Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Bądźcie odważni, lecz i ostrożni! Zachowajcie wesele w sercu i jedźcie na spotkanie swego losu." Tom Bombadil (żegnając się z hobbitami), Władca Pierścieni

Temat: Feminizacja postaci w sztuce tolkienistycznej - tak czy nie? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Uważasz feminizację/udelikatnianie postaci w sztuce zainspirowanej dziełami Tolkiena za negatywne czy pozytywne zjawisko?
Zdecydowanie pozytywne.
0%
 0%  [ 0 ]
Zależy od intencji autora, ale raczej pozytywne.
16%
 16%  [ 1 ]
Mam neutralny stosunek.
16%
 16%  [ 1 ]
Zależy od intencji autora, ale raczej negatywne.
50%
 50%  [ 3 ]
Zdecydowanie negatywne.
16%
 16%  [ 1 ]
Oddano głosów : 6

Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 79

Wysłany: 23-05-2018 22:12    Temat wpisu: Feminizacja postaci w sztuce tolkienistycznej - tak czy nie? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Przemierzając stare tematy na forum natrafiłam na wiele ,,zalążków dyskusji" w różnych wątkach, dotyczących feminizacji czy też udelikatnianiu postaci w sztuce inspirowanej dziełami J.R.R. Tolkiena. Sprawa dotyczyła zwykle Saurona (najczęściej) oraz Valarów i elfów.
Moją uwagę przykuł fakt, iż wiele osób wydawało się zniesmaczonych lub też poirytowanych tym faktem. Z uwagi na wrodzoną ciekawość świata postanowiłam stworzyć tą ankietę, by uzmysłowić sobie zarówno skalę, jak i powody niezadowolenia (bądź zadowolenia) z tego zjawiska.

W miarę Waszych możliwości poprosiłabym więc, abyście uzasadnili swój wybór, kiedy już takowego dokonacie Z przymrużeniem oka.

P.S. Swoje zdanie wypowiem, jeżeli kogokolwiek innego zainteresuje dyskusja na ten temat. Język
P.S.2 Jeżeli gdziekolwiek jest już podobny temat, to przepraszam. Szukałam, nie znalazłam.

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 23-05-2018 23:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Nie wiem czy to dobrze postawione pytanie? Wszystko zależy z czego dane zjawisko wynika i czemu służy. Feminizacja elfów, jest do jakiegoś stopnia nieunikniona. Ich cechą podstawowa jest piękno, a to kojarzy się, słusznie czy nie, z kobietami, czy szerzej cechami kobiecej fizis. Nie jest to pewnie zgodne z tym co myślał Tolkien, ale pewnie jest trudne do uniknięcia. Natomiast inne przejawy feminizacji niezbyt mi odpowiadają, gdyż najczęściej są powiązane z całym nurtem slashu w fanfikach, który ogólnie mi się nie podoba, choć kilka dobrych, czy ciekawych fanfików z tego nurtu czytałem. Tym niemniej taktuje je jako swoistą postać Yeskowizmu.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Saundarya
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 79

Wysłany: 29-05-2018 21:59    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Zgodzę się w pełni, że wszystko zależy od intencji autora, jednak osobiście feminizacja postaci w tolkienowskiej sztuce ma dla mnie jeden zasadniczy plus: jest częścią swoistej różnorodności.
Nie byłoby szczególnie dobre, gdyby na wszystkich fanartach przedstawiających elfy nie dało się rozróżnić płci namalowanego osobnika (ach, te wszechobecne gendery! Jestem rozwalony ), a jednak przekorne pytanie:
czy dobrze byłoby, gdyby wszyscy elfi panowie byli dobrze zbudowanymi posiadaczami ,,typowo męskich" rysów?

Sądzę, że tak jak i u ludzi, podobnie u elfów wszyscy byli różni. Piękni, a jednak nie jednakowi. Sądzę, że jeden mógł mieć nieco ostrzejsze rysy, ale inny z kolei delikatniejsze Uśmiech.
Nikt nie powiedział, że wszyscy musieli być atletycznej sylwetki Pserwa .

Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5788

Wysłany: 29-05-2018 23:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

W tym wypadku większy problem niż w feminizacji/maskulinizacji, widzę we wpływie filmów. Niestety od czasu kinowego WP jesteśmy katowani klonami filmowych postaci, na tym tle wszystko mi się podoba co jest choć trochę oryginalne, choćby w duszy coś mi zgrzytało z innych powodów. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Ankiety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Feminizacja postaci w sztuce tolkienistycznej - tak czy nie? (Strona 1 z 1)

Skocz do: