elanor Pięknej, pierwszego dziecka Róży i Sama. Zapamiętano ją jako „Piękną” z powodu wielkiego wdzięku; powiadano, że wygląda bardziej na dziecię elfów niż hobbistów. Miała złote włosy, co było wielką rzadkością w Shire. Ale dwie następne córki Samwise’a również posiadały złote loki, jak wiele dzieci urodzonych w tym czasie.
W gondorskich kronikach dzień ten zostaje później uznany za początek Czwartej Ery, zgodnie z Nową Rachubą.

W trakcie 3021 roku -- Lothíriel, córka Księcia Imrahila z Dol Amroth, poślubia Éomera, Króla Rohanu.
Frodo kończy uzupełnianie notatek Bilba, ofiarowanych mu w prezencie
4.10.3019 na pożegnanie w Rivendell o własną relację z „Wojny o Pierścień”, stanowiąca potem czwarty tom Czerwonej Księgi.


21 września Frodo i Sam o poranku wyjeżdżają z Bag End i ruszają na południe. Na noc zatrzymują się na Zielonych Wzgórzach.

22 września dzień sto trzydziestych pierwszych urodzin Bilba i pięćdziesiątych trzecich Froda. Bilbo zostaje najdłużej żyjącym hobbitem w historii.
Frodo i Sam kontynuują podróż, wieczorem docierają do miejsca w którym po raz pierwszy ujrzeli Czarnego Jeźdźca. W Leśnym Zakątku/Woody End spotykają orszaki Powierników Pierścieni – Elronda i Galadrieli. Towarzyszy im m.in. Gildor oraz Bilbo. Wszyscy ruszają w Ostatnią Wyprawę do Szarych Przystani, nocą przejeżdżając przez Shire

29 września Powiernicy Pierścieni docierają do Szarych Przystani, gdzie spotykają Gandalfa, czekającego na nich. W ostatniej chwili przyjeżdżają Merry i Pippin. Merry, Pippin i Sam żegnają się z Frodem, który wraz z Bilbem, Powiernikami Trzech Pierścieni: Gandalfem, Elrondem i Galadrielą oraz innymi elfami, wsiada na statek i odpływa na Zachód. Elfy zabierają ze sobą na Zachód palantir z Wieży Elostirion w Emyn Beraid/Wieżowych Wzgórzach, który jako jedyny z siedmiu był nakierowany na Zachód – na Wieżę w Avallonë, i nie komunikował się z pozostałymi sześcioma w Śródziemiu. Na ten czas w Śródziemiu były już tylko dwa palantiry: ten z Orthancu od Sarumana przejęty przez Aragorna, oraz z Minas Anor używany przez Denethora, którego później również używał Król Aragorn II, jednak tylko człowiek o bardzo silnej woli mógł coś w nim zobaczyć, reszta widziała tylko płonące ręce Denethora.
Sam, Merry i Pippin ruszają w drogę powrotną do Shire’u.

LOTR – Dodatek „Uwagi dotyczące kronik Shire” napisał(a):
Największe z tych zbiorów prawdopodobnie mieściły się w Undertowers, w Wielkich Smialach i w Brandy Hall. Niniejsza relacja o zdarzeniach końca Trzeciej Ery została zaczerpnięta głównie z Czerwonej Księgi Marchii Zachodniej, najważniejszego źródła historii Wojny o Pierścień. Tytuł tej księgi bierze się stąd, że przez długi czas przechowywana była w Undertowers, rodowej siedzibie Fairbairnów, strażników Marchii Zachodniej.
Pierwotnie stanowiła ona prywatny diariusz Bilba, zabrany do Rivendell. Frodo przywiózł ją później do Shire, wraz z wieloma luźnymi kartkami notatek, i w latach 1420-1421 uzupełnił własną relacją z Wojny. Wraz z nią, prawdopodobnie w jednej czerwonej szkatule, przechowywane były trzy obszerne tomy, oprawione w czerwoną skórę, które Bilbo dał mu w pożegnalnym prezencie. Do tych czterech tomów w Marchii Zachodniej dodano piąty, zawierający komentarze, drzewa genealogiczne i różne inne sprawy dotyczące hobbickich członków Drużyny Pierścienia.
Oryginał Czerwonej Księgi nie zachował się, ale sporządzono wiele kopii, zwłaszcza pierwszego tomu, na użytek potomków dzieci pana Samwise. Najważniejsza kopia ma inną historię. Była przechowywana w Wielkich Smialach, lecz sporządzono ją w Gondorze, prawdopodobnie na prośbę prawnuka Peregrina, w 1592 roku Shire (172 Czwartej Ery). Skryba z południa dołączył następującą adnotację: „Findegil, Pisarz Królewski, ukończył tę pracę w 172 roku. Jest to wierna pod każdym względem kopia Księgi Thaina z Minas Tirith, będącej sporządzonym na zamówienie króla Elessara odpisem Czerwonej Księgi Perianów i przywiezionej mu przez thaina Peregrina, kiedy zawitał do Gondoru w 64 roku Czwartej Ery”.
Księga Thaina była więc pierwszą kopią Czerwonej Księgi i zawierała wiele informacji, które później zostały pominięte lub zaginęły. W Minas Tirith dodano wiele uwag oraz wprowadzono wiele poprawek, dotyczących zwłaszcza nazw, słów i cytatów w języku elfów; zostały też dołączone skrócone wersje tych części Opowieści o Aragornie i Arwenie, które nie dotyczyły Wojny. Pełna opowieść została spisana przez Barahira, wnuka Namiestnika Faramira, jakiś czas po śmierci króla. Ale najważniejszą cechą kopii Findegila jest to, że zawiera całość Przekładów z elfickiego Bilba. To trzytomowe dzieło, cenione z uwagi na umiejętności pisarskie autora i jego znajomość tematu, powstało w latach 1403-1418 w Rivendell, gdzie Bilbo korzystał ze wszelkich dostępnych tam źródeł, zarówno ustnych, jak pisanych. Ponieważ jednak Frodo niewiele korzystał z tej pracy, gdyż prawie wyłącznie dotyczy ona Dawnych Dni, nie ma potrzeby tutaj jej opisywać.


Koniec Trzeciej, początek Czwartej Ery.
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 18-05-2018 13:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Edytowałem wyżej - http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?p=141260#141260 i mamy chrono do końca trzeciej Ery Uśmiech
Powrót do góry
 
 
M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator


Dołączył(a): 27 Cze 2002
Wpisy: 5901
Skąd: Mafiogród


Wysłany: 17-10-2018 19:21    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Widzę, że czwartej ery nie robisz. Trochę szkoda bo byłby komplet. A potem możnaby pomyśleć o wydaniu, gdyż z tego co się orientuję to nigdzie nia ma kompletnej chronologii świata przedstawionego.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry
 
 
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


Dołączył(a): 07 Lut 2012
Wpisy: 728Wysłany: 27-10-2018 18:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obiecywałem, ze zrobię Czwartą Erę, ciężko jest z czasem, ale pomału coś będę grzebał.

W sumie to chyba jeszcze jedną datę należy przypisać do III Ery, choć w sumie odpłynięcie Powierników to takie wydarzenie graniczne.

6 października 3021 1421
Merry, Pippin oraz Sam – ten na swoim wiernym kucyku Billu, docierają do Shire. Udają się do swoich domów – Meriadok i Peregrin do Bucklandu, a Sam do Bag End.

Z początkiem następnego roku zaczęła się według kalendarza Shire Czwarta Era; lecz w Shire lata Rachuby Shire liczono po dawnemu – niżej :
rok Czwartej Ery rok wg kalendarza Shire


IV ERA

Cytat:
Powiernicy Pierścienia opuszczają Śródziemie, razem z nimi trzy ostatnie pierścienie władzy i najważniejsi władcy elfów Galadriela, Elrond i Círdan wracają do Amanu. To ostatecznie przypieczętowuje ostateczny exodus elfów którzy rozpoczynają masową podróż do Nieśmiertelnych Krain, lub przenoszą się nad regiony bliższe morzu, królestwa elfów Lothlorien, Rivendell i Leśne Królestwo pustoszeją. Elfy z Lothorien i Rivendell w większości opuszczają swe krainy, w Rivendell pozostaje garstka elfów oraz synowie Elronda, Lothlorien przez kilka lat jest zamieszkałe po czym reszta elfów albo odpływa albo dołącza do synów Elronda. Celeborn przez kilka lat zamieszkuje Rivendell po czym ostatecznie opuszcza Śródziemie. Leśne Elfy z Mroczne Puszczy pod wodzą Legolasa przenoszą się na południe i osiadają na sto lat w Gondorskiej krainie Ithilien odbudowując ją i czynią najpiękniejszą.1 1422 prawdopodobny rok narodzin Elborona, syna Faramira i Éowyny a także Elfwine'a, syna Éomera i Lothíriel.

2 1423 umiera Adelard Took w wieku 95 lat. Narodziny Frodo Gardnera – drugiego dziecka a pierwszego syna Samwise'a Gamgee i Rose Cotton.

4 1425 narodziny Rose Gardner – drugiej córki, a trzeciego dziecka Samwise'a Gamgee i Rose Cotton.

6 1427 w Dzień Środka Roku Will Whitfoot składa urząd burmistrza Michel Delving /Shire, nowym burmistrzem Shire zostaje wybrany Samwise. Peregrin Took poślubia pannę Diament z Long Cleeve.
Król Elessar wydaje edykt, na mocy którego Duzi Ludzie nie mają prawa wstępu do Lasu Drúadan oraz Shire. Drúadan i Shire stają się Wolnymi Krajami pod protekcją Północnego Królestwa. Narodziny Merry 'ego – czwartego dziecka Samwise Gamgee i Rose Cotton.

The Return of the King, LoTR Appendix B, The Tale of Years: Later Events Concerning the Members of the Fellowship of the Ring napisał(a):

1427
... King Elessar issues an edict that Men are not to enter the Shire, and he makes it a Free Land under the protection of the Northern Sceptre.


7 1428 śmierć Hamfasta 'Gaffera' Gamgee.

8 1429 narodziny Pippina Gardnera, piątego dziecka Samwise Gamgee i Rose Cotton.

9 1430 narodziny Faramira Tooka I, syna Peregrina i Diamond z Long Cleeve. Śmierć hobbitów: Merimaca Brandybucka i Vigo Boffina.

10 1431 narodziny Złotogłówki/Goldilocks, szóstego dziecka Samwise Gamgee i Rose Cotton. Śmierć Odovacara Bolgera.

Około 10-20 1430-1440 narodziny Durina VII, prawdopodobnie syna Thorina III Stonehelm – Kamiennego Hełmu (Thorin III w pierwszym roku IV Ery miał 156 lat, więc był już w krasnoludzkim wieku średnim a jednocześnie panowały lata spokoju i prosperity, krasnoludowie odbudowali Erebor, kwitł handel i przyjaźń z Królem Elessarem i to był dobry czas na dziecko)


Ostatnio zmieniony przez Aragorn7 dnia 31-10-2018 22:12, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> The History of Middle-earth Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3 ... 33, 34, 35, 36, 37  Następna

Temat: Chronologia Ardy (Strona 34 z 37)

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym dziale
Nie możesz ściągać plików w tym dziale

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.