Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Oto obnażona tragedia i rozpacz wszelkiej maszynerii. W przeciwieństwie do sztuki, która zadowala się tworzeniem nowego, wtórnego świata w umyśle, maszyneria próbuje realizować pragnienia, a tym samym tworzyć władzę na tym świecie(..) Maszyny zmniejszające nakład pracy tworzą jedynie nie kończącą się i jeszcze gorszą pracę. A do tego podstawowego upośledzenia istoty dochodzi jeszcze Upadek, który sprawia że nasze urządzenia nie tylko nie spełniają naszych pragnień, lecz zmieniają się w nowe i straszliwe zło." Z listu do Christophera Tolkiena, J.R.R. Tolkien. Listy

Temat: Hobbit pierwotnie na 900 stron? (Strona 1 z 1)

skocz na koniec strony
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wydruk
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Knl
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 4

Wysłany: 17-01-2015 15:27    Temat wpisu: Hobbit pierwotnie na 900 stron? Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Spotkałem się z takim zdaniem, że "Hobbit" pierwotnie miał mieć około 900 stron i stylistycznie miał być bliższy "Władcy". Od pomysłu odwiódł jednak Tolkiena C.S. Lewis. Ile w tym prawdy?
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5804

Wysłany: 18-01-2015 14:51    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Z tego co pokazał Rateliff w The History of the Hobbit taka konstatacja raczej nie wynika. Owszem w wersji z 1960 widać tendencję do zbliżenia H do WP, tekst jest trochę dłuższy, w mniejszym stopniu sprzeczny z WP. Zapewne po ukończeniu prac tekst byłby znacząco dłuższy ale nie sądzę, żeby aż tyle. Myślę że byłby o jakieś 50-100% niż ten który znamy.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

pinki444
Członek Kompanii Thorina

Wpisy: 64

Wysłany: 20-02-2018 10:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Czy ktoś z forumowiczów czysto teoretycznie zastanawiał się nad rekonstrukcją Hobbita A.D. 1960? Jakie fragmenty uległyby największej korekcie?
Patrząc na pierwsze dwa rozdziały - znam jedynie z tłumaczenia M.L.a, zmiany mogłyby być znacząc w niektórych miejscach. Wydaje mi się że wizyta w Rivendell i spotkanie z goblinami w Górach Mglistych wymagałyby najwięcej zmian. Z drugiej strony, znowu na przykładzie początku, spodziewałbym się bardziej uzupełnień i zmiany tonu niż zmiany wydarzeń lub ich kolejności czy też zmiany nazw własnych (patrz imiona troli na których niefortunny dobór narzekał chyba także sam Tolkien, chyba w listach).
M.L. co w uwagach do trzeciego rozdziału pisał Tolkien?
Powrót do góry

LordRo
Mieszkaniec Shire

Wpisy: 23

Wysłany: 20-02-2018 18:13    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

Cytat:
Czy ktoś z forumowiczów czysto teoretycznie zastanawiał się nad rekonstrukcją Hobbita A.D. 1960? Jakie fragmenty uległyby największej korekcie?
Patrząc na pierwsze dwa rozdziały - znam jedynie z tłumaczenia M.L.a, zmiany mogłyby być znacząc w niektórych miejscach. Wydaje mi się że wizyta w Rivendell i spotkanie z goblinami w Górach Mglistych wymagałyby najwięcej zmian. Z drugiej strony, znowu na przykładzie początku, spodziewałbym się bardziej uzupełnień i zmiany tonu niż zmiany wydarzeń lub ich kolejności czy też zmiany nazw własnych (patrz imiona troli na których niefortunny dobór narzekał chyba także sam Tolkien, chyba w listach).
hmmmm... hmmmm...
Czy ja wiem, patrząc po tym fragmencie, który jest na tym forum, Tolkien po prostu chciał Hobbita uzgodnić z WP i nic po za tym. Nawet nazwa gobliny pozostała. Najpewniej dalszym tekscie zmiany byłby jedynie takie, że Król Elfów miałby imię Thranduil, kraina Bilba na zachodzie to byłoby Shire. Może byłoby wspomnienie o Białej Radzie, że brali w niej udział jeszcze dwaj czarodzieje i wybitni elfowie z Elrondem włącznie i jeszcze przekształcony byłby opis elfów w rozdziale "Muchy i Pająki". Ewentualnie jeszcze byłaby zmieniona droga powrotna gdzie wspomniano by o minięciu Bree.
Reszta zapewne zostałaby bez zmian.

Może szanowny M.L. dokonałby lekkiej rekonstrukcji i wydania fanowskiego Hobbita po tym jak zakończy pracę nad Silmarillionem.
Powrót do góry

M.L.
Uprzedzony, ujadający krzykacz / Administrator

Wpisy: 5804

Wysłany: 24-02-2018 21:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem Szukaj na forum

pinki444 napisał(a) (zobacz wpis):

Owszem zastanawiałem się. Moim zdaniem zmiany nie byłyby radykalne. Myślę, że były by to pewne wątki wzięte z "Wyprawy do Ereboru" i z dodatków do WP. Książka byłaby dłuższa, ale nie o tyle. Myślę że najwyżej o 100%.

Cytat:
M.L. co w uwagach do trzeciego rozdziału pisał Tolkien?

Zasadniczo masz rację. Pewne kwestia byłyby uszczegółowione. To wiemy z adnotacji dotyczących Rivendell. Pojawiłyby się nazwy z WP. I więcej informacji o funkcji Rivendell we wschodnim Eriadorze. Tego typu uzupełnienia wskazują, ze podobne pojawiłyby się w przypadku Wielkiego Goblina i jego siedziby. W przypadku Beorna i Leśnych Ludzi, a potem w przypadku Thranduila i jego królestwa, a wreszcie Esgaroth i Dale. Czy byłaby wyprawa Białej Rady na Dol Guldur? Może, jako retrospekcja, raczej krótsza niż dłuższa.

Cytat:
Może szanowny M.L. dokonałby lekkiej rekonstrukcji i wydania fanowskiego Hobbita po tym jak zakończy pracę nad Silmarillionem.

Szanowny M.L. tego nie zrobi.

For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Powrót do góry

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum tolkienowskie -> Hobbit czyli tam i z powrotem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Temat: Hobbit pierwotnie na 900 stron? (Strona 1 z 1)

Skocz do: