Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Oto obnażona tragedia i rozpacz wszelkiej maszynerii. W przeciwieństwie do sztuki, która zadowala się tworzeniem nowego, wtórnego świata w umyśle, maszyneria próbuje realizować pragnienia, a tym samym tworzyć władzę na tym świecie(..) Maszyny zmniejszające nakład pracy tworzą jedynie nie kończącą się i jeszcze gorszą pracę. A do tego podstawowego upośledzenia istoty dochodzi jeszcze Upadek, który sprawia że nasze urządzenia nie tylko nie spełniają naszych pragnień, lecz zmieniają się w nowe i straszliwe zło." Z listu do Christophera Tolkiena, J.R.R. Tolkien. Listy

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 9 z 9)

Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
  skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wpisy: 1071
Nieobecny(a): Far away. In the Halls of Mandos.

Wysłany: 24-02-2018 21:23    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Ostatni Stuartowie to dla mnie jeszcze mniej interesujący temat niż panowanie Henryka VIII Tudora, ale dla Rufusa Sewella w roli Karola II może się kiedyś skuszę. Z przymrużeniem oka

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom dokończyłam 2 sezon Victorii.
Spodobał mi się bardziej niż 1, chociaż tempo jest zdecydowanie szybsze a scenariusz bardziej poszatkowany.
W tym wypadku każdy odcinek tworzy samoistną całość z pewnym elementami wskazującymi na ciągłość tematyczną i czasową.

Po pierwsze, mniej było scen downstairs - sceny ze służbą mnie średnio interesują - a zwłaszcza wątek miłosny Skerett i Francatellego - aktorzy sympatyczni, ale na szczęście w tym sezonie zajmowali razem znacznie mniej czasu antenowego.
Po drugie, książę Ernest pojawiał się w prawie każdym odcinku i czasem na dłużej. Elfik Współczuję mu spoiler:choroby, ale też rozbraja mnie fakt, że aktor znów gra człowieka chorego na kiłę - analogia do Juana Borgii rzuca mi się w oczy. Jestem rozwalony spoiler:A pomysł z wdychaniem oparów rtęci jest przerażający - przecież toto bardziej truje niż leczy...
Natomiast wątek romansowy Ernesta i Harriet już średnio mi pasuje.
Po trzecie, wujaszek/stryjaszek Leopold. Jest bezbłędny w swoim swataniu, umiłowaniu dobra rodziny i "wyczuciu taktu" niczym słoń w składzie porcelany. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Podobał mi się wątek spoiler:ojcostwa Alberta - niezbyt kanoniczny, ale dodający smaczku fabule i powodujący zrozumiały Weltschmerz Księcia Małżonka. Z przymrużeniem oka
Po czwarte, król Ludwik Filip i jego dwór oraz piękne francuskie widoczki. W dodatku monarcha świetnie mówił po francusku. Jestem za Później sprawdziłam, że to francuski aktor, zresztą pochodzenia polskiego - Bruno Wolkowitch. Z przymrużeniem oka To wiele tłumaczy i plus dla twórców serialu, że zatrudnili nie-Anglika.
Tego mi brakowało w przedstawieniu króla Francji Karola VIII w The Borgias. Przecież tego władcę też grał francuski aktor - Michel Muller, więc czemu nie dali mu choć kilka kwestii do wypowiedzenia po francusku? Nic nowego
Po piąte, księżna Buccleuch. Ot, druga Olenna Tyrell.
Po szóste, książę Albert zrobił się bardziej znośny dla mnie w tym sezonie. Język

Niezbyt natomiast przypadł mi do gustu spoiler:wątek dwóch sekretarzy - czy w każdym serialu muszą być wciskane na siłę tego typu wątki? Język
Żal mi też było Lehzen, spoiler: Victoria mimo wszystko nieładnie postąpiła. Wątek też wziął się znikąd - jakoś dotychczas Albert nie zgłaszał pretensji do opieki Lehzen nad jego dziećmi, dopiero obudził się w 8 odcinku.
Nadto mam mieszane odczucia co do odcinka 9.

And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 22-04-2018 21:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Jakoś na dniach będzie możliwość (mam nadzieję) obejrzenia 1 odcinka 3 sezonu Versailles, który miał swoją premierę na festiwalu w Cannes 4 kwietnia br. (Cannes International Series Festival). Cieszy mnie ten fakt. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Wedle potwierdzonej informacji to już ostatni sezon tego serialu.

Powrót do góry

Sirielle
Ontalómë / Administrator

Wpisy: 3850

Wysłany: 23-04-2018 12:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

A ja dotąd nie zabrałam się za pierwszy sezon, za to trafiłam jakiś czas temu na dokument o Ludwiku i Wersalu i... Jeśli teraz zacznę oglądać, to będę tylko myśleć o tym, jaki tam panował bród i smród (załatwianie się na podłodze po kątach), i jak śmierdział sam król, który się chełpił, że mył się dwa razy w życiu. Na razie sobie odpuszczę Z przymrużeniem oka

Za to nadal oglądam Koronę królów i mi się podoba, jest dobrze - jak na telenowelę. Pierwsze odcinki powinni nakręcić od nowa, bo są strasznie biedne w porównaniu z dalszym ciągiem.

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 23-04-2018 21:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Prawdą jest, że w czasach króla Słońce higiena znaczne odstawała od naszych współczesnych wyobrażeń. Zażywano kąpieli rzadziej niż obecnie, gdyż obawiano się, że woda rozszerza pory skóry i przez rzeczone pory mogą dostawać się różne świństwa do organizmu.
Przywiązywano jednak wagę do schludnego wyglądu i zmian odzieży.

Stwierdzenie, że król mył się tylko kilka razy w życiu, cały czas cieszy się popularnością, jednak, jak to z legendami bywa, jest mocno przesadzone.
Ludwik miał swój łaziebny apartament w Wersalu z dopływem wody i kilkoma basenami. Bardzo lubił kąpiele w rzece, co praktykował przez większość swojego życia.
Dodatkowo codziennie w ramach toalety stosował nacieranie ciała alkoholem.
Wtedy przywiązywano dużą wagę do zmian bielizny - Ludwik zmieniał ją kilka razy na dzień.
Z innymi mogło być różnie - tłumy dworaków w Wersalu być może wydawały z siebie zapach potu zmieszany z intensywną wonią perfum, którymi wówczas szafowano.
Więcej info o higienie w Wersalu np. tutaj.

Inna sprawa, że gdybym miała wybór - przenieść się do jakiejś epoki historycznej np. na tydzień - na pewno nie byłby to Wersal Ludwika XIV. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Jeśli już, to: Rzym Cezara, Hiszpania pod panowaniem kalifów, Paryż Filipa II Augusta oraz Japonia okresu Heian.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 01-05-2018 10:37    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Wyemitowane zostały już 3 odcinki Versailles. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
Obejrzałam na razie 1 - jak w poprzednich sezonach - jest znakomita gra aktorska, piękne stroje, świetna kadrowanie i rozmach. Ludwik nadal ma swoje ekstrawaganckie pomysły, Madame de Maintenon da się znieść (na razie), ale trochę mi zgrzyta wątek dwóch Filipów (w zasadzie kontynuacja 2 sezonu).
W tym sezonie pojawił się wątek Człowieka w Żelaznej Masce i to on zapewne będzie nicią przewodnią fabuły. Ciekawe, jaka będzie jego tożsamość wedle twórców serialu, wydaje mi się, że pójdą oni za popularną wersją spoiler:z bratem bliźniakiem Ludwika XIV (więzień ma oczy uderzająco podobne do tych George'a Blagdena).
Btw, jeśli o Żelazną Maskę chodzi, mam sentyment do filmu z 1998. Dawno temu oglądałam go nie dla DiCaprio, Malkovicha czy Ironsa, ale dla Byrne'a. Z przymrużeniem oka

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 03-05-2018 22:02    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Obejrzałam te 3 odcinki.
Aktorsko i scenograficznie bardzo dobrze, natomiast fabularnie mam mieszane uczucia z uwagi na pewne nieścisłości.
- spoiler:Sophie jak gdyby nic wraca sobie do Wersalu i odgrywa rolę - potrójnego szpiega. Niby ją tam Fabien śledzi... - słusznie, że Ludwik jej nie uwierzył z początku, szkoda, że później został udobruchany cenną informacją. Czyżby zapomniał o analogicznej sytuacji z Montcourtem?
- Filip Monsieur wybiera się samiuśki, jedynie w towarzystwie przygodnie zwerbowanego mężczyzny na spotkanie Człowieka w Żelaznej Masce w jakieś chałupinie. A co byłoby, gdyby ów przekupiony towarzysz zechciał zdradzić Filipa? Tak się akurat nie stało, ale jak wydarzenia pokazały, nie było ro rozsądne posunięcie królewskiego braciszka, gdyż został napadnięty, na szczęście rezultat pojedynku był dla niego pozytywny.

Podoba mi się natomiast wprowadzenie wątku zamku w Villarceaux i spoiler:szemranej przeszłości Madame de Maintenon. Nie jest on ściśle historyczny, ale dał aktorom ciekaw pole do popisu. Rozmowa wściekłego i zrozpaczonego Ludwika z Francoise mi się podobała.

Powrót do góry

Sędziwojka
Lady of Casterly Rock

Wysłany: 10-08-2018 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Już dość dawno temu zaczęłam oglądać serial Medyceusze: Władcy Florencji. Początkowe odcinki mnie znudziły, przerwałam więc seans.
Jeżeli ktoś lubi aktora odgrywającego Robba Starka, to serial dla tejże osoby. Język
Richard Madden gra tutaj główną rolę Cosima de' Medici.
Akurat niezbyt przepadam za tym aktorem, co już zmniejszyło mój zapał w oglądaniu tej serii.
Richard gra znośnie, ale bez polotu (zresztą czy on go kiedykolwiek miał?). Znacznie lepiej wypada Stuart Martin jako Lorenzo, brat Cosima.
Zaś wizualnie, kostiumologicznie ten serial zdecydowanie lepiej wypada niż Biała Królowa i Filary Ziemi (obu seriali nie przebrnęłam, mimo obecności kilku dobrych aktorów), aczkolwiek do Rzymu i Borgiów drogę ma daleką. Język

Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Pod Rozbrykanym Kucykiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Temat: Seriale historyczne warte obejrzenia lub nakręcenia (Strona 9 z 9)

Skocz do: